Koupání pod širým nebem? (3. část)

Ceny zahradních bazénů se pohybují od několika tisíc až po několik set tisíc korun. Nejlevnější jsou tzv. dětské nadzemní bazény. Jejich největší nevýhodou však je minimální možnost výběru tvaru (v nabídce jsou hlavně kruhové). Mezi jejich další nevýhody patří malé rozměry, špatná cirkulace vody a nízká životnost. Krom toho je třeba bazén na zimu složit a uskladnit.

IX.Za jakou cenu

Další kategorií, která může být finančně nevýhodná, jsou montované pozinkované nebo plastové bazény. S relativně nízkou cenou však jde ruku v ruce i nízká životnost, ke které přispívá i naše podnebí s velkými teplotními rozdíly nejen během roku, ale i mezi dnem a nocí. V důsledku prudkých změn počasí mohou na plastových bazénech vzniknout trhlinky, případně se mohou deformovat. Dodávají se pouze v typizovaných rozměrech a tvarech.

K nejdražším patří betonové bazény (záleží i na povrchové úpravě a pod.), které však mají dlouhou životnost, vysokou pevnost a nepropustnost. Jejich velkou výhodou je úplná volnost tvaru a velikosti. Na jejich konstrukci nejsou potřebné propojovací díly nebo potrubní rozvody, proto je zajištěna maximální ochrana proti únikům vody nebo pohybům terénu. Vyžadují však větší stavební připravenost, u větších bazénů nutno použít více filtračních jednotek. Pokud se použil keramický obklad, může se, zejména při větších mrazech, narušit.

Při výběru vhodného typu bazénu nikdy slepě nepodléhejte reklamě. Důkladně se přesvědčte, co všechno inzerovaná cena zahrnuje. Často si firma zvlášť účtuje například zemní práce, obruby kamenů, filtrační zařízení a další prostředky na údržbu. Také u levnějších typů bazénů se stává, že si budete muset dokoupit celou řadu doplňků, bez jejichž provoz bazénu není možná, a základní cena se tak vyšplhá až na úroveň mnohem kvalitnějších rodinných bazénů. Většina firem dnes nabízí možnost tzv. rozložené platby, a tak i rodiny s průměrnými příjmy si mohou dovolit kvalitnější bazén, který bude bez problémů sloužit nejméně dvacet let.

 

X.Výběr firmy - důvěřuj, ale prověřuj

Pokud jste se již rozhodli dopřát sobě, své rodině a přátelům radost v podobě zahradního bazénu, musíte podstoupit náročný proces výběru vhodné firmy. Dříve než se svěříte do rukou konkrétní společnosti, seznamte se nejen s jejími produkty, ale pozornost věnujte i zárukám. Jak jsme již uvedli, každá firma může mít jiný způsob účtování, proto se informujte, zda uvedená cena znamená kompletní dodávku na klíč včetně vybavení, nebo je pouze základní.

V neposlední řadě by vás měla zajímat doložená doporučení předcházejících zákazníků, jakož i servis, který firma poskytuje. Nejlepší je, když společnost nabízí dostatečný výběr doplňků, případně možnost individuálního řešení. Také oceníte, pokud firma sídlí v blízkosti vašeho bydliště, a tak ušetříte čas při nezbytných konzultacích během přípravy výstavby a provozu bazénu.

Zahradní bazén je velkou radostí. Při jeho výstavbě se však nevyhnete ani určitým nepříjemnostem spojeným s narušením a omezováním vašeho soukromí. Při výběru firmy by proto mělo být důležité i časové rozvržení stavby a rychlost, s jakou se bazén připraví na první skok do vody.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak na zastřešení bazénu?

Teplotní statistiky - počet slunečních dnů během roku, průměrné teploty, nadmořská výška i zeměpisná poloha -...
více…

Jak na bazénové plachty?

Mezi doplňky, které nabízejí prodejci bazénů, jsou i nejrůznější bazénové plachty. Jsou ale vůbec k něčemu...
více…

Jak na čistou vodu v bazénu?

O bazénech je všeobecně známo, že jejich pořizovací cena je vysoká. Avšak ani ta není konečná. Aby bazén sloužil...
více…

Jak opravit bazén?

Bazén se často stává součástí rodinného domu. Postupně se však některé jeho části, například díky vlivům...
více…

Jaký bazén a od koho jej koupit?

Pokud jste se rozhodli pořídit si venkovní bazén, nezbývá Vám nic jiného, než podstoupit náročný proces výběru...
více…

Kdy stavět bazén?

Možná i vy jste toto léto během horkých dnů seděli v zahradě a litovali, že nemáte vlastní bazén. Pokud jste se...
více…

Jak pečovat o bazén?

Při dodržování několika základních pravidel udržíte čistou vodu, v níž bude radost se koupat. Bez správné...
více…

Připravte terasu na letní sezónu a vezměte to od podlahy

Dlouhé a slunečné letní dny se pomalu blíží a s nimi také posezení na terase a letní grilovačky. Pokud ale vaše...
více…

Je uzení zdravé? 5 rad, jak si pochutnat bez výčitek

Můžete si dopřávat uzené maso, ryby, sýry, klobásy a další dobroty, aniž byste tím ohrozili své zdraví? Pokud se...
více…

Na plynovém grilu připravíte famózní pokrmy!

Grilování patří k hezkému letnímu počasí stejně jako koupání v bazénech a v přírodních koupalištích....
více…