Koupání pod širým nebem? (2. část)

Dávno už odzvonilo časům, kdy bazénům vládly čtverce, ovály a kruhy. Moderní technologie umožňují výrobu téměř jakýchkoliv tvarů a velikostí. Také od oblíbených "ledvinkových" bazénů se dnešní bazény posunuly o další krok. Metoda ztraceného bednění ocelobetonových bazénů umožňuje změnu tvaru každých 25 centimetrů. Záleží tedy jen na vaší fantazii a požadavcích.

IV.Tvar dává tvář

Netradiční tvar může být dobrým řešením právě při nedostatku prostoru. Obdélníkové bazény zůstávají vyhledávanou klasikou zejména mezi plavci, obdélník je ideální tvar i na důkladné využití plochy například v rohu zahrady a také na zastřešení a zakrytí. Tvar může oživit například sražení koutů nebo přístupové schůdky. Vhodně navržený a zakomponovaný bazén se tak stává estetickou dominantou zahrady i domu.

 

V.Doplňky mají svůj význam

Při jakémkoli bazénu musíte počítat s tím, že budete potřebovat alespoň základní doplňky - letní plachtu, abyste vodu uchránili před nečistotami a zároveň přes noc udrželi teplo získané během slunného dne. Dalším doplňkem je silnější neprůsvitná zimní plachta. Zabraňuje rozmnožení řas a na jaře výrazně usnadní znovuuvedení bazénu do provozu.

Dnes je na trhu mnoho dalších přídavných komponentů, které podstatně rozšíří a zpříjemní možnosti využití bazénu. Například protiproud nebo tzv. blower, který pracuje na principu vířivky, poskytující luxus sportovního plavání. Dokonale funkčním doplňkem je románské schodiště (u ocelobetonových, tvarovkových bazénů a pod.), které nejen usnadní přístup do bazénu, ale stává se dětským koutkem nebo oázou pro ty, kteří si chtějí v horkých dnech příjemně osvěžit nohy.

Pokud si chcete koupání užívat nezávisle na počasí, měli byste uvažovat o investici do zastřešení s UV ochranou. Nabízí se v mnoha velikostech a tónování. Oceníte ho i v případě, že upřednostňujete maximální soukromí. Zastřešení v kombinaci s ohřevem vody může koupání prodloužit o dva až tři měsíce, přičemž zvýšení nákladů nemusí být neúnosné.

 

VI.Bezpečnost nade vše

Při využívání bazénu je důležité dbát na bezpečnost. Bazén v zahradě je nejen místem zábavy, uvolnění a pohody, ale především v rodinách s malými dětmi je tu riziko náhodného pádu do bazénu. Ve Francii se minulý rok dokonce přijal zákon, podle kterého musí mít všechny nekryté bazény ochranné prvky proti pádu do vody.

Bezpečnostní zábradlí tvoří tzv. pasivní ochranu, ale nikdy nemůže nahradit důsledný dohled na děti. Estetičtější ochranou může být i krycí lamelová roleta, která se jedním otočením klíče rozvine po hladině vody. Kromě toho roleta zabraňuje úniku tepla a znečištění vody.

Z hlediska bezpečnosti je potřebná i úprava bezprostředního okolí bazénu - nesmí tu být kluzké povrchy. Nebezpečné mohou být především hladké kamenné a keramické dlažby bez protiskluzové úpravy, které voda změní na velmi kluzkou plochu.

 

VII.Záleží i na kráse

Každý bazén bez ohledu na typ a velikost se stává na pozemku dominantou. I osvětlení bazénu může změnit charakter celé zahrady a podtrhnout její krásu. Estetičtější určitě působí zapuštěné bazény, které zároveň dávají široké možnosti tvarování, výběru a velikosti či barevnosti povrchu. Jsou však i finančně náročnější než nadzemní. Bazén zabírá desítky čtverečních metrů zahrady, proto je dobré zvážit konzultaci se zahradním architektem, který vám pomůže zvolit vhodný typ bazénu a zároveň rozvrhne prostor na odpočinek a zábavu tak, aby zahrada mohla svým uživatelům sloužit po celý rok.

 

VIII.Údržba bazénu je důležitá

Každý typ bazénu vyžaduje pravidelnou údržbu, která spočívá v zajišťování čistoty vody, v její mechanické a chemické ochraně. Proto je prvořadý výběr kvalitní filtrace. Na našem trhu je dostupných několik technologií a filtračních metod.

Mezi lidmi panuje obecná představa, že čím více filtračních otvorů je v bazénu, tím je efektivnější cirkulace vody. Pravda je však taková, že příliš složité rozvody jsou nejčastějším místem poruch a vyžadují poměrně častou údržbu. Otvory v bazénovém skeletu mohou být i zdrojem nemalých úniků vody. Z tohoto hlediska se jako ideální jeví použití bezpotrubní filtračních jednotek, které mohou být ukryty například v přístupových schůdcích. Jejich další výhodou je možnost uschování celého zařízení během zimní odstávky.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak na bazénové plachty?

Mezi doplňky, které nabízejí prodejci bazénů, jsou i nejrůznější bazénové plachty. Jsou ale vůbec k něčemu...
více…

Jak na čistou vodu v bazénu?

O bazénech je všeobecně známo, že jejich pořizovací cena je vysoká. Avšak ani ta není konečná. Aby bazén sloužil...
více…

Jak opravit bazén?

Bazén se často stává součástí rodinného domu. Postupně se však některé jeho části, například díky vlivům...
více…

Jaký bazén a od koho jej koupit?

Pokud jste se rozhodli pořídit si venkovní bazén, nezbývá Vám nic jiného, než podstoupit náročný proces výběru...
více…

Kdy stavět bazén?

Možná i vy jste toto léto během horkých dnů seděli v zahradě a litovali, že nemáte vlastní bazén. Pokud jste se...
více…

Jak pečovat o bazén?

Při dodržování několika základních pravidel udržíte čistou vodu, v níž bude radost se koupat. Bez správné...
více…

Na plynovém grilu připravíte famózní pokrmy!

Grilování patří k hezkému letnímu počasí stejně jako koupání v bazénech a v přírodních koupalištích....
více…

Grilovací sezóna je tu – vyměňte starý zahradní gril za nový!

O Češích je známo, že jsou to milovníci grilování. Také rádi posedíte s rodinou nebo přáteli na zahradě a...
více…

Venkovní krb - zakládání, komín a bezpečnost

Postaven v závětří, tak trochu stranou od sousedových oken či fasády, si potichoučku bafá svou dýmku míru na znak...
více…

Poslední práce na zahradě se nevyplatí zanedbat

Zatím ve dne nemrzne a nesněží, proto máte ještě dostatek času, udělat něco pro svou zahrádku. Protože co dnes...
více…