Jak vybrat garážová vrata?

Plánujete v současné době stavbu garáže a řešíte, jak ji zavírat? Rozhodujete se mezi sekčními, nebo tak dlouho používanými výklopnými vraty? Přestože byly předchozí generace zvyklé na právě vrata výklopná, dnešní trend prospívá lépe ovladatelným vratům sekčním.

 

Jednodušší a pohodlnější ovládání

Výklopná vrata v současnosti stále více ustupují oblíbeným sekčním garážovým vratům. Manipulace s nimi je pohodlnější, rychlejší a z hlediska bezpečnosti představují lepší řešení. Nepříznivé počasí, bláto, sníh a déšť mohou i těch několik minut potřebných k zaparkování auta pořádně znepříjemnit náladu - pokud ještě stále vlastníte výklopná nebo v našich zeměpisných šířkách rozšířená dvoukřídlá vrata. Nejenže jejich klasický zámek není pro zloděje žádnou překážkou, jsou obvykle také velmi těžké. Mohou být sice poháněné, ale většinou se otevírají ručně a nejsou dostatečně vybaveny bezpečnostními prvky - např. proti zachycení prstů. Ve srovnání s nimi jsou tedy sekční garážová vrata nepochybně praktičtější.

Pomineme-li, že nebudeme muset při parkování vystupovat z auta, abychom si vrata otevřeli a po zaparkování opět pěkně ručně zavřeli, při tom pěkně promokli apod., Můžeme přidat ještě jednu přednost - ušetří nemálo místa v garáži, a to díky systému jejich pohonu. Princip sekčních vrat je řešen výsunem jednotlivých sekcí umístěných ve vodících drahách podél zdi pod strop tak, aby vrata co nejméně zasahovala do pracovního prostoru garáže.

 

Cena není překážkou

Jejich vzhled a to, že jsou poháněny motorem, někdy vyvolává mylnou představu, že taková garážová vrata jsou drahá. Není to pravda. Existují i vrata v hospodárnější verzích, které svou cenou mohou konkurovat starým garážovým vratům, ale svými vlastnostmi, tedy jednodušším ovládáním a estetičtějším vzhledem, je překonají.

 

Jaké by měly být

I když garážová vrata budeme vybírat i podle jejich vzhledu, aby ladily s celým domem, jejich srdce a nejdůležitější části se nacházejí uvnitř, v samotných sekcích, jejichž technické provedení určuje kvalitu celého posuvného mechanismu, a na to bychom se měli zaměřit především. Optimální tloušťka sekcí je 4 cm a je možné si vybrat mezi neizolovanými sekcemi (například pro garáže stojící samostatně) a dvěma druhy zateplení - polystyrenovým a polyuretanovým. Skutečně kvalitní vrata jsou izolována i v místech lomu jednotlivých sekcí. Toto těsnění, zabudované v horní části sekcí pomocí speciálně vytvarované drážky, má pro zachování tepla v garáži dokonce větší význam než izolace celé sekce. Prodejci vás však na tento fakt nemusí upozornit, protože ne všechna garážová vrata mají toto těsnění přímo v profilu sekce.

 

Nezanedbatelná je i bezpečnost garážových vrat

V souladu s nejpřísnějšími normami Evropské unie by měly mít garážová vrata spolehlivý systém ochrany proti přiskřípnutí prstů, fungující z obou stran garážových vrat, který vyloučí možnost, aby mezi jejich pohyblivými částmi mohlo dojít ke zranění prstů například v případě, že se kvůli výpadku elektrické energie musí otevírat ručně, nebo bez pohonu. Kvůli jednoduché manipulaci by měly vrata mít v horní části brány kvalitní protizávaží - torzní pružiny, které na sebe "vezmou" váhu brány a odlehčí její skutečnou hmotnost. Tyto pružiny jsou vyráběny individuálně podle rozměrů a váhy vrat.

 

Další výhodou je, pokud mají garážová vrata těsnění po celém svém obvodu. To přispívá k lepší tepelné a zvukové izolaci. Taková vrata se skvěle uplatní zejména při samostatně stojících nebo hromadných garážích. Zajímavým detailem je i spodní těsnící guma, která si poradí s případnými nerovnostmi povrchu. Velmi užitečné pro orientaci je, když jsou vrata vybavena ještě světlem, které se na pohonu rozsvítí po stisknutí tlačítka a po uplynutí jedné minuty se světlo automaticky vypne.

Sekční vrata se vyrábějí v mnoha typech, designech a barevných odstínech. Vyrábějí se plné, složené ze sendvičových panelů, i s prosklením.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jaká garážová vrata?

V dnešní moderní a "rychlé" době si mnohé domácnosti život bez auta neumí představit. Nezřídka se stává, že v...
více…

Typy garážových vrat

Už jste postavili dům a zařídili si s vytříbeným vkusem interiér? Vše se ubírá správným směrem, jen ty...
více…