Jak dosáhnout čisté vody v bazénu?

Jak jinak se v horkých dnech osvěžit než skočením do bazénu, když už ho máme. O kvalitní vodu a koupání je ale třeba se postarat.

Hlavně pravidelně

V první řadě záleží na kvalitní filtraci a důkladném vysátí nečistot ze dna a stěn bazénu. Zapomenout nesmíme ani na chemickou údržbu za pomoci tzv. bazénové chemie, kterou je třeba dělat celou sezónu, jinak byste mohli mít místo čisté vody zelenou bažinu. Vyplatí se používat přípravky doporučené prodejcem bazénu, nebo ověřené - značkové. Ty jsou hygienicky a zdravotně testovány a jsou tedy nejen účinné, ale i naprosto neškodné. Neznámým a neověřeným výrobkům se vyplatí vyhýbat, mohly by způsobit kožní alergie, podráždění sliznice nebo dokonce zdravotní potíže trvalejšího charakteru.

 

Čím bazén správně a bezpečně ošetřovat?

Jednou týdně se na celou koupací sezonu měří hodnoty pH pomocí kapkového testeru (správná hodnota pH je 7,2).
Odchylky od správné hodnoty pH se upravují pomocí přípravku, který již v názvu obsahuje označení "pH plus" nebo "pH mínus".
Na pravidelnou údržbu bazénové vody poslouží chlorové tablety, které se postupně rozpouštějí a do vody postupně doplňují chlor (obsah chloru ve vodě by měl být 0,3 až 1 mg / l).
Pravidelně se vyplatí do vody přidávat šokový přípravek (Šokchlór, Chlor šok a tak podobně), který zničí zárodky rostlinných i živočišných bakterií.
Vodu je třeba několikrát denně filtrovat.

 

Když se voda zakalí

S tímto problémem se setkáváme především po zimě a v průběhu léta. Účinně se tento problém dá vyřešit rozjasňujícím přípravkem. Případně můžete vodu filtrovat, dokud není opět jasná.

 

Z bazénu bažinu

Zelená voda, problém, který obvykle nastává, když se zanedbá pravidelná preventivní údržba. Řešit se dá šokovou chlorací v kombinaci s přípravkem proti řasám. Pokud je voda příliš zelená, je vhodné použít přípravek, tzv. flokulant, který řasy vysráží, a ty pak ve větších kusech spadnou na dno bazénu. Tyto nečistoty je pak následně třeba ze dna bazénu vysát.

 

Když selže chemie ...

Chemické přípravky mohou selhat v bazénech s nekvalitní filtrací. V takovém případě není jiná možnost, než vypustit vodu, bazén vyčistit a znovu napustit.

 

Sůl nad zlato ...

... dalo by se říci i při čištění bazénové vody. Obyčejná kuchyňská sůl může být i zde nápomocná. Stačí bazén řádně osolit. Jednoduchý přístroj na elektrolýzu soli, který již několik let mají prodejci bazénů ve své nabídce, dokáže zcela nahradit chlór. Voda pak není cítit chlorem. Oči a sliznice v takto ošetřované vodě nejsou podrážděné a netřeba se bát alergické reakce. Kromě toho má "osolená" voda antiseptické účinky.

 

Kvalitní filtrace = kvalitní základ

Čistota vody záleží také na mechanické ochraně, v první řadě na filtrace. Na trhu se vyskytuje několik technologií a filtračních metod. Při výběru vhodné filtrace je rozhodující objem vody a místní podmínky. Obecně se dá konstatovat, že filtrační jednotka by měla zvládnout přefiltrovat celý objem bazénu za cca 6 - 8 hodin, při velmi využívaných bazénech a při vysokých teplotách vzduchu dokonce za 3 - 4 hodiny.

 

Pod střechu

Dobré je vodní hladinu bazénu chránit před nečistotami ze vzduchu a okolí jeho zastřešením - zakrytím. Způsobů, jak na to, je opět mnoho - posuvné zastřešení nízké nebo průchodné, přenosné fóliové zastřešení, krycí plachty, lamelové rolety - záleží jen na nás, jakou variantu zvolíme. V každém případě zastřešení - zakrytí zabrání znečištění vodní hladiny například opadaným listím, úniku tepla a v případě zastřešení je zajištěna i delší koupací sezona.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Bazén s krásnou, modrou hladinou....

Plavání se považuje za úžasný způsob aktivního odpočinku. Moře je však daleko a přírodní vodní plochy také...
více…

Bazén v kostce

Exteriérové ​​bazény si získávají stále větší oblibu. Jsou častou motivací rodinných setkání, umožňují...
více…

Bazén pro dobrou kondičku

Během horkých letních dnů mnoho lidí putuje za vodou s jediným cílem - osvěžit se a zaplavat si. Jedni nasednou do...
více…

Bazén pod vlastní střechou

Za vodou ... mnozí z nás dávají přednost dovolené u vody. Je zcela jedno, zda jde o moře, jezero, nebo rybník....
více…

Malý rádce pro majitele vnitřních bazénů

Máte v domě vnitřní bazén a chcete, aby vám sloužil co nejdéle? Připravili jsme pro vás několik malých, ale...
více…

Koupání pod širým nebem? (3. část)

Ceny zahradních bazénů se pohybují od několika tisíc až po několik set tisíc korun. Nejlevnější jsou tzv. dětské...
více…

Koupání pod širým nebem? (2. část)

Dávno už odzvonilo časům, kdy bazénům vládly čtverce, ovály a kruhy. Moderní technologie umožňují výrobu téměř...
více…

Koupání pod širým nebem? (1. část)

Myslíte už na léto, na příjemné chvíle strávené u vody, tělo prohřáté a zabarvené sluncem? Nemusíte hned obíhat...
více…

Jak na zastřešení bazénu?

Teplotní statistiky - počet slunečních dnů během roku, průměrné teploty, nadmořská výška i zeměpisná poloha -...
více…

Jak na bazénové plachty?

Mezi doplňky, které nabízejí prodejci bazénů, jsou i nejrůznější bazénové plachty. Jsou ale vůbec k něčemu...
více…