Jak se hodnotí kvalita střešních oken?

Nepřízeň počasí, vítr, déšť či kroupy dokáží prověřit kvalitu všech obalových konstrukcí. Klimatické změny způsobují, že tyto živelné pohromy se opakují stále častěji. Aby se zjistila kvalita střešních oken ještě před jejich osazením, doporučuje se testovat je ve speciálních laboratořích.

Simulátor počasí

Kvalita střešních oken se přezkoumává v testovacích střediscích, kde odborníci pomocí počítačového programu v simulátoru počasí dovedou navodit živelné pohromy, jako jsou například vítr rychlosti hurikánu, který strhává střechy, nebo déšť měnící se na přívalový liják.

Simulátor počasí je přístroj, pomocí kterého se již od roku 1992 testuje kvalita střešních oken.

Nachází se v místnosti s rozlohou 18 × 40 m, přičemž samotný testovací prostor zabírá plochu 7,5 × 10,5 m. Vítr při testech dosahuje rychlosti až 40 m / s, přičemž se generuje přes průřezovou plochu 11,5 m2.

Při testování se spolu se silným větrem používají také srážky. Standardní zkouška trvá 10 minut pro každý směr větru a sklon střechy, přičemž rychlost větru se simuluje od 10 do 30 m / s a síla srážek v objemu do 120 mm / h.

Forma testu je navržena na základě dat o počasí v Evropě a statisticky odpovídá extrémnímu počasí, které se průměrně objeví jednou za desetiletí.

 

Odolnost proti větru a dešti

Okna jsou při zkoušce odolnosti vsazena do skutečné střešní konstrukce a natáčejí se do různých úhlů tak, aby ani jedna štěrbina neunikla neustálým nárazům větru a deště.

Na testy zátěže se pravidelně vybírají náhodné vzorky z běžné produkce, a ne speciálně upravená okna. Testy odolnosti proti vodě a větru přitom nejsou jediné, kterými okna musí projít. Testuje se i jejich těsnost.

V měřícím boxu jsou dva prostory oddělené vhodně zavřenými okny. V jednom je běžný atmosférický tlak, v druhém překračuje tlak hranici 600 Pa. V pokusném boxu se přesně změří množství vzduchu, které při těchto hodnotách pronikne oknem. Touto zkouškou tak lze zjistit, zda střešní okna splňují nejpřísnější evropské normy.

 

Odolnost proti vysokým teplotám a záření

Okna se vystavují horkému vzduchu se 100% vlhkostí, přičemž se nesmí v prostoru mezi okenními skly objevit ani kapka vody. Odolávat musí i simulovaným podmínkám tropického léta se zesíleným UV zářením.

V testovacím zařízení lze vytvořit vzduch podobný agresivnímu mořskému povětří a doplnit ho extrémně silným slunečním zářením, které působí na okna v přímořských oblastech či na velehorách. Lakované části okna by měli při těchto zkouškách odolat dlouhodobému působení slunečních paprsků, vysokých i nízkých teplot a UV záření beze změny barvy a povrchu (při speciálních chemických testech odolávají například solnému roztoku).

 

Odolnost proti častému otevírání a poškození

Odolnost okna se zkoumá také při takzvaném zlomovém testu, při kterém se okna nepřetržitě otevírají a zavírají, dokud se nepoškodí. Postupně musí vydržet zacházení, které odpovídá délce používání 10, 20 a 25 let. Zkoušce odolnosti podléhá i obalový materiál. Zabalená okna dopadají při této zkoušce na zem ve všech možných polohách a nesmí se při tom nijak poškodit.

 

Závěr

Poznatky, které získají odborníci přímo v laboratořích, samy o sobě nestačí. Důležité je, je aplikovat přímo do praxe. To znamená, že okna je třeba testovat a přímo kontrolovat ve výrobních závodech. Pokud jsou na nich zjištěny  i malé estetické vady, jako jsou trhlinky či škrábance, musí být z nabídky vyřazeny. Proto je každý výrobek, který splňuje kvalitu střešních oken podle evropských norem, označen identifikačními znaky.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Vybíráme interiérové ​​stínění

Dnešní trendy ve výběru stínící techniky směřují k půvabné barevnosti a vnitřní stínění nabízí množství...
více…

Otravuje vás v létě hmyz?

Léto je krásné, teplé a slunečné, také nás ale může otravovat nepříjemný hmyz. Ať už bydlíte v rodinném domě...
více…

Okno v koupelně má své nesporné designové i praktické výhody

Okno v koupelně? Luxus, který si každý nemůže dovolit. Ale jsou i lidé, kteří se bojí o své soukromí. Přitom...
více…

Byt v osobním vlastnictví, to je také obnova celého domu

Uspořit za energie ve vlastním domě je něco jiného než když vlastníme pouze byt. Ale uspořit chceme, i když...
více…

Moderní plastová okna - investice, která se vyplatí!

Plastová okna, to je poměrně vysoká investice, která se ale vyplatí a časem dokonce vrátí. Je to položka na které...
více…

Nové způsoby větrání zabrání výskytu plísní a nebezpečných škodlivin

V celé dosavadní historii středoevropských staveb zajišťovala okna kromě své základní osvětlovací funkce...
více…

Rolety den a noc v sobě kombinují to nejlepší ze stínicí techniky

Konkrétně se způsobem regulace světla podobají žaluziím, průsvitné a zatemňovací pruhy připomínají materiálem...
více…

Rolety a žaluzie obléknou okna a zaručí soukromí v bytě

Rolety kdysi sloužily pouze jako stínící či zatemňovací prvek. O estetických kvalitách se u těchto...
více…

Plastová okna - výběr, údržba a výměna

U plastových oken je situace mnohem složitější z hlediska sortimentu vyráběných profilů. Jejich profily se liší...
více…

Žaluzie - praktický i módní doplněk nejen pro okna

Žaluzie jsou nejen praktickým, ale i módním doplňkem oken. K tomuto účelu si můžeme vybrat žaluzie horizontální...
více…