Garáž nebo přístřešek?

Při stavbě nového rodinného domu nás očekává i otázka řešení "pokoje" pro našeho motorového miláčka nebo jiné z možností jeho ochrany před slunečním zářením či vlivy počasí.  

Ti solventnější se na základě velikosti zakoupeného pozemku, určitě okamžitě rozhodnou pro stavbu rodinné dvojgaráže, která bude buď integrovaná přímo do stavby domu nebo bude realizována jako samostatná stavba v jeho blízkosti. Stavebníci, které přece jen omezuje výše hrazených nákladů na nákup pozemku a stavbu domu, popřemýšlejí o této otázce jistě trochu déle.

 

Způsobů, jak se postarat o garážování našeho auta, známe několik. Nejjednodušší a zároveň zpravidla nejlevnější alternativou je jednoduchý přístřešek, který naše auto ochrání před slunečním zářením a sněhem. Stojí většinou samostatně v těsné blízkosti domu, často i přímo na přístupové cestě. Nejčastěji bývá dřevěný a jeho střechu tvoří obvykle rošt z impregnovaných desek.

 

Pokud chceme auto ochránit před vlivem srážkové vody účinněji, pomůže nám přístřešek, jehož střecha bude mírně spádová. Na stavbu kvalitní střechy se často používají běžné krytiny s hřebenáčem, vlnité desky nebo vhodným řešením dokonce bývá i zelená střecha.

Pokud takový přístřešek opatříme stěnami, vznikne z něj jednoduchá garáž. Na stěny mohou být použity různé materiály ale nejčastěji jsou to materiály velkoplošné, desky a klasické betonové tvarovky.

K jednoduchým garážím patří i prefabrikované garáže, z nichž některé se dokonce dají i zapustit do země. Výrobci je produkují i na míru.

 

Samostatně stojící garáž, v klasickém slova smyslu, má podobnou konstrukci jako rodinný dům, to znamená základy, obvodové zdi a střechu. Auto je v ní dokonale chráněno před povětrnostními vlivy, ale i před dotěrnými zraky zlodějů.

 

Přístřešky kontra garáže

Jako každá mince, i otázka řešení garáže, má své dvě strany. Pokud se rozhodneme pro garáž či dvojgaráž, která bude součástí vašeho rodinného domu, vyhneme se v zimním období nepříjemnému chladu, který by na nás zaútočil cestou k autu pod přístřeškem. V chladné zimě se ani studený start nemusí vždy vydařit, zatímco vyhřívaná nebo alespoň temperovaná garáž, udržuje vaše auto vždy v "pohodě". Navíc, prostor garáže se dá vhodně využít i pro mnohé další účely - například jako dílna, a tím pádem stoupá jeho užitná hodnota.

Otevřené přístřešky, podle prohlášení odborníků, prodlužují životnost našich vozů a jsou oproti garážím praktičtější a hygieničtější.

Za ideálních podmínek by bylo rozumné postavit přístřešek stejně jako i garáž a využívat je střídavě - promyšleně - podle potřeby i okolností.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak na jednoduchý přístřešek pro auto?

Řešení přístřešku by mohlo být zajímavým úkolem pro zahradního architekta, protože by se mělo odvíjet od stylu...
více…