Jak se hodnotí kvalita střešních oken?

Nepřízeň počasí, vítr, déšť či kroupy dokáží prověřit kvalitu všech obalových konstrukcí. Klimatické změny způsobují, že tyto živelné pohromy se opakují stále častěji. Aby se zjistila kvalita střešních oken ještě před jejich osazením, doporučuje se testovat je ve speciálních laboratořích.

Simulátor počasí

Kvalita střešních oken se přezkoumává v testovacích střediscích, kde odborníci pomocí počítačového programu v simulátoru počasí dovedou navodit živelné pohromy, jako jsou například vítr rychlosti hurikánu, který strhává střechy, nebo déšť měnící se na přívalový liják.

Simulátor počasí je přístroj, pomocí kterého se již od roku 1992 testuje kvalita střešních oken.

Nachází se v místnosti s rozlohou 18 × 40 m, přičemž samotný testovací prostor zabírá plochu 7,5 × 10,5 m. Vítr při testech dosahuje rychlosti až 40 m / s, přičemž se generuje přes průřezovou plochu 11,5 m2.

Při testování se spolu se silným větrem používají také srážky. Standardní zkouška trvá 10 minut pro každý směr větru a sklon střechy, přičemž rychlost větru se simuluje od 10 do 30 m / s a síla srážek v objemu do 120 mm / h.

Forma testu je navržena na základě dat o počasí v Evropě a statisticky odpovídá extrémnímu počasí, které se průměrně objeví jednou za desetiletí.

 

Odolnost proti větru a dešti

Okna jsou při zkoušce odolnosti vsazena do skutečné střešní konstrukce a natáčejí se do různých úhlů tak, aby ani jedna štěrbina neunikla neustálým nárazům větru a deště.

Na testy zátěže se pravidelně vybírají náhodné vzorky z běžné produkce, a ne speciálně upravená okna. Testy odolnosti proti vodě a větru přitom nejsou jediné, kterými okna musí projít. Testuje se i jejich těsnost.

V měřícím boxu jsou dva prostory oddělené vhodně zavřenými okny. V jednom je běžný atmosférický tlak, v druhém překračuje tlak hranici 600 Pa. V pokusném boxu se přesně změří množství vzduchu, které při těchto hodnotách pronikne oknem. Touto zkouškou tak lze zjistit, zda střešní okna splňují nejpřísnější evropské normy.

 

Odolnost proti vysokým teplotám a záření

Okna se vystavují horkému vzduchu se 100% vlhkostí, přičemž se nesmí v prostoru mezi okenními skly objevit ani kapka vody. Odolávat musí i simulovaným podmínkám tropického léta se zesíleným UV zářením.

V testovacím zařízení lze vytvořit vzduch podobný agresivnímu mořskému povětří a doplnit ho extrémně silným slunečním zářením, které působí na okna v přímořských oblastech či na velehorách. Lakované části okna by měli při těchto zkouškách odolat dlouhodobému působení slunečních paprsků, vysokých i nízkých teplot a UV záření beze změny barvy a povrchu (při speciálních chemických testech odolávají například solnému roztoku).

 

Odolnost proti častému otevírání a poškození

Odolnost okna se zkoumá také při takzvaném zlomovém testu, při kterém se okna nepřetržitě otevírají a zavírají, dokud se nepoškodí. Postupně musí vydržet zacházení, které odpovídá délce používání 10, 20 a 25 let. Zkoušce odolnosti podléhá i obalový materiál. Zabalená okna dopadají při této zkoušce na zem ve všech možných polohách a nesmí se při tom nijak poškodit.

 

Závěr

Poznatky, které získají odborníci přímo v laboratořích, samy o sobě nestačí. Důležité je, je aplikovat přímo do praxe. To znamená, že okna je třeba testovat a přímo kontrolovat ve výrobních závodech. Pokud jsou na nich zjištěny  i malé estetické vady, jako jsou trhlinky či škrábance, musí být z nabídky vyřazeny. Proto je každý výrobek, který splňuje kvalitu střešních oken podle evropských norem, označen identifikačními znaky.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Rolety a žaluzie obléknou okna a zaručí soukromí v bytě

Rolety kdysi sloužily pouze jako stínící či zatemňovací prvek. O estetických kvalitách se u těchto...
více…

Plastová okna - výběr, údržba a výměna

U plastových oken je situace mnohem složitější z hlediska sortimentu vyráběných profilů. Jejich profily se liší...
více…

Žaluzie - praktický i módní doplněk nejen pro okna

Žaluzie jsou nejen praktickým, ale i módním doplňkem oken. K tomuto účelu si můžeme vybrat žaluzie horizontální...
více…

Jak se postat o to, aby si bytový zloděj nevybral zrovna váš domov?

Na téma bytových či “domovních” zlodějů se vede stále spousta debat. Někteří lidé dokonce tvrdí, že když si...
více…

Montáž oken a nejčastější chyby při jejich osazení

I přestože se výrobci oken snaží vyrobit co možná nejdokonalejší okna, kterými by se dala snížit energetická...
více…

Okna - kritéria pro správný výběr

Nároky na vlastnosti okna se zvyšují s nároky na bydlení. Už nestačí, aby propouštělo světlo a chránilo před...
více…

Renovace bytů ve starých domech

Přesto, že domy obvykle stavíme na dobu neurčitou a očekáváme, že vydrží minimálně celý náš život, i...
více…

Snížení nákladů na bydlení

I vy každý rok platíte stále vyšší poplatky za své bydlení? Máte pocit, že ve vašem domě je neustále chladno,...
více…

Dřevohliníková okna - moderní a energeticky úsporné řešení

Při přemýšlení nad moderním architektonickým provedením oken je třeba brát v úvahu i kombinované okenní...
více…

Výběr oken a dveří na chalupu

Okna a dveře jsou výrazným estetickým prvkem vzhledu chaty a chalupy a ovlivňují vytvoření příjemného bydlení....
více…