Jak na dětské hřiště a sportovní koutek?

Moderní obytná zahrada má splňovat několik funkcí. Kromě estetické, oddechové či pracovní, spojené s údržbou, je důležité mít možnost v zahradě i aktivně rekreovat - lehce sportovat. Posílení organismu v kterémkoli období dne je důležité zejména pro děti, jejich zdravý tělesný vývoj, ale také získání vhodných pohybových návyků na celý život. Exteriérové umístění nářadí a jeho využívání naučí děti pravidelně sportovat, a pokud se zúčastní i zhotovování nebo navrhování cvičebních zařízení, je efekt z této činnosti mnohonásobný. Výhodou svépomocné výroby cvičebního nářadí je i to, že s růstem dětí ho můžeme obměňovat a přizpůsobovat schopnostem a vzrůstu dítěte či dětí.

Obecné zásady

Do obytné zahrady vybíráme zařízení na takové druhy sportů, které nepotřebují mnoho místa. Plošně náročné sportovní hry (míčové či tenis) je lepší hrát na společných hřištích mimo obytné zahrady. Je důležité, aby naše zařízení nesloužily jen jedné činnosti, ale byly víceúčelové. V zahradě lze umístit zařízení pro jednoduché cvičení - kladina, hrazda, cvičební lavička (bez opěradla), lano nebo síť na šplhání. Vhodný je i cvičební žebřík - ribstol - připevněn na stěnu. Důležité je myslet i na vhodnou volnou plochu - místo na prosté cvičení či volný pohyb dětí.

Ve sportovním koutku má být několik nářadí, aby byl, zejména pro děti, rozmanitý a nejlepší je, pokud je spojen také s možností her. Deska umístěná nad pískovištěm může sloužit jako kladina na cvičení, příležitostná sedačka nebo podložka pod drobné pískové stavby. Písek v pískovišti je zase vhodným nezraňujícím povrchem na seskok nebo doskakování z okrajů.

 

Umístění v zahradě

Místa na sport a hru musí být pečlivě vybrány tak, aby se daly využívat nejen v kterémkoli období dne, ale i co nejdéle během roku. Proto tyto koutky neumisťujeme do severní polohy, do vlhkých prohlubní terénu nebo na silně provětrávaná místa. Nejlepší je slunná, chráněna poloha. V případě, že nemáme možnost výběru, pomůžeme si vybudováním závětrné stěny nebo vhodnou okrajovou výsadbou. Solitérní strom v blízkosti zase poslouží k zastínění příliš osluněné jižní polohy putující stínem.

Sportovní a herní koutek má být umístěn tak, aby sportovní aktivity nebyly omezovány pracemi kolem domu, ale ani aby svými nároky na pohyb nerušily jiné činnosti. Nejlepší je využít pro tento účel odpočívadlo a herní koutek vytvořit na jeho okraji jako pokračování zpevněné plochy.

 

Vybavení sportovního koutku

Základní vybavení sportovního koutku se skládá ze stabilních zařízení v prostoru, které slouží k posilování (hrazda, ribstol, lavička), cvičení rovnováhy (kladina) nebo šplhání (lano, visící provazový žebřík, provazová síť v rámu). Uvolňovací může být cvičení na kruzích nebo houpání na houpačce.

Důležitá je úprava povrchu plochy pod zabudovaným nářadím, který bývá namáhán seskoky, přičemž je třeba, aby byl přiměřeně měkký, resp. pružný. V blízkosti zařízení se nesmějí nacházet stupně, obrubníky, jámy nebo díry, jakékoliv rozdíly v úrovni terénu, protože jsou nebezpečné pro kotníky. Kromě stabilních zařízení musíme pamatovat i na plochu na pohybové aktivity na zemi. Pro malé děti je volná trávníková plocha vhodná na rychlé hry, starší ji mohou využít k cvičení bez nářadí nebo odpočinek.

 

Pískoviště

Spojením sportování s hrou můžeme dosáhnout již u malých dětí radost ze smysluplného pohybu. Nejmenší děti milují písek (zvláště vlhký), v pískovišti se dokáží hrát celé hodiny. Pokud pískoviště vyřídíme nejen hracím pultem, ale i vhodným cvičebním nářadím, dosáhneme nenásilné přivykání dítěte na cvičení.

Pískoviště pro děti je vyhloubená jáma s obrubou okrajů a drenáží, vyplněna čistým pískem. Velikost pískoviště může být rozdílná, ale většinou postačí čtverec (může být i obdélník) o rozměrech 150 až 200 cm (výměrou 150 x 150 cm je pro tři děti). Plochou na pískoviště nemusíme šetřit, neboť po odrostlých dětí jej můžeme snadno rozebrat a opět nahradit trávníkem.

Vrstva písku v pískovišti by měla mít tloušťku 20 až 50 cm, drenáž ze štěrkopísku 10 cm. Mezi drenážní vrstvou a pískem je výhodné položit vrstvu betonových dlaždic (cihel, kamenných kostek), které zabrání rychlému zanášení drenážní vrstvy pískem. Hloubka jámy pro pískoviště se pak odvíjí od tloušťky plánovaných vrstev a od toho, zda chceme pískoviště zapustit do země zcela (hladina písku musí být o 10 cm níže než ukončení okraje) nebo jen částečně. Stěny jámy vytvoříme z desek (tloušťky 2 až 3 cm o šířce 20 cm) nebo fošen, které je třeba impregnovat a upevnit v rozích na kolíky. Obvod jámy může být upraven lemem z cihel, betonových prefabrikátů nebo betonovou obrubou. Svislé obvodové stěny je třeba z bezpečnostních důvodů (aby se dítě neporanilo o ostré hrany) vybavit vodorovně umístěnými deskami, vhodnými i na hraní a sezení.

 

Materiál na nářadí

Základní zásadou při exteriérovém použití je, že zařízení na cvičení musíme udělat dostatečně mohutné, kvalitně navržené, přiměřeně masivní a důsledně provedené i v detailech, neboť bude sloužit i jako funkční plastika. Nároky na výběr, kvalitu a povrchovou úpravu materiálu jsou při všech zařízeních venku vyšší než u prvků pro vnitřní použití. Vystavení povětrnostním vlivům si vynucuje použití robustnějších materiálů a takové konstrukční detaily a úpravu povrchu, aby se zabránilo pronikání vlhkosti do konstrukce a následnému hnití, rezivění a rozpadu. Vhodným materiálem na cvičební nářadí je hladce opracované dřevo, kov, případně plastové odlitky. Doplňky jsou přiměřeně tlusté lana. Spojovací prvky jsou nejlepší kovové, s nerezovou úpravou.

 

Okolí sportovního koutku

Okolí sportovního a herního koutku upravujeme tak, aby bylo chráněno nejen před větrem, nepříjemně silným sluncem, ale i zvědavými pohledy sousedů či náhodných chodců procházejících venku. Poslouží nám k tomu stěna proti větru nebo vhodná výsadba z vyšších (kvetoucích) keřů. Pokud musíme šetřit místem, uděláme stříhaný živý plot.

Při úpravě okolí dbáme nejen na to, aby bylo místo chráněno zvenku, ale také aby z něj byl zajímavý pohled na okolní výsadby. Proto i technickou závětrnou stěnu zkrášlíme popínavou rostlinou. Rostlinný materiál na výsadby vybíráme tak, aby neměl trny či bodliny (akát, hloh, růže, trnka). Je vhodné vyhnout se i prudce jedovatým dřevinám, jako je tis. Pokud je součástí koutku pískoviště pro nejmenší děti, nevysazujeme ani rostliny s nápadnými plody, které by lákaly k jídlu.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak postavit dětskou prolézačku?

Malé děti mají obrovský potenciál. Mnoho věcí si pamatují, rychle se učí, všechno chtějí vidět a vyzkoušet....
více…

Jak na zařízení dětského hřiště na zahradě?

Domácí dětské hřiště bude pěkný dárek pro celou rodinu. Rodiče chtějí, aby si jejich děti hrály v bezpečí,...
více…

Jak na zahradu bezpečnou pro malé děti?

Statistiky dokazují, že paradoxně domov je pro děti jedním z nejnebezpečnějších prostředí, a to i přesto, že se...
více…

Na plynovém grilu připravíte famózní pokrmy!

Grilování patří k hezkému letnímu počasí stejně jako koupání v bazénech a v přírodních koupalištích....
více…

Grilovací sezóna je tu – vyměňte starý zahradní gril za nový!

O Češích je známo, že jsou to milovníci grilování. Také rádi posedíte s rodinou nebo přáteli na zahradě a...
více…

Venkovní krb - zakládání, komín a bezpečnost

Postaven v závětří, tak trochu stranou od sousedových oken či fasády, si potichoučku bafá svou dýmku míru na znak...
více…

Děti ve škole špatně sedí a zakládají si tak na problémy s páteří

Sezení ve škole má na děti špatný vliv. Nejhůře jsou na tom prvňáčci a děti v pubertě. Ale chodit do školy musí,...
více…

Jak vybrat dětské lyžařské brýle

Máte doma malého lyžaře nebo lyžařku? Možná ani to, ani to, třeba dítě jezdí na snowboardu! Ne, teď vážně. Ať...
více…

Poslední práce na zahradě se nevyplatí zanedbat

Zatím ve dne nemrzne a nesněží, proto máte ještě dostatek času, udělat něco pro svou zahrádku. Protože co dnes...
více…

Spokojený život bez dětí? A proč ne!

Mít nebo nemít děti, to je pouze soukromá a intimní věc každého páru. Pokud se dva lidé rozhodou, že budou rodiče,...
více…