Oblékáme okna

Proč? Aby byly hezčí, aby ladily s interiérem našeho bytu, abychom rozšířili možnosti jejich použití. Okna nám dnes už nenabízejí jen nezkreslený pohled na svět a nerozsvěcují prostory našeho bytu paprsky světla, ale mohou být pro nás i zajímavým estetickým prvkem na stěně našeho pokoje či kuchyně. Často jsou tou poslední tečkou, jakousi třešničkou na dortu našeho snažení o harmonickou tvář domova. Jenže mnohokrát nejde jen o vyjádření pocitu a barevné vyváženosti, oblečení okna musí plnit i funkci zcela užitkovou. Mělo by nás chránit před nepovolanými zraky, mělo by zabraňovat oslnění sluncem, mělo by od nás odehnat přílišná letní parna.

 

Pokud jsme konzervativní zvolíme záclony a závěsy, v opačném případě dáváme přednost roletám a žaluziím. A při jejich výběru můžeme narazit na nejedno překvapení.

 

Klasické žaluzie

Jsou ideální pro paneláková okna. Jde o vodorovné hliníkové žaluzie ve velmi bohaté škále barev a odstínů. Samozřejmostí je barevné sladění celého výrobku do jednotného tónu s možností barevných kombinací lamel. Umísťují se mezi dvě skla, které se pak znovu k sobě přišroubují. Mají velmi dlouhou životnost. Hliníkové lamely jsou v podstatě nezničitelné. Občas se mohou spálit tkaničky, i když dnes už nejsou bavlněné, jako tomu bylo dříve, používají se trvanlivější silonové. Tyto žaluzie jsou také nejlevnější. Jejich cena se pohybuje kolem 300 Kč/m2. Horizontální žaluzie se dají použít i na špaletová okna, ale tam je jejich umístění již problematičtější. Pokud se rozhodneme pro tento druh stínění špaletových oken, musíme je umístit na jednotlivá křídla oken, takže na jednom okně pak můžeme mít i dvě, tři, případně čtyři žaluzie. Nebo je zasadíme do interiéru před samotná okna. V tomto případě však musíme počítat s jejich slabší účinností. Platí totiž pravidlo, že čím blíže jsou žaluzie umístěny do interiéru, tím méně světla a tepla odebírají.

 

Roleta

V žaluziovém šílenství, které zachvátilo naše domácnosti po revoluci, kdy chtěl mít kdekdo to moderní stínění oken, se zapomnělo na tradiční a kdysi oblíbenou roletu. V mnoha případech to byla chyba. Vždyť pro klasická špaletová okna, tak běžná ve staré zástavbě, je jako stvořená. I proto se k ní většina seriózních firem vrací. Avšak již v novém hávu. Dnes se vyrábějí v několika typech: rolety klasické s pružinovým mechanismem, rolety ovládané nekonečným kuličkovým řetízkem, rolety na střešní okna, případně rolety ovládané elektrickým motorem s napětím 12 nebo 220V, které je možné doplnit o dálkové ovládání. Rolety mají dnes množství barevných odstínů i dezénů. Nabídka tkanin je velmi široká, všechny jsou stálobarevné, s antistatickou úpravou, nepárají se a jsou vhodné i pro alergiky. Odkupní cena rolety je kolem 350 Kč/m2. Běžně se vyměňuje látka, v případě poškození pružiny je oprava velmi nenáročná, jestliže se mění pouze horní tyč, což v mnoha případech postačí, se vejdeme do 200 Kč.

 

Vertikální žaluzie

Mnozí lidé trpí alergií na prach a i tak si nedovedou představit, že svá okna vyzbrojí hliníkovými lamelami žaluzií či roletami. Jejich romantická duše touží po klasické textilii. Právě pro tyto zákazníky vytvořili výrobci vertikální žaluzie. Zhotovují se z látek a ze skelného vlákna, odpuzují prach a zároveň vytvářejí dojem klasického textilu. Nabízejí se opět v široké škále barevnosti, často jsou sladěny například s barvou stěn či koberce. Většinou jsou však preferovány světlé nevýrazné barvy, především bílé nebo krémové a dvě či tři lamely mohou kopírovat barvu bytového zařízení, což působí velmi efektně. Materiálů je opět široké spektrum, často se jejich použití řídí polohou zastiňované místnosti. Na sever se dávají lamely tenčí, aby neubíraly světlo, na jih zase hrubší, aby zabraňovaly oslnění a přílišnému přehřátí. Jako materiál je používán především polyester, bavlna, skleněné vlákno, PVC, Screen a hliník. Textilie jsou stálobarevné, antistatické, některé těžko vznětlivé, s možností čištění pomocí ultrazvuku či omyvatelné. Speciální materiály jsou určeny do místností, kde pracujeme s počítačem. Ty zabraňují reflexi světla. Jsou perforované tisíci maličkých dírek, které umožňují propouštění potřebného množství světla. Výrobci říkají, že zabraňují kancelářskému stresu, člověk totiž skrz ně vidí ven, i když ne zcela zřetelně, ale on sám není z venku přes den vidět. V noci však, pokud by se za těmito žaluziemi svítilo, výhoda neprůhlednosti z venku zaniká. Cena běžných vertikálních žaluzií se pohybuje podle materiálu od 600 do 800 Kč/m2, avšak perforované žaluzie vhodné pro práci s počítačem již vyjdou asi na 1500 Kč/m2.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Rolety a žaluzie obléknou okna a zaručí soukromí v bytě

Rolety kdysi sloužily pouze jako stínící či zatemňovací prvek. O estetických kvalitách se u těchto...
více…

Plastová okna - výběr, údržba a výměna

U plastových oken je situace mnohem složitější z hlediska sortimentu vyráběných profilů. Jejich profily se liší...
více…

Žaluzie - praktický i módní doplněk nejen pro okna

Žaluzie jsou nejen praktickým, ale i módním doplňkem oken. K tomuto účelu si můžeme vybrat žaluzie horizontální...
více…

Jak se postat o to, aby si bytový zloděj nevybral zrovna váš domov?

Na téma bytových či “domovních” zlodějů se vede stále spousta debat. Někteří lidé dokonce tvrdí, že když si...
více…

Montáž oken a nejčastější chyby při jejich osazení

I přestože se výrobci oken snaží vyrobit co možná nejdokonalejší okna, kterými by se dala snížit energetická...
více…

Okna - kritéria pro správný výběr

Nároky na vlastnosti okna se zvyšují s nároky na bydlení. Už nestačí, aby propouštělo světlo a chránilo před...
více…

Renovace bytů ve starých domech

Přesto, že domy obvykle stavíme na dobu neurčitou a očekáváme, že vydrží minimálně celý náš život, i...
více…

Snížení nákladů na bydlení

I vy každý rok platíte stále vyšší poplatky za své bydlení? Máte pocit, že ve vašem domě je neustále chladno,...
více…

Dřevohliníková okna - moderní a energeticky úsporné řešení

Při přemýšlení nad moderním architektonickým provedením oken je třeba brát v úvahu i kombinované okenní...
více…

Výběr oken a dveří na chalupu

Okna a dveře jsou výrazným estetickým prvkem vzhledu chaty a chalupy a ovlivňují vytvoření příjemného bydlení....
více…