Jak pečovat o bazén?

Při dodržování několika základních pravidel udržíte čistou vodu, v níž bude radost se koupat. Bez správné údržby se totiž životnost bazénu výrazně zkracuje, navíc koupání v nečisté vodě rozhodně není tím správným požitkem. Stačí si zapamatovat několik základních principů a pořídit si ty správné pomocníky - pak už stačí se jen těšit z nového způsobu letní relaxace. Jak na to?

 

Zabraňte znečištění

Prevence se vyplácí a platí to i v případě péče o bazén. Pokud zabráníte nečistotám, aby se do bazénu dostaly, ušetříte si spoustu práce s jeho údržbou, i když se samozřejmě nejedná o stoprocentní ochranu, která by vám umožnila veškerou další péči vynechat.

Samozřejmostí by mělo být osprchování před vstupem do bazénu. Zvláště děti bývají v tomto směru vynalézavé, proto se vyplatí je hlídat a této zásadě je naučit. Ušetříte si tak starosti s trávou nebo hlínou plovoucí ve vodě nebo s mastnými pozůstatky opalovacího krému. Všechny zmiňované nečistoty napomáhají tvorbě řas a různých zákalů.

Dalším zdrojem znečištění, kterému se lze účinně bránit, jsou listy z okolních stromů. Pokud už je nutné bazén umístit do jejich blízkosti, lze rozhodně doporučit zakrytí bazénu ve chvílích, kdy není používán. Vzduchem poletuje mnoho potenciálních znečišťovatelů a střecha nebo plachta jsou velmi účinnou překážkou v tom, aby se nečistoty dostaly do bazénu.

 

Mechanické čištění

Prevence je základ, čištění je však neméně důležité. Dělíme ho na dva hlavní typy - čištění mechanické a chemické. Co se týče mechanického odstraňování nečistot, základem je síťka, kterou snadno zachytíte hmyz, listí a podobné nečistoty. Ve výbavě každého bazénu by neměla chybět ani písková filtrace.

Ta průběžně nasává vodu z bazénu a čistí ji přes obvykle dvoustupňový filtrační systém. Pak je voda zařízením vrácena zpět do bazénu. Písková filtrace se zapíná během horkých letních dnů, když v bazénu nikdo není. V případech, kdy je bazén často využíván, je vhodné filtraci nechat běžet až několik hodin denně. Pro mechanické čištění dna bazénu se doporučuje nákup speciálního vysavače.

 

Využívejte vhodné chemické přípravky

Mechanickým čištěním lze dosáhnout výrazného zlepšení, co se kvality vody v bazénu týká, chemické čištění je však neméně důležité. Nevhodné nebo dokonce žádné použití chemických přípravků je častou příčinou problémů.

Důležité je sledovat dva ukazatele - pH vody a množství dezinfekce v bazénu. Doporučená hodnota pH se při bazénové vodě pohybuje mezi 6,8 a 7,2, pokud se pH vody nachází mimo toto rozmezí, je potřeba ho do něj vrátit vhodnými přípravky. Vyšší pH vede k tvorbě minerálních zákalů, nižší způsobuje korozi kovových povrchů.

Diskutovanou otázkou je dezinfekce vody, ve vodě totiž vznikají desítky tisíc potenciálně škodlivých mikroorganismů. Aby se čistá a hygienicky nezávadná voda udržela po celou sezónu, musí se pravidelně kontrolovat a ošetřovat pomocí dezinfekčních přípravků.

Standardně se používají výrobky obsahující chlór, který by měl být v bazénu přítomen v koncentraci 0,3-0,6 mg na litr vody. Alternativou jsou tzv. bezchlórové přípravky, díky kterým se vyhnete zápachu chloru, který je pro mnoho lidí nepříjemný. Tyto přípravky navíc nedráždí citlivější pokožku, sliznice nebo oči a jsou šetrnější k přírodě. Na trhu je dostupná i bezchlorová dezinfekce vhodná do dětských bazénů.

Vhodné je vybavit se také tzv. algicidy, tedy přípravky hubící řasy,které slouží i jako prevence. Spóry řas jsou totiž neustále přenášeny do bazénu prostřednictvím prachu, větru a deště. Teplá voda a sluneční světlo pak vytvářejí ideální podmínky pro jejich rozvoj.

Oblíbené jsou také vločkové přípravky, které snadno a rychle zbaví vodu nepříjemných zákalů, jejichž příčinou jsou částečky zeminy, barviv nebo organických sloučenin. Vločkovače z nich sražením vytvoří objemnější vločky, které pak zachytí ve filtru nebo je lze vysát ze dna.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Koupání pod širým nebem? (2. část)

Dávno už odzvonilo časům, kdy bazénům vládly čtverce, ovály a kruhy. Moderní technologie umožňují výrobu téměř...
více…

Koupání pod širým nebem? (1. část)

Myslíte už na léto, na příjemné chvíle strávené u vody, tělo prohřáté a zabarvené sluncem? Nemusíte hned obíhat...
více…

Jak na zastřešení bazénu?

Teplotní statistiky - počet slunečních dnů během roku, průměrné teploty, nadmořská výška i zeměpisná poloha -...
více…

Jak na bazénové plachty?

Mezi doplňky, které nabízejí prodejci bazénů, jsou i nejrůznější bazénové plachty. Jsou ale vůbec k něčemu...
více…

Jak na čistou vodu v bazénu?

O bazénech je všeobecně známo, že jejich pořizovací cena je vysoká. Avšak ani ta není konečná. Aby bazén sloužil...
více…

Jak opravit bazén?

Bazén se často stává součástí rodinného domu. Postupně se však některé jeho části, například díky vlivům...
více…

Jaký bazén a od koho jej koupit?

Pokud jste se rozhodli pořídit si venkovní bazén, nezbývá Vám nic jiného, než podstoupit náročný proces výběru...
více…

Kdy stavět bazén?

Možná i vy jste toto léto během horkých dnů seděli v zahradě a litovali, že nemáte vlastní bazén. Pokud jste se...
více…

Kdy se vápní zahrada?

Vápnění zahrady je činnost, jejíž význam se může na první pohled zdát skrytý, avšak jeho dopady na kvalitu půdy a...
více…

Kdy se přihnojuje?

Hnojení zahrady je jedním z klíčových prvků, který má zásadní vliv na zdraví, růst, kvalitu a nakonec i úrodu...
více…