Jaký bazén a od koho jej koupit?

Pokud jste se rozhodli pořídit si venkovní bazén, nezbývá Vám nic jiného, než podstoupit náročný proces výběru vhodné firmy. Předtím, než se svěříte do rukou konkrétní společnosti, seznamte se nejen s jejími produkty, ale svou pozornost věnujte také zárukám a cenové politice, kterou se řídí. Každá firma má jiný způsob účtování. Informujte se proto, zda uvedená cena zahrnuje kompletní dodávku na klíč, včetně vybavení, nebo zda se jedná pouze o základní cenu.

Výběr firmy

V neposlední řadě by vás měla zajímat doložitelná doporučení předešlých zákazníků a následný servis, který firma poskytuje. Určitou jistotou bývá dlouholeté renomé nadnárodních firem, které garantují certifikovanou kvalitu. Nemusíte se ani bát navýšení ceny, ta se samozřejmě musí přizpůsobit domácí konkurenci. Nejlepší je, když společnost nabízí dostatečný výběr doplňků a jejich mutaci, případně možnost individuálního řešení. Nakonec jistě také oceníte, pokud bude firma sídlit v blízkosti Vašeho bydliště a ušetříte tak čas a vyhnete se případným komplikacím při nevyhnutelných konzultacích během přípravy, výstavby a provozu bazénu.

Při výběru firmy by pro vás tedy jistě mělo být důležité i hledisko časového rozvržení stavby a rychlost, s jakou bude bazén připraven pro první dokonalou šipku ode dne, kdy podepíšete svou objednávku. Luxusní zapuštěný zahradní bazén si dnes můžete koupit i během léta. Tzv. francouzský bazén se dá díky patentovanému systému ztraceného bednění a bezpotrubní filtraci kompletně postavit a uvést do provozu za 10 až 14 dní.

 

Cena

Ceny zahradních bazénů se pohybují od několika tisíc až třeba po půl milionu korun. Nejlevnější jsou tzv. dětské nadzemní bazény, až desetkrát dražší jsou pak plastové, pozinkové nebo laminátové, mezi esteticky i kvalitativně nejvyšší třídu s životností na několik generací patří železobetonové bazény francouzského typu. Při výběru vhodného typu bazénu ale nikdy slepě nepodléhejte reklamě. Důkladně se přesvědčte, co všechno zahrnuje inzerovaná cena. Často si firma zvlášť účtuje například cenu zemních prací, obrubných kamenů, filtračních zařízení a dalších prostředků na údržbu. I u levnějších typů bazénů se stává, že si budete muset navíc dokoupit celou řadu doplňků, bez kterých se provoz bazénu neobejde, a základní cena se tak vyšplhá až na úroveň mnohem kvalitnějších rodinných bazénů. Většina firem dnes nabízí eventualitu rozložené platby nebo úvěru, takže si ins průměrným příjmem můžete případně dovolit bazén vyšší kvality, který bude bezproblémově sloužit 20 a více let.

 

Optimální velikost a tvar

Než se rozhodnete pro určitý typ bazénu, pořádně si promyslete, na jaký účel ho vlastně budete využívat nejčastěji, zda pro kondiční plavání nebo na příležitostné osvěžení celé rodiny. Pro kondiční plavání totiž stačí bazén o rozměrech 2,5 x 4,5 m a protiproud. Na rodinné koupání je již vhodnější bazén velký nejméně 6 x 3 m. Co se týká hloubky bazénu, pak minimální může být 1 m, ale ideální hloubka pro plavání dospělých je 1,2 m.

Pokud jde o tvar bazénu, možností je mnoho. Moderní technologie "ztraceného bednění" dovoluje změnit tvar každých 25 cm. Konečný tvar, velikost i umístění bazénu tedy závisí pouze na konkrétních požadavcích a fantazii zákazníka. Ale obecně se dá říci, že obdélníkové bazény jsou vhodné pro plavce. Jejich případné zastřešení a zakrytí je finančně nejméně náročné. Tvarovou fádnost oživí románské schodiště nebo seříznuté rohy. Velmi oblíbeným rodinným bazénem je tzv. ledvinový typ, který dokáže zcela změnit tvář zahrady a celého domu. Netradiční tvar může být dobrým řešením například při nedostatku prostoru nebo při specifických záměrech architekta i zákazníka.

 

Údržba

Čistota vody záleží nejen na mechanické a chemické ochraně, prvořadý je výběr kvalitní filtrace. Na našem trhu se vyskytuje několik technologií a filtračních metod. Mezi lidmi panuje obecná představa, že čím více je v bazénu filtračních otvorů, tím je zajištěna efektivnější cirkulace vody. Pravda je však taková, že příliš složité rozvody uvnitř i vně bazénové konstrukce jsou nejčastějším zdrojem poruch a vyžadují poměrně častou údržbu. Otvory v bazénovém skeletu mohou být navíc zdrojem nemalých úniků vody. Z tohoto hlediska se jako ideální jeví použití bezpotrubní filtračních jednotek, které mohou být například ukryty v přístupových schůdcích. Jejich další výhodou je možnost uschování celého zařízení během zimní odstávky bazénu.

 

Při výběru ověřujte:

Před podepsáním smlouvy se přesvědčte o cenové politice a záručním i pozáručním servisu firmy.

Informujte se, zda inzerovaná cena znamená kompletní výstavbu na klíč, včetně vybavení, nebo zda se jedná pouze o základní cenu.

Mnoho firem nabízí možnost tzv. rozložené platby nebo úvěru, takže si i s průměrným příjmem můžete dovolit bazén vyšší kvality, který bude bezproblémově sloužit 20 a více let. Železobetonové bazény mají prakticky neomezenou životnost, jsou vysoce odolné proti mrazu, únikům vody i pohybům terénu.

Samotná výstavba zapuštěného železobetonového bazénu by neměla trvat déle než 2 týdny od prvního výkopu, přes zednické práce, až po odborné zapojení filtrace a podepsání záručního protokolu.

Čistota vody záleží nejen na mechanické a chemické ochraně, ale samozřejmě i na výběru kvalitní filtrace. V užitné sezóně je nutno vodu přefiltrovat denně, při náhlé změně počasí (bouřka, horké období ...) je lepší zkontrolovat základní chemické ukazatele (pH, chlor ...).

Mezi nejspolehlivější a zároveň nejméně poruchové patří bezpotrubní filtrační jednotky. Vyžadují jen minimální údržbu a navíc může být celý mechanismus během zimní odstávky uskladněn mimo bazén.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Koupání pod širým nebem? (1. část)

Myslíte už na léto, na příjemné chvíle strávené u vody, tělo prohřáté a zabarvené sluncem? Nemusíte hned obíhat...
více…

Jak na zastřešení bazénu?

Teplotní statistiky - počet slunečních dnů během roku, průměrné teploty, nadmořská výška i zeměpisná poloha -...
více…

Jak na bazénové plachty?

Mezi doplňky, které nabízejí prodejci bazénů, jsou i nejrůznější bazénové plachty. Jsou ale vůbec k něčemu...
více…

Jak na čistou vodu v bazénu?

O bazénech je všeobecně známo, že jejich pořizovací cena je vysoká. Avšak ani ta není konečná. Aby bazén sloužil...
více…

Jak opravit bazén?

Bazén se často stává součástí rodinného domu. Postupně se však některé jeho části, například díky vlivům...
více…

Kdy stavět bazén?

Možná i vy jste toto léto během horkých dnů seděli v zahradě a litovali, že nemáte vlastní bazén. Pokud jste se...
více…

Jak pečovat o bazén?

Při dodržování několika základních pravidel udržíte čistou vodu, v níž bude radost se koupat. Bez správné...
více…

Připravte terasu na letní sezónu a vezměte to od podlahy

Dlouhé a slunečné letní dny se pomalu blíží a s nimi také posezení na terase a letní grilovačky. Pokud ale vaše...
více…

Je uzení zdravé? 5 rad, jak si pochutnat bez výčitek

Můžete si dopřávat uzené maso, ryby, sýry, klobásy a další dobroty, aniž byste tím ohrozili své zdraví? Pokud se...
více…

Na plynovém grilu připravíte famózní pokrmy!

Grilování patří k hezkému letnímu počasí stejně jako koupání v bazénech a v přírodních koupalištích....
více…