Okna - plastová, dřevěná nebo hliníková?

Pokud by při výběru oken vhodných pro váš příbytek hrála první housle jejich cena, rozhodnutí by bylo jednoduché. Nejlevněji totiž vycházejí okna plastová, dřevěná by stála někde uprostřed a nejdráže by vás vyšla okna hliníková. Podstatné pro vaši spokojenost a pozdější hospodárnost výměny oken jsou však zejména tepelně izolační vlastnosti rámů a skla.

 

Tepelně-izolační vlastnosti rámů a skla

Tepelně technické vlastnosti rámů jsou vyjádřeny hodnotou U, která představuje součinitel jejich tepelného prostupu. Čím je hodnota U nižší, tím vyšší odpor prostupu tepla materiál klade. Dřevěné a plastové rámy mají hodnotu U přibližně stejnou U = 1,3-1,6 W / m² K, u hliníkových s přerušeným tepelným mostem se U rovná 1,9-2,8 W / m² K.

U dřevěných rámů je U závislé na stavební šířce profilu, která obvykle představuje 68 mm a tehdy se U rovná přibližně 1,5.

U plastových rámů navíc záleží na počtu komor. Pětikomorové rámy mají U = 1,0-1,2 W / m² K.

Činitel propustnosti obyčejného skla je velmi vysoký, proto se dnes při výrobě oken vůbec nepoužívá. Lepší hodnoty vykazují dvojskla vyráběná z anorganického skla. Mezera mezi nimi může být vyplněna inertním plynem např. argonem, který zlepšuje tepelnou izolaci a hexafluoridem oxidem, který zase pozitivně ovlivňuje akustickou izolaci. Jejich prostupnost U = 1,3 - 1,1 W / m² K.

Trojskla jsou kvalitní ale i poměrně drahé a těžké, což může způsobit problémy při ukotvení okna ve stěně, a tak se využívají v menší míře.

Pokud jsou vaše okna kvalitně zasklená, zabraňují nejen tepelným ztrátám a přechodu slunečního záření, ale snižují i riziko kondenzace vodních par na svém povrchu.

 

Dřevo kvalitnější, plast levnější a hliník stálý

Plastová okna dnes prožívají velký boom. Jejich rám tvoří většinou ocelová vícekomorová konstrukce, obalená do pláště z tvrzeného PVC. Mají nejen výborné tepelně izolační ale i zvukově izolační vlastnosti. Péče o ně je nenáročná-stačí běžný čistící prostředek a hadr, přičemž se jejich životnost odhaduje na přibližně 50 - 80 let. Výhodou je možnost různého barevného provedení a samozřejmě nízká pořizovací cena.

Jejich největší nevýhodou je možnost jejich mechanického poškození úderem nebo poškrábáním. Takové stopy se z plastových rámů již odstranit nedají. Otázkou stále zůstává i jejich barevná stálost, některá okna začínají již po 5-10 letech žloutnou. Proto je dobré při koupi se pojistit dobrým výběrem dodavatele a prověřit si jeho reference.

Pozor! Jejich dokonalá izolace může vést i k tvorbě plísní v bytě.

 

Nejtradičnější materiál používaný na výrobu rámů je dřevo. V současnosti se dřevěné rámy řeší podobným způsobem konstrukce jako u oken plastových a nazývají se eurookna. Vyrábějí se z dokonale vysušeného smrku, borovice, dubu nebo exotických dřevin, které se zpracovávají na impregnované hranoly. Jednotlivé hranoly se pak lepí na sebe většinou ve 3 vrstvách. Rámy jsou pak konstruovány tak, aby nedocházelo k jejich deformaci a povrchově upravené ekologickými nátěry.

Dřevěná okna a eurookna mají vynikající životnost. Za předpokladu, že budete jejich nátěr pečlivě obnovovat přibližně jednou za 6 let, poslouží vám téměř 2 generace.

Oproti eurooknům však dřevěná klasická okna nemají dobře řešené těsnění, proto se většinou vyrábějí zdvojená, čímž se samozřejmě prodraží.

Jejich nevýhodou oproti plastovým je tedy vyšší pořizovací cena.

Hliníková okna jsou velmi odolná a mají dlouhou životnost. Jejich výhodou je minimální údržba, možnost rozmanitého barevného provedení a výborná odolnost proti extrémnímu zatížení.

Jejich pořizovací cena je oproti oknům plastovým a dřevěným o něco vyšší, ale i v tomto případě platí, že investovat do kvality se vyplatí.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus