Jak na zasklené plochy a pohodu v podkroví?

Zasklená plocha v zastřešení není pouze dekorativní prvek. Propouští světlo dovnitř a otevírá prostor do exteriéru, ale v letním období může způsobit také výraznou tepelnou nepohodu, při níž vznikne skleníkový efekt. Pro dosažení optimálního vnitřní klimatu není potřeba zmenšovat velikost skleněné plochy. Některé orientace jsou na situování skleněných střešních ploch výhodnější, ale střecha má zpravidla pouze dva sklony, proto její orientaci nelze změnit a je nutné se přizpůsobit danému stavu.

 

Nejpřijatelnější jsou jihovýchodní a jihozápadní orientace. Jelikož každé přeslunění, ranní nebo večerní, má určité výhody i nevýhody, je třeba takto orientovaná střešní okna nebo vikýře stínit. V některých oblastech, zejména horských, je důležité, aby se zasklené střešní plochy nesituovali ve směru převládajících větrů. Hodně utěsněná okna sice snižují přirozenou filtraci vzduchu a jeho proudění, ale konstrukce zároveň nedýchá.

 

Přes zasklenou plochu proniká velké množství světla

Může se však stát i horkým kráterem, pokud se nevyřeší skleníkový efekt, který vzniká, když sluneční záření pronikne do interiéru, a neodvede se ven. První, velmi účinné opatření, pomocí něhož lze skleníkový efekt snížit či dokonce zcela vyloučit, je provzdušňování a větrání prostoru. Po osazení otevíracích křídel v horní části zasklené plochy může teplý vzduch unikat skrze ně ven, zatímco v dolní části přes otvírací prvky studený vzduch vniká dovnitř. U střešních oken se může větrání zajistit ventilační klapkou. Aby se vnitřní prostory za zasklenou plochou v létě příliš nepřehřívaly, je třeba použít stínidla. Vnitřní stínící prvky nejsou moc nákladné, ale jsou méně účinné. Vnější prvky protisluneční ochrany odrážejí většinu slunečního záření dříve, než vnikne dovnitř přes zasklenou plochu. Jsou tedy skutečně účinná. Pokud je jejich regulace umístěna ve větší výšce, musí mít ovládání dálkové, ruční, tj. mechanické, s klikou, nebo nejmodernější automatické, naprogramovaná podle počasí, které je finančně náročnější. Střešní okna situované na jižní straně by měly mít vnitřní stínění a vnější rozptylovou markýzu.

 

Zimní zahrady jako solární zařízení

je třeba situovat jen na jižní strany nebo s odklonem průčelí nejvýše 45 ° na jihovýchod nebo jihozápad. Pokud mají sloužit pouze k pobytu, jejich odklon může být i větší než 45 °. Musí mít větrání minimálně větracími štěrbinami a z vnější strany jsou stíněné odsazenou roletou, kde vzdálenost rolety od skla umožňuje proudění vzduchu. Ve dvoupodlažních sklenících je třeba dávat pozor na teplotní gradient.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Podkroví s vikýřem nebo střešním oknem?

Chystáte se na rekonstrukci podkroví a máte dilema je-li výhodnější postavit si tam vikýř nebo střešní okno?...
více…

Jak na obklady šikmých stěn v podkroví?

Na téma úprava podkroví na obytné účely se už napsalo nespočet populárních i odborných článků a téměř všechny...
více…

Jak udělat ideální podkroví pro děti?

Dětem se velmi líbí podkrovní prostory pod střechami domů. Toto prostředí je přiměřené jejich vzrůstu, je to...
více…

Jaké schodiště do podkroví?

Už delší dobu si zahráváte s myšlenkou, že přestavíte podkroví na obytné prostory? Při plánování však...
více…

Jak udělat a zařídit koupelnu v podkroví?

Představa koupání pod kapkami deště bubnujícími na střešní okno patří mezi nejromantičtější sny o bydlení. A...
více…

Jak na zasklené plochy v podkroví v létě i zimě?

Zasklená plocha v zastřešení není pouze dekorativní prvek. Propouští světlo dovnitř a otevírá prostor do...
více…

Jak upravit podkroví?

Než se odhodláte k obydlení podkroví, možná se rozhodnete pro architekta na plný úvazek, nebo se do plánování...
více…

Jak využít sádrokarton v podkroví?

V centrech velkých, ale i menších měst je nedostatek stavebních pozemků, proto je třeba využít i podkrovní prostory v...
více…

Jak na zavedení elektřiny, vytápění, vody, kanalizace a plynu do podkroví?

Při rekonstrukci nebo novostavbě podkroví je správná realizace instalací důležitá z technického i estetického...
více…

Jak si vybrat půdu na podkrovní bydlení?

Šetření v podkrovním bytě je skoro vždy na nesprávném místě a může způsobit řadu problémů, jako jsou...
více…