Jak postavit dětskou prolézačku?

Malé děti mají obrovský potenciál. Mnoho věcí si pamatují, rychle se učí, všechno chtějí vidět a vyzkoušet. Jelikož jsou menší než my, dospělí, chtěly by být vyšší, vidět více, mít větší rozhled. Všichni to známe - stále se za něčím natahují, někam se škrábají, kamsi vylézají. Prolézačka "na míru", kterou jim udělá šikovný otec či děda, bude pro ně a jejich kamarády výborným dárkem, mnohem prospěšnější než nová počítačová hra.

Materiál

Pracujeme s kvalitním materiálem, ohoblovanými trámy a deskami z měkkého dřeva. Přeměříme interiér a v návrhu přizpůsobíme všechny rozměry jeho světlé výšce. Podle výšky místnosti upravíme délku svislých trámů (2 × A). V odpovídajících vzdálenostech do nich vyvrtáme díry pro ukotvení ruček žebřiny (D). Překontrolujeme výšku kratších trámů (B). Vyvrtáme do nich dva podélné průřezy (budou se nacházet v rohu mezi skluzavkou a žebříkem a budou v nich ukotveny posuvné zařízení) tak, aby po spojení utvořily jednu rovinu. Zatím je nespojujeme, spojí se až při montáži. V příslušných místech ve středu trámů (1 × A, 3 × B) vydlabeme místo na ukotvení U-profilů (M, P). Ty zašroubujeme do svislých trámů.

 

Postup práce

Podle návrhu spočítáme množství potřebného materiálu. V našem případě byly použity svislé nosné trámy z měkkého dřeva s průřezem 10 × 10 cm, vodorovné nosné trámy s průřezem 6 × 8 cm a desky tlusté 2 cm.

 

Hlavní konstrukce

Vodorovné nosné trámy horní podlahy (C1) a nosné trámky dolní podlahy (F) opracujeme tak, aby vytvořily (zatím bez pevného spojení) požadovaný tvar (můžeme utvořit čepy nebo je spojit úhelníky), a uložíme je vodorovně na podlahu. Vyměříme velikosti desek (E, G) na pódia a porovnáme s prostorem, který vymezuje rám vodorovných trámů. Desky ořežeme a očíslujeme. Desky horního pódia pevně spojíme se středovými a koncovými trámy (C2) a utvoříme tak díl podlahy. Podobným způsobem podle nákresu vyměříme a zkouškami doladíme i lichoběžníkovou podlahu dolního pódia. Vyměříme délky bočních zábran (H) a vytvoříme je z desek. Ty také spojíme kolmými trámky do dvou kusů (předního a bočního).

 

Prolézačka

Prolézačka se skládá ze dvou částí - horní plošiny (lodě) a dolní plošiny (přístupu na skluzavku a horní plošinu). Řazení plošin za sebou umožňuje bezpečný přístup na horní plošinu, dítě najednou překonává výšku pouze do 1,2 m. Pádu dětí při divokém nahánění zabraňují vodorovné zábrany ve výšce 60 cm. Aby se dítě mohlo sklouznout nebo slézt po žebříku či žebřin, musí si nejprve sednout. Obvod horní plošiny zajišťuje pevná síť z přírodních lan ukotvena do konstrukce, bočních stěn a stropu.

Díky světlé výšce místnosti 3,4 m se hrací plošina mohla umístit v dostatečné výši tak, aby se pod ní dalo pohodlně stát i sedět. Lichoběžníkový tvar půdorysu umožňuje vyhnout se lampě (děti na ni z plošiny nedosáhnou), působí vzdušně a vnáší do prostoru dynamiku.

Prolézačky zhotovil profesionální truhlář. Poměrně jednoduchá konstrukce však umožňuje každému šikovnému domácímu kutilovi realizovat se. Pokud chceme mít podobnou prolézačku v bytě, po přizpůsobení tvaru potřebám dětí můžeme v její horní části umístit matrace na spaní. V této podobě je skluzavka vhodná do interiéru, protože déšť, sníh a padající nečistoty by mohly narušit posuvný mechanismus skluzavky a žebříku. V exteriéru by bylo vhodnější jejich pevné ukotvení.

 

Skluzavka a žebřík

Šetří místo - jsou roztahovací. Ve sklopeném stavu zabírají velmi málo místa a navíc znemožňují přístup nehlídaným malým dětem. Dospělý člověk skluzavku i žebřík rozloží jednoduchým povytažením. Bočnice skluzavky svým tvarem připomínají vesla, a tak dotvářejí obraz lodě. Atmosféru místnosti vystihuje obraz podmořského světa na protilehlé stěně, kde byl namalovaný dříve a vlastně inspiroval výtvarné dotvoření skluzavky.

Při tvorbě dílu skluzavky je důležité dobře vyměřit tvar dřevěných bočnic tak, aby se ve složeném i rozloženém stavu dotýkaly země po celé délce příslušné hrany. Střední část tvoří dva melaminové obdélníky vsazené do drážek v bočnicích. Stabilitu skluzavky zajišťují příčné trámky spojující bočnice see spodní stranou. Železnými očky připevníme zdola při horním okraji skluzavky tyč, pomocí níž se bude skluzavka posouvat. Z každé strany by měla vyčnívat přibližně o 2 cm, které se budou posouvat v U-profilech. Aby tyč nebylo vidět, ke spodní straně skluzavky přišroubujeme laťku s trojúhelníkovým průřezem. Podobně zhotovíme posouvací zařízení žebříku a přišroubujeme na něj stupínky. Vyměříme žebřiny a vyzkoušíme, zda přesně zapadají do svislých nosných trámů. Také vyzkoušíme, jak funguje pohyb tyčí v drážkách.

 

Montáž

Všechny díly nabarvíme ještě před jejich osazením. Práce bude pohodlnější a vodorovné uložení při malování zabrání zatékání barev. Při malování této konstrukce byly použity barvy na dětský nábytek Natrima. Při samotné montáži si nejprve označíme místa na stěně, v nichž bude připevněna vodorovná nosná konstrukce, a vsadíme do nich hmoždinky.

Připevníme 4 svislé nosné trámy (2 × A, 2 × B) do podlahy a stropu. Mezi trámy A vložíme žebřiny. Potom osadíme nosnou konstrukci horního pódia a vyzkoušíme stabilitu. Na nosnou konstrukci položíme horní pódium a připevníme ho k podkladu. K šikmému trámu B zakotvíme pátý trám (B) a mezi U-profily vsadíme žebřík a skluzavku. Konstrukci stabilizujeme. Na nosné trámy přišroubujeme boční strany lodi. Spodek lodě tvoří nosný trám horní podlahy. Do bočních stěn a stropu připevníme dřevěný rám na síť, kterou vsadíme, a pak přišroubujeme druhý díl rámu. Do desky nad žebříkem do předem vyvrtané dírky uvážeme pomocné lano.

 

Materiál na hlavní konstrukci

A - 2 trámy dlouhé 3,4 m (svislá nosná kostra)

B - 3 trámy dlouhé 2,3 m (svislá nosná kostra)

C1 - trámy dlouhé 2,7 m, 1,9 m, 1,8 m

C2 - 1,3 m a 0,95 m (nosná konstrukce horní podlahy)

D - 9 proutků s kulatým průřezem 2,5 cm dlouhých 0,93 m (držadla žebřin)

E - desky na zhotovení horního pódia s délkou do 1,7 m, celkem 2 m² (horní podlaha)

F - trámky dlouhé 0,95 m, 3 × 0,6 m (nosná konstrukce dolní podlahy)

G - desky na zhotovení dolního pódia dlouhé 0,55 m, celkem 0,5 m² (dolní podlaha)

H - desky na zhotovení bočních zábran dlouhé 2,7 m a 0,6 m, celkem 4 m² (boky lodě)

I - lišty na ukotvení sítě z přírodních lan 4 m²

 

Materiál na konstrukci skluzavky

J - dvě bočnice zhotoveny z měkkého dřeva podle obrázku, dookrúhla hoblované

K - středové části z melaminu na sedadlovou plochu skluzavky a lišty na podepření středových částí

L - posuvná kovová tyč dlouhá 0,53 m

M - dva kovové U-profily - drážky, v nichž se bude pohybovat posuvná tyč skluzavky

 

Materiál na konstrukci žebříku

N - deska široká 0,5 m a hrubá 2 cm, 5 latěk na schůdky

O - posuvná kovová tyč dlouhá 0,53 m

P - dva kovové U-profily - drážky, v nichž se bude pohybovat posuvná tyč žebříku

 

Zdroj: Supellex - dřevěné podlahy, laminátové plovoucí podlahy, PVC podlahy

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Hračky - co dělat s těmi nepotřebnými?

Co dělat s kvantem hraček, které má vaše dítě a s kterými si již nehraje? Otázka, kterou si pokládá mnoho...
více…

Co si rozmyslet při pořizování živé hračky pod stromeček?

Čas Vánoc často zvyšuje touhu našich dětí po zvířátku. Děti po zvířátku touží obvykle stále, ale na Vánoce...
více…

Domeček pro panenky

Domeček pro panenky je snem snad každé malé slečny. Tato hračka stále patří mezi časté narozeninové nebo vánoční...
více…

Dětská odrážedla

Mezi oblíbené hračky dětí patří i dětská odrážedla. Jedná se zpravidla o autíčka nebo motorky (případně...
více…

Hračky - autíčka

Autíčka jsou asi nejčastější a nejoblíbenější hračkou pro malé chlapce. Tyto napodobeniny skutečných aut je...
více…

Hračky - zbraně

Malí kluci si rádi hrají na "drsňáka". Běhají s napodobeninami různých zbraní, střílí z dětských pistolí a...
více…

Hračky na cestu autem

Vozit malé dítě v autě nebývá vždy příjemným zážitkem. Některé děti se sice vozí rady, ale jsou i takové,...
více…

Hračky na písek

Pískoviště patří k těm místům, kde si většinou děti velmi rády hrají. Téměř na každém dětském hřišti...
více…

Je vhodné kupovat hračky na tržnici?

Koupit hračku je v dnešní době na první pohled docela jednoduché, vždyť jich je všude nepočítaně. Ale koupit dobrou...
více…

Hračky z e-shopu

Na to, aby jste zakoupili nějakou hračku, nemusíte v dnešní době ani vytáhnout paty z tepla domova. Nakupovat totiž...
více…