Jak postavit saunu?

V zásadě máme dvě možnosti: buď si obstaráme saunu s dodávkou na klíč včetně montáže, nebo se pustíme do stavby sauny sami a koupíme si jen saunová kamna, případně některé stavební prvky.

Pod saunové "stavebnice" se doporučuje použít běžnou podlahu s dlažbou; v místě půdorysu sauny je sokl vysoký asi 5 až 10 cm. Sklon jeho horní hrany by měl směřovat do měkkého prostoru, což je nejdůležitější část sauny, kde se organismus přehřívá a nastává pocení. Tento sklon zajišťuje, aby voda při mytí měkkého prostoru nezatékala do dřevěné konstrukce stěn. Zabrání se tak přehřívání u spodní části sauny. Sklon hrany však není nutný. Izolace stěn bývá různá. Pokud stěny sauny tvoří panely, mezi vnitřní a vnější část izolace se vkládá minerální vlna a hliníková fólie nebo minerální plsť. Fólie se musí na sloupcích překrývat asi o 5 cm. Nejdůležitější je izolace stropu, která musí mít dvojnásobnou tloušťku, přibližně 14 až 16 cm. Nevhodnou izolací je pěnový polystyren, molitan, polyuretan nebo izolační pěny a izolace obsahující asfalt. Při vyšších teplotách by se totiž mohly uvolňovat škodlivé látky.

 

Vhodné dřevo

Při výběru dřeva pro sauny a na jejich vnitřní vybavení je třeba zvolit takové druhy, které nevysychají ani se nenasakují. Proto nejsou vhodné borovice a jiné dřeviny obsahující pryskyřici. Při vysokých teplotách, které bývají hlavně u stropu sauny, hrozí, že ze stropu začne kapat smola. Výsledkem by mohly být popáleniny až třetího stupně. Rovněž je nevhodné dřevo ošetřené impregnací nebo nátěrem. V teple se chemické látky uvolňují a mohly by podráždit pokožku nebo dokonce poleptat dýchací cesty či pokožku.

Naopak skandinávská borovice nebo smrk, které rostou pomalu v tvrdých podmínkách, jsou ideální. Navíc krásně voní. Někteří naši výrobci používají na obklad a stropy topolové dřevo, které neobsahuje pryskyřici a dobře přijímá vodu. Stejné dřevo lze použít i na výrobu lavic a roštů. Finští výrobci ho však nemají rádi, tvrdí, že v teple nevoní.

Důležitá je také pevnost dřeva. Proto je v oblibě právě dřevo ze skandinávského smrku, a to ze stromů starých i 120 až 150 let, které má dostatečnou pevnost. Pevné dřevo brání tzv. protlačení materiálu. Na vnitřní zařízení - lavice a rošty - lze použít abachové dřevo, pocházející z tropické Afriky. Tento materiál nevede ani nepohlcuje teplo.

 

Pohodlí v sauně

Odborníci doporučují pro jednu osobu v sauně minimálně 1,4 krychlového metru, přičemž alespoň jeden "vodorovný" rozměr by měl mít přibližně dva metry. Člověk si tak může v sauně dopřát odpočinek vleže na příčno. V sauně není všude stejně teplo - u nohou bývá teplota asi 47 °C, kolem boků a pasu asi 65 °C, ale hlava bývá v místech, kde teplota dosahuje až kolem 100 °C. (Záleží samozřejmě na tom, na jakou teplotu chceme saunu vytápět. Ve Finsku dosahuje teplota v sauně maximálně 85 °C, proto v ní lidé zásadně sedí.) Protože naše termoregulační centrum je v zátylku, můžeme mít pocit dostatečného přehřátí - a odejít se ochladit . Jenže přehřátí se v takovém případě týká pouze hlavy. Proto možnost ulehnout v sauně je velmi důležitá, protože vleže je rozdíl v přehřátí hlavy a nohou maximálně 3 °C.

Sauna může mít i tvar trojúhelníku, pouze musíme dbát na to, aby v koutě naproti kamnům fungoval přirozený odvod vzduchu.

 

Kamna

Vytápění v sauně lze zajistit elektrickými kamny, na které se dávají lávové kameny nebo kameny z finské žuly, které se polévají vodou. Vhodná jsou kamna ovládána pomocí vnějších panelů nebo elektronickým řídícím kontrolním panelem, který hlídá předem nastavené hodnoty, a tak výrazně snižuje spotřebu energie. Při malých saunách, kde se používají topná zařízení s výkonem do 3,6 kW (maximálně 4,5 kW), stačí na zapojení obyčejná zásuvka o napětí 220 V (ale spojena napevno, jinak by nemusela vydržet a mohla by "vyhořet"), výkonnější kamna potřebují až 380 V.

Velmi důležitá je i vlhkost vzduchu, která by se měla pohybovat kolem 15ti až 30ti procent. Vyšší vlhkost nemusí snést každý. Na trhu jsou proto vlhkoměry nebo termostaty, které regulují poměr vlhkosti a teploty. Když je vlhkost vyšší, mnohem hůř se budeme potit. Protože tělo se pocením brání vysokým teplotám, organismus by se mohl přehřát.

V sauně lze topit i dřevem či dokonce rašelinou, nebo briketami, ale v tom případě musí být kamna připojena k cihlovému, kamennému nebo kovovému komínu. Instalace a dodržení všech bezpečnostních podmínek jsou samozřejmě mnohem náročnější než u elektrických kamen.

 

Osvětlení

Světlo by mělo být zpravidla bílé, tlumené. V posledních letech se začala aplikovat barevná terapie. Pomocí čtyř barev - červené, zelené, modré a žluté - lze zvýšit relaxační účinky. Zelené světlo je optimistické, uklidňující, červené je pro dynamické a veselé osoby, které si nepřipouštějí problémy, modrá vyhovuje romantikům a žlutá je barvou slunce - a slunce je život. Barvy lze využívat postupně nebo si může zvolit svou oblíbenou. Intenzita osvětlení potní místnosti by neměla překročit 40 luxů.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jaké je základní rozdělení typů saun?

Skladba sauny První základní součástí je předehřívárna, také nazývaná saunová kabina. Druhou základní...
více…

Jak na správné saunování?

Slovo sauna již u nás nezní cize ani neobvykle. Co vlastně znamená? Je to finský výraz, který původně znamenal díru...
více…

Do sauny s dětmi?

Teplo sauny nás nejvíce láká během nepříjemných a studených podzimních či zimních dnů. Všichni bychom si občas...
více…

Jak na saunu a saunování?

Už staří Římané měli ve velké oblibě horké koupele a trávili v nich mnoho času. Saunování je obdobou starobylých...
více…

Která sauna je lepší, klasická nebo infrasauna?

Co je lepší? Klasická nebo infrasauna? Každá má své pro. V každém případě nám rozproudí krev v žilách a...
více…

Domácí sauna - zdraví a relaxace v pohodlí domova

Název sauna pochází z finštiny a znamená malou místnost, kde se dá ohřát. A také sauna ve Finsku patří mezi...
více…

Od kdy doporučují lékaři saunování malých dětí?

Saunování, neboli pobyt v sauně vyhledávají vyznavači zdravého životního stylu a otužování na celém světě. Saunu...
více…

Recepty na přírodní pročištění mízních cév a uzlin

Zvětšené mízní uzliny, časté virózy a bakteriální nákazy mohou signalizovat špatnou funkci lymfatického...
více…

Sauna aneb teplo, které léčí

Sauna se stala pro mnohé z nás součástí života. Její pozitivní vliv na zdraví znali již naši předkové. My se v...
více…

Jaké dřevo se hodí na saunu?

Severský smrk Je nejvíce používanou dřevinou pro zhotovení sauny. Jeho kvalita je dána díky nízkému obsahu...
více…