Koupání pod širým nebem? (1. část)

Myslíte už na léto, na příjemné chvíle strávené u vody, tělo prohřáté a zabarvené sluncem? Nemusíte hned obíhat cestovní kanceláře a cestovat někam pořádně daleko. Klidně můžete zůstat doma. V průběhu několika dnů se i u vás v zahradě mohou odrážet jasné paprsky slunce na křišťálově čisté hladině bazénu.

 

Vybudování kvalitního exteriérového bazénu není levná záležitost. Proto je třeba zvážit otázky, které se týkají jeho využití, investičních nákladů, materiálového vyhotovení, provozu a péče o něj. Mít ve věcech jasno znamená v tomto případě velmi mnoho.

 

Bazénové "desatero"

Vše kolem nás se řídí určitými pravidly, které je třeba respektovat. Pokud něco zanedbáme nebo porušíme, nastanou problémy. Desaterem se nemusí řídit jen křesťané. Určité "desatero" platí i pro výběr bazénu. Pokud ho budete respektovat, určitě uděláte maximum pro to, aby byl ve vaší zahradě ten správný bazén.

 

I.Kam ho umístíme?

Před samotnou stavbou venkovního bazénu je třeba zvážit více požadavků - od terénních a klimatických přes konstrukční a ekonomické až po hygienické. Od nich se odvíjí jeho materiálové vyhotovení, velikost a tvar.

Bazén je vhodné orientovat vždy na jižní nebo jihovýchodní stranu pozemku, aby se dokonale využilo slunce. Kolem něj musíte počítat s volnými plochami na odpočinek a samozřejmě nelze zapomenout ani na určitý odstup od sousedních pozemků, abyste měli při koupání soukromí. Soukromí dokáže zabezpečit i zídka nebo živý plot, pokud si však vyberete druhou možnost, musíte počítat s tím, že chvíli potrvá, než keříky či stromky dostatečně vyrostou. Z praktických důvodů není vhodné umisťovat bazén příliš blízko stromů. Padající listí, jehličí a jiné nečistoty by vám zbytečně zkomplikovaly údržbu. Nezapomínejte, že ovocné stromy a okrasné keře mohou narůst o více než metr za rok. Poloha těsně vedle domu s sebou nese také množství komplikací (zabezpečení stability domu při výstavbě, problémy při poruchách sítí a jejich opravách a pod.). Při rozhodování o umístění bazénu hraje důležitou roli i vzdálenost od vodovodního potrubí, kanalizace a elektrických rozvodů.

Bazén může být (podle typu) uložen na terénu nebo zapuštěn do země tak, že jeho okraj bude v úrovni zahrady či pár centimetrů nad ní. Bazén s ocelobetonovou samonosnou konstrukcí lze osadit i do svahu či na méně stálé podloží (například písek nebo jíl).

Pokud máte dům v málo zastavěném území, nejdříve se na příslušném stavebním úřadu přesvědčte, zda se ve vašem sousedství neplánuje další výstavba nebo jiné zásahy do krajiny, které by mohly v budoucnosti ovlivnit vaše soukromí či zastínění pozemku. Myslete i na dostatečně širokou přístupovou cestu místu stavby i pro těžší techniku.

 

II. Jaký typ si zvolit?

Při výběru bazénu byste se v první řadě měli zamyslet, na co, jak často a jak dlouho ho bude vaše rodina využívat. Například rodiče zřizují bazén proto, aby potěšili své malé děti. Měli by si však uvědomit, že z roztomilého děvčátka a nezbedného chlapce budou o několik let nezávislí mladí lidé, kteří se již ve vodě po kolena určitě čvachtat nebudou. Při rozhodování o velikosti, materiálu a stavebním řešení bazénu je třeba brát v úvahu i dalekou budoucnost.

Nejběžnější jsou betonové, tvarovkové, laminátové, polypropylénové, akrylátové a celokovové bazény. Laminátové, polypropylénové a akrylátové bazény jsou předhotovené a osazují se vcelku. Jejich šířka je omezena na 3,5 m z důvodu jejich přepravy na místo osazení. Mají poměrně dlouhou životnost, jsou odolné proti většině chemikálií, které se používají na úpravu a dezinfekci vody. Přestože se dají snadno přebarvit, čas a mechanická poškození na nich zanechávají své stopy.

Betonové bazény mají téměř neomezenou životnost. Jelikož se vyrábějí přímo na místě, výhodou je možnost volby tvaru, hloubky či sklonu dna, dají se vytvářet různé zálivy či osadit libovolné doplňky a technologie. Zhotovují se z tzv. vodostavebního betonu, který se nalije do bednění s ocelovou výztuží. Konstrukční materiál by měl být dostatečně odolný proti prosakování, mrazu a pohybům terénu. Povrchovou úpravu může tvořit fólie nebo bazénová keramika s nízkým stupněm nasákavosti. Větší ocelobetonový bazén může být nejen místem relaxace a zábavy pro celou rodinu, přátele a známé, ale i výborným prostorem na sport či rehabilitaci.

Pro tvarovkové bazény je charakteristický rychlejší způsob výstavby nosné konstrukce z betonových, škvarobetonových nebo polystyrenových tvarovek, což částečně omezuje tvarovou variabilitu bazénu. Jejich povrchová úprava a životnost jsou podobné jako u betonových bazénů.

Celokovové bazény dobře odolávají povětrnostním vlivům, mohou být libovolně tvarované a členité. Vyznačují se dlouhou životností, instalace atrakcí a doplňků není problémem. Jistou nevýhodou je fádní barva povrchu, který vytváří šedý odstín vody. Údržba je však velmi jednoduchá.

Levnější nadzemní bazény z plastů a podpůrné konstrukce sice nevyžadují téměř žádnou stavební úpravu, ale jsou spíše přechodným řešením. Musíte však počítat s tím, že se několikametrová konstrukce stane dominantou vaší zahrady. Jejich nevýhodou je, že se mohou snáze poškodit.

 

III. V jak velkém bazénu si zaplaveme?

Možnosti využívání bazénu souvisejí i s jeho velikostí. Pokud má sloužit rodině s dětmi a rozvětvenému příbuzenstvu, nebude zahradní bazén "včetně plivátek" nejlepší volbou. Velikost bazénu však záleží především na Vašich finančních a prostorových možnostech. I náročnější plavce může přitom uspokojit relativně malý bazén doplněný o protiproud. Plavat lze již při hloubce 0,8 m, na běžné plavání stačí hloubka 1,2 m, na kondiční plavání potřebujete plochu minimálně 4,5 × 2,5 m s protiproudovým zařízením.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak na zastřešení bazénu?

Teplotní statistiky - počet slunečních dnů během roku, průměrné teploty, nadmořská výška i zeměpisná poloha -...
více…

Jak na bazénové plachty?

Mezi doplňky, které nabízejí prodejci bazénů, jsou i nejrůznější bazénové plachty. Jsou ale vůbec k něčemu...
více…

Jak na čistou vodu v bazénu?

O bazénech je všeobecně známo, že jejich pořizovací cena je vysoká. Avšak ani ta není konečná. Aby bazén sloužil...
více…

Jak opravit bazén?

Bazén se často stává součástí rodinného domu. Postupně se však některé jeho části, například díky vlivům...
více…

Jaký bazén a od koho jej koupit?

Pokud jste se rozhodli pořídit si venkovní bazén, nezbývá Vám nic jiného, než podstoupit náročný proces výběru...
více…

Kdy stavět bazén?

Možná i vy jste toto léto během horkých dnů seděli v zahradě a litovali, že nemáte vlastní bazén. Pokud jste se...
více…

Jak pečovat o bazén?

Při dodržování několika základních pravidel udržíte čistou vodu, v níž bude radost se koupat. Bez správné...
více…

Připravte terasu na letní sezónu a vezměte to od podlahy

Dlouhé a slunečné letní dny se pomalu blíží a s nimi také posezení na terase a letní grilovačky. Pokud ale vaše...
více…

Je uzení zdravé? 5 rad, jak si pochutnat bez výčitek

Můžete si dopřávat uzené maso, ryby, sýry, klobásy a další dobroty, aniž byste tím ohrozili své zdraví? Pokud se...
více…

Na plynovém grilu připravíte famózní pokrmy!

Grilování patří k hezkému letnímu počasí stejně jako koupání v bazénech a v přírodních koupalištích....
více…