Do sauny s dětmi?

Teplo sauny nás nejvíce láká během nepříjemných a studených podzimních či zimních dnů. Všichni bychom si občas měli tento luxus uvolnění, pohody, relaxace a odbourání stresu saunováním dopřát. Kdo však chodí do sauny pravidelně alespoň jednou týdně alespoň šest měsíců, ten si podle studií dobře upevňuje své zdraví.

Pozitiva saunování

Saunování, jednoduše řečeno, je přehřátí a tím i zpocení těla díky horkému vzduchu a následné ochlazování těla chladnějším vzduchem nebo vodou.

  • odstraňuje psychickou a fyzickou únavu, uvolňuje, zmírňuje bolesti, přináší příjemný pocit, zmírňuje stres;
  • tělo se otužuje, zvyšuje obranyschopnost organismu (pravidelné saunování snižuje např. výskyt chřipky), dýchací cesty jsou lépe prokrvené;
  • otevírá póry na pokožce, prokrvuje a pročišťuje ji;
  • pocením z těla odcházejí škodliviny;
  • posiluje srdce a cévy, zlepšuje krevní oběh, je prevencí revmatických onemocnění, infarktu a jiných nemocí;
  • u dětí dokonce napomáhá zbavení se stresu ze školy a při poruchách spánku.
     

Pokud si nejste jisti, poraďte se před návštěvou sauny s lékařem.

 

Kdy raději ne?

Téměř každý zdravý člověk může jít do sauny, ale existují samozřejmě zdravotní kontraindikace. Do sauny raději nechoďte, pokud trpíte záněty ledvin, plic, s kardiovaskulárními a endokrinologické onemocněními, psoriázou nebo zhoršeným ekzémem nebo při nějakém chronickém nebo akutním onemocnění. Saunu chápejte spíše jako prevenci a nechoďte do ní, pokud jste již nemocní (ledaže máte saunu doma a nenakazíte ostatní). Určitě do sauny nevoďte dítě ani sebe, pokud máte teplotu, angínu, kašel... Opatrnost se saunováním se doporučuje i lidem, kteří mají velmi vysoký krevní tlak; ti by se měli ochlazovat postupně a vyhýbat se skákání do bazénu se studenou vodou. Kdo trpí křečovými žilami, měl by v sauně ležet se zdviženýma nohama. Lidé nemocní na srdce (hlavně po infarktu), by měli saunu konzultovat se svým lékařem.

 

Není sauna jako sauna

Rozlišujeme tyto typy sauny:

  • sauna suchá (švédská) - saunová kamna vyhřeje vzduch na 80 – 100 oC,
  • vlhká sauna (finská) - saunová kamna vyhřeje vzduch na 80 – 100 oC a v peci jsou uloženy kameny, které je možné zalévat a zvýšit vlhkost o 25-30%,
  • parní sauna (příp.bylinkové esence), zde se saunový efekt dosahuje parou ohřátou na 45 – 55 oC ,
  • infrakabina - do organismu proniká záření z infrazářičů a je vhodná pro ty, co nemají dobrý pocit z horka v suché nebo parní sauně,

kombinace všech tří základních typů v jedné kabině (tzv. saunárium).

 

Jak do sauny?

Před vstupem do sauny se osprchujte teplou až horkou vodou, aby se tělo vyhřálo. Dobře se osušte, protože suchá kůže se potí rychleji. Sundejte si všechny šperky jako řetízky, hodinky, náramky, prsteny, brýle a podobně, jinak vám mohou způsobit popáleniny. Do sauny nechoďte s plným žaludkem a nepijte žádný alkohol ani před, ani během saunování.

V sauně si udělejte dva až tři 10-15 minutové cykly. Potom tělo zchlaďte vlažnou vodou. Odpočinku na lůžku (tepidárium) mezi dvěma cykly by měl být zhruba půlhodinu.

Po saunování hodně pijte, doporučuje se minerálka nebo velmi ředěná ovocná šťáva. Pocením tělo neztrácí jen vodu, ale i soli, tj. minerální látky a stopové prvky, proto si i tyto zásoby musíme co najrychleji doplnit.

 

Kdy s dětmi poprvé do sauny a jak na to?

Názory, kdy začít se saunou u dětí se různí. Závisí to například od země a její kultury: v severních evropských zemích jako Finsko, Švédsko se děti k saunování dostanou určitě od malička. Už i proto, že jsou tam babysauny a jednoduše vytvořeny lepší podmínky pro saunování rodin a dětí. V našich zeměpisných šířkách to spíše závisí na postoji rodičů a jejich vztahu k saunování. Některé děti se "do páry" dostaly ještě před svým narozením, když se těhotná maminka vydala do sauny. Dítě mladší než tři měsíce ale ještě nezvládá regulaci tělesné teploty a ani se neumí tak potit. Pediatři říkají, že minimální věk pro saunování je půlroční dítě, avšak optimum je dvou-až tříleté dítě. Dítě v tomto věku již umí udržet moč a stolici a nebude nám tam sedět v počůrané nebo pokakané pleně. Hodně závisí tedy od dítěte, každé je jiné.

Děti by měly mít ze saunování radost a ne strach, proto je třeba se saunováním začít jen velmi pozvolna, nejprve možná jen dvě-tři minutky a postupně, pokud se to dítěti líbí, tento interval prodlužovat. Malé děti může v sauně vyplašit vysoká teplota, uzavřený prostor, nahota, horký vzduch, který ho pálí v nose - to vše může dítě vylekat, proto ho ujistěte, že kdykoli můžete ze sauny odejít. Při prvních návštěvách můžete nechat i pootevřené dveře, aby dítě vědělo, že může vyjít ven, pokud mu tam nebude příjemně. S dítětem si můžeme v sauně povídat, hrát, číst si knížku, pozorovat přesýpací hodiny, hrát si s vodou ve kbelíku, kreslit si na záda a jiné. Malé děti by měly rodiči sedět na kolenou, sníží se tak přijímání tepla a předchází se přehřátí dětského organismu. Malé dítě zůstává v sauně vždy jen v doprovodu dospělé osoby.

 

Saunování dítěte

Platí zásada: krátce a intenzivně. Kojenci (blahodárný vliv na pokožku) a děti saunu při nižších teplotách (ca. 35-80 ° C), čas v sauně by měl být od tří do deseti minut. Věřte pocitům dítěte, nenuťte ho v sauně zůstávat déle jen proto, že jste za ni zaplatili, snažte se o pozitivní zážitek. Všímejte si, kdy začíná být dítě neklidné, vrtí se, ztrácí trpělivost a je mu dlouhá chvíle - nejvyšší čas jít ze sauny ven. Pak dítě pomalu ochlaďte pod sprchou nebo v bazénu, voda však nesmí být pro dítě ledová, aby nedostalo křeče. Vlažná zcela postačuje. Pak ho zabalte do osušky nebo županu, přikryjte a nechte ho ležet. Nezapomínejme, že děti "vychladnou" rychleji. Ideální je tento proces ještě dvakrát zopakovat, ale je třeba brát ohled na to, jak to dítě zvládá. Do sauny nemají jít děti s plným bříškem, tedy poslední jídlo by mělo být přibližně před dvěma hodinami a po sauně je třeba, abychom jim doplnili tekutiny.

 

Návštěva sauny

Dnes už máme více možností jít s dětmi do sauny, i když ideál to ještě není. Zajímavá je iniciativa některých školek, které mají saunování dětí ve svém denním režimu. Sauna není levná záležitost a vyjde Vás podobně nebo i dráž než lístky do cirkusu či do kina pro celou rodinu. Ideální je, když můžete jít s dítětem do sauny jako rodina nebo s blízkými přáteli, když je možné objednat si saunu jen pro Vás: sami si regulujete teplotu, odchod dětí z / do sauny. Do veřejné sauny se doporučuje zabalení do ručníků nebo plavky. Nahota cizích lidí může malé dítě nepříjemně překvapit, pokud na ni není z domu připravné. Každopádně dítě třeba na saunu celkově připravit, vysvětlit mu, o co jde, jak se tam chovat, jaké jsou reakce těla, co bude dříve, během, pak, na co je to dobré, že má říci, pokud by mu bylo velmi teplo, pokud je žíznivé. Vždyť chceme, aby nám tam spolu bylo dobře...

 

PS: Také těhotné maminky mohou jít do sauny se vyhřát, uvolnit, pokud nemají vážné zdravotní problémy. Pravidelné saunování má pozitivní vedlejší účinek, podle několika studií usnadňuje porod.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Kouzlo srubové sauny

Navštívili jste již severské země? Vašim očím jistě neunikly samostatné sauny postavené v zahradě, zakomponované...
více…

Jaké je základní rozdělení typů saun?

Skladba sauny První základní součástí je předehřívárna, také nazývaná saunová kabina. Druhou základní...
více…

Jak na správné saunování?

Slovo sauna již u nás nezní cize ani neobvykle. Co vlastně znamená? Je to finský výraz, který původně znamenal díru...
více…

Jak postavit saunu?

V zásadě máme dvě možnosti: buď si obstaráme saunu s dodávkou na klíč včetně montáže, nebo se pustíme do stavby...
více…

Jak na saunu a saunování?

Už staří Římané měli ve velké oblibě horké koupele a trávili v nich mnoho času. Saunování je obdobou starobylých...
více…

Která sauna je lepší, klasická nebo infrasauna?

Co je lepší? Klasická nebo infrasauna? Každá má své pro. V každém případě nám rozproudí krev v žilách a...
více…

Lezení - úvazky neboli sedáky

Lezení je krásný sport, ale má také svá rizika, stejně jako všechny adrenalinové sporty. Ta lze přitom hodně...
více…

Dětské sedačky

Turistika, to není jen výšlap ve skupině nebo dvojici. To jsou i příjemné chvíle s rodinou a dětmi. Jenže, ne...
více…

Dětské batohy

Dítě není zmenšený dospělý, ale rádo dospělé napodobuje. Proto když jde rodina na výlet a balí objemná...
více…

Turistické a trekové batohy

Turistika a treking, to jsou zdravé pohybové aktivity, které vyžadují zdánlivě minimum vybavení. Ale zcela...
více…