Jak na zařízení dětského hřiště na zahradě?

Domácí dětské hřiště bude pěkný dárek pro celou rodinu. Rodiče chtějí, aby si jejich děti hrály v bezpečí, děti zas chtějí místo, kde se budou dobře bavit. Dvůr nebo zahrada vašeho domu je ten nejlepší prostor, který bude splňovat obě tato kritéria.

Pro zdravý vývoj dítěte je hraní důležitou aktivitou. Nezastupitelnou úlohu přitom má hraní venku, v přírodě a na čerstvém vzduchu.

Děti potřebují místo, které je láká ke hře a umožňuje jim využít všech jejich schopností a dovedností, zároveň také rozvinout nové. Je však velký rozdíl mezi tím, co zvládne dítě předškolního věku a co starší děti, které již chodí do školy.

Zařízení dětských hřišť se dají různě kombinovat, a tak je můžete měnit podle věku a potřeb dítěte. Důležité je vybrat správné místo.

Při výběru místa, kde se budou moci vaši potomci nerušeně hrát a vyvádět, musí být na prvním místě bezpečnost. Hřiště nesmí být v blízkosti bazénu, rybníčku nebo jiné vodní plochy.

Je nemožné mít děti stále na očích, proto je nutné všechna potenciální rizika eliminovat předem. Ze stejného důvodu je třeba dbát na to, aby bylo hřiště co nejdále od cesty.

Pokud postavíte hřiště pod stromy, v létě oceníte, že chrání děti před slunečními paprsky. Navíc větve stromů poskytnou dětem pocit soukromí. Na vybrané místo byste měli mít dobrý výhled. Ideální je vidět na děti z domu, například z terasy.

 

Připravte si rozpočet

Než začnete plánovat, jak domácí minihřiště vybavíte, zamyslete se nad částkou, kterou jste ochotni a schopni investovat. Zvažte, zda budou třeba úpravy terénu a také kolik a jaké atrakce chcete dítěti postavit. Nezapomínejte na to, že jak děti rostou, mění se i jejich vkus a představa o zábavě, takže jejich hrací prostor musí růst s nimi. Atrakce je třeba obměňovat i kvůli bezpečnosti.

Pozor, při nákupu houpaček, prolézaček a dalších potřebných zařízení, se nevyplatí příliš šetřit. Nejlevnější výrobky asijského původu z levných materiálů nevydrží tak dlouho, jak solidní konstrukce od ověřené firmy, která dbá na kvalitu svých produktů.

V žádném případě nekupujte levné výrobky bez atestace kvality. Bezpečnost dětí je poslední položkou, na níž by se mělo šetřit. Pro snížení nákladů zkuste při vyřizování hřiště zapojit šikovné členy rodiny, případně kutily ze sousedství.

 

Vyberte vybavení pro všechny

Při stavbě hřiště myslete na všechny potomky a vybavte hřiště tak, aby si na něm mohl hrát každý z nich, bez ohledu na věk. Nejmenší budou vyvádět na pískovišti, pružinových houpačkách a chybět by neměl ani malý domek, nebo bunkr.

Předškolní děti zas ocení prolézačky, visící houpačky a kreslící tabuli, a pokud máte doma teenagera, potěšíte ho malou hrací plochou s basketbalovým košem nebo prostou sestavou pro minigolf.

 

Bezpečnost především

Bezpečnost dětských hřišť, ať už soukromých nebo veřejných, zajišťují evropské normy ČSN EN 1176 a ČSN EN 1177. V nich jsou stanoveny obecné podmínky, které stanoví technické bezpečnostní požadavky na zařízení dětských hřišť a jejich provoz. Požadavky zohledňují rizikové faktory, s nimiž je třeba při zařizování hřišť počítat.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak postavit dětskou prolézačku?

Malé děti mají obrovský potenciál. Mnoho věcí si pamatují, rychle se učí, všechno chtějí vidět a vyzkoušet....
více…

Jak na dětské hřiště a sportovní koutek?

Moderní obytná zahrada má splňovat několik funkcí. Kromě estetické, oddechové či pracovní, spojené s údržbou, je...
více…

Jak na zahradu bezpečnou pro malé děti?

Statistiky dokazují, že paradoxně domov je pro děti jedním z nejnebezpečnějších prostředí, a to i přesto, že se...
více…

Na plynovém grilu připravíte famózní pokrmy!

Grilování patří k hezkému letnímu počasí stejně jako koupání v bazénech a v přírodních koupalištích....
více…

Grilovací sezóna je tu – vyměňte starý zahradní gril za nový!

O Češích je známo, že jsou to milovníci grilování. Také rádi posedíte s rodinou nebo přáteli na zahradě a...
více…

Venkovní krb - zakládání, komín a bezpečnost

Postaven v závětří, tak trochu stranou od sousedových oken či fasády, si potichoučku bafá svou dýmku míru na znak...
více…

Děti ve škole špatně sedí a zakládají si tak na problémy s páteří

Sezení ve škole má na děti špatný vliv. Nejhůře jsou na tom prvňáčci a děti v pubertě. Ale chodit do školy musí,...
více…

Jak vybrat dětské lyžařské brýle

Máte doma malého lyžaře nebo lyžařku? Možná ani to, ani to, třeba dítě jezdí na snowboardu! Ne, teď vážně. Ať...
více…

Poslední práce na zahradě se nevyplatí zanedbat

Zatím ve dne nemrzne a nesněží, proto máte ještě dostatek času, udělat něco pro svou zahrádku. Protože co dnes...
více…

Spokojený život bez dětí? A proč ne!

Mít nebo nemít děti, to je pouze soukromá a intimní věc každého páru. Pokud se dva lidé rozhodou, že budou rodiče,...
více…