Jak na plastová okna?

Plastová okna jsou nejpopulárnější a cenově nejdostupnější ze všech alternativ. V porovnání s eurookny jsou levnější přibližně o třetinu a to i navzdory svým vynikajícím vlastnostem, kterými jsou dlouhá životnost, výborná funkčnost a minimální údržba.

Jak na plastová okna

Rámy plastových oken se vyrábějí z tvrzeného PVC profilu, který nepodléhá korozi ani hnilobě. Tento vysoce stabilní materiál obaluje ocelovou konstrukci. Vnější stěna profilu je hrubá 2,8 - 3 mm přičemž optimální hloubka 5 - komorového profilu je 70 mm.

Tepelný odpor rámu je závislý na počtu komor v jeho profilu, který se může pohybovat od 2 do 6. Za standardní se považuje systém tříkomorový. Dnes často využíván pětikomorový systém se již svými tepelně technickými vlastnostmi vyrovná vlastnostem dřevěného eurookna.

Přesto, že počet komor v profilu nelze zvyšovat donekonečna, tepelný odpor plastového okna je možné zvyšovat i nadále a to použitím kvalitního izolačního materiálu v komorách.

Vývojem prošla i těsnění. Podle nich se typy plastových profilů dělí na dvě skupiny, se středovým těsněním a bez středového těsnění s tzv. těsněním dorazovým. Středové těsnění sice zaručuje plastovým oknům lepší fyzikální vlastnosti, ale na druhé straně svým umístěním uprostřed rámového profilu překáží bezproblémovému čištění. Vývojáři se tedy zaměřili na zlepšení vlastností dorazového těsnění. Dnes se rámy s dorazovým těsněním svými zvukovými a tepelně izolačními vlastnostmi téměř vyrovnají rámem s těsněním středovým a zároveň se bezproblémově čistí.

 

Ke kvalitě plastových oken přispívá i prosklení, které se řeší nejčastěji izolačním dvojsklem. Za standardní je považováno dvojsklo typu 4-16-4. Rozměry představují tloušťku skla - mezeru a tloušťku druhého skla. Výjimečně používají někteří výrobci i trojskla, ale nikdy ne sklo jednoduché. To má totiž velmi vysokou propustnost tepla a nevyhovuje dnešním podmínkám energetického řešení.

Tepelná izolace běžného prosklení plastových Ug = 1,0 - 1,1, zatímco u některých speciálních druhů jakými jsou např. bezpečnostní skla je tento koeficient stále o něco vyšší. Pro vyjasnění. Čím je hodnota prostupu tepla nižší, tím jsou tepelně izolační vlastnosti okna lepší.

Nové neustále vylepšované technologie výroby profilů kombinovány s kvalitními trojsklem umožňují dosáhnout velmi nízké celkové hodnoty prostupu tepla oknem, s hodnotami Uw = 0,75 až 0,98 W / m² K. Taková plastová okna najdou své uplatnění při výstavbě nízkoenergetických či pasivních domů.

Na vyztužení prostoru mezi skly se používají tzv. teplé rámečky, které nahradily v minulosti používané rámečky z hliníku. Teplý rámeček vyrobený z oceli nebo plastu na bázi silikonové pěny, poskytuje pětinásobné vylepšení izolačních parametrů v porovnání s klasickými hliníkovými rámečky a omezuje kondenzaci vodní páry uvnitř zasklení.

Plastová okna na našem trhu zdomácněly i díky svým zvukově-izolačním vlastnostem. Hluk z ulice dokáží ztlumit na 35-43 dB.

Kvalitní profily se vyrábějí ve 3 standardních barvách. Z bílého plastu se vyrábějí okna bílá a okna světlých barev. Světlohnědé profily jsou základem pro dekory světlý a tmavý dub. Tmavohnědý plast slouží k výrobě tmavých barevných provedení, jakým je například ořech.

Každá mince má dvě strany a výjimkou nejsou ani plastová okna. S jejich popularitou se na trh dostalo i mnoho nekvalitních výrobků, proto je třeba se při nákupu a montáži oken obracet na renomované firmy s dostatkem referencí.

Pravděpodobně nejčastějším problémem, který nastane po aplikaci plastových oken je rosení a následující vznik plísní. Při výběru je proto nutné dbát, aby byl systém kování nebo okna zajištěn provětrávacími štěrbinami a otvory, které zajistí zejména přechod vodních par z interiéru ven do ovzduší.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Rolety a žaluzie obléknou okna a zaručí soukromí v bytě

Rolety kdysi sloužily pouze jako stínící či zatemňovací prvek. O estetických kvalitách se u těchto...
více…

Plastová okna - výběr, údržba a výměna

U plastových oken je situace mnohem složitější z hlediska sortimentu vyráběných profilů. Jejich profily se liší...
více…

Žaluzie - praktický i módní doplněk nejen pro okna

Žaluzie jsou nejen praktickým, ale i módním doplňkem oken. K tomuto účelu si můžeme vybrat žaluzie horizontální...
více…

Jak se postat o to, aby si bytový zloděj nevybral zrovna váš domov?

Na téma bytových či “domovních” zlodějů se vede stále spousta debat. Někteří lidé dokonce tvrdí, že když si...
více…

Montáž oken a nejčastější chyby při jejich osazení

I přestože se výrobci oken snaží vyrobit co možná nejdokonalejší okna, kterými by se dala snížit energetická...
více…

Okna - kritéria pro správný výběr

Nároky na vlastnosti okna se zvyšují s nároky na bydlení. Už nestačí, aby propouštělo světlo a chránilo před...
více…

Renovace bytů ve starých domech

Přesto, že domy obvykle stavíme na dobu neurčitou a očekáváme, že vydrží minimálně celý náš život, i...
více…

Snížení nákladů na bydlení

I vy každý rok platíte stále vyšší poplatky za své bydlení? Máte pocit, že ve vašem domě je neustále chladno,...
více…

Dřevohliníková okna - moderní a energeticky úsporné řešení

Při přemýšlení nad moderním architektonickým provedením oken je třeba brát v úvahu i kombinované okenní...
více…

Výběr oken a dveří na chalupu

Okna a dveře jsou výrazným estetickým prvkem vzhledu chaty a chalupy a ovlivňují vytvoření příjemného bydlení....
více…