Jak na altány a altánky?

Pergoly a altánky najdou v zahradách využití především v letních měsících. Mimo estetické funkce mají za úkol vytvářet stín nebo chránit před deštěm či větrem ta místa v zahradě, kde s rodinou rádi odpočíváme. Dokážeme nimi omezit výhled z ulice či sousedního pozemku, nebo jen jednoduše vytvořit místo s závětří či stín pro rostliny, které nepotřebují příliš mnoho slunce. Některé pergoly slouží pouze jako opora pro popínavé rostliny.

Altány a altánky

Ať nám je to milé nebo ne, altánky jsou optickými dominantami zahrad. Pokud nám tedy mají sloužit jako místo oddechu, nerušené pohledy kolemjdoucích zvědavců či sousedů, měli bychom jejich umístění dobře promyslet.

Ideálním místem je nejklidnější část zahrady. Z altánku bychom měli mít zajímavý výhled, nejlépe např. na hladinu zahradního jezírka. V těsné blízkosti posezení by měl stát i zahradní či přenosný gril, abyste v případě potřeby k němu měli blízko. Pozor, v tomto případě je ale nutné zjistit nejčastější směr proudění větru a vyhnout se tomu, aby vám kouř z pevně umístěného krbu vnikal přímo do altánku. Podobně je třeba v tomto případě dát pozor i na umístění a použití snadno hořlavých materiálů v bezpečné vzdálenosti od krbu.

Co se týče vzhledu a stavebního materiálu altánků, dostatek možností a variací nám dává zcela volnou ruku. Rozhodovat se můžeme mezi jednoduššími, vzdušnými konstrukcemi z lehkých materiálů, ale i mezi stavbami mohutnějšími, kombinovanými např. s kamenem či keramickou dlažbou. Stěny altánku mohou být otevřené, plné nebo mohou být tyto možnosti i kombinované, podle toho, jaký účel od altánku očekáváme.

Altán si můžeme koupit hotový nebo se můžeme rozhodnout pro jeho výstavbu - takříkajíc - na míru. Hotové produkty sestávají většinou z dřevěné konstrukce a lehké bambusové či dřevěné střechy a ukládají se volně na zahradní trávník. Altány na míru jsou ve většině případů robustnější a staví se na pevné základy ukotvené do země. Téměř vždy se podlaha v nich zpevňuje nebo dláždí. Při tomto typu altánku tedy musíme počítat se zvýšenými náklady nejen na samotný altán, ale také s náklady na správnou přípravu jeho podloží.

Altán by měl být zhotoven z materiálu, který harmonizuje s naším domem a samozřejmě i ostatními architektonickými prvky zahrady. No a pokud patříme mezi ty skutečně náročné a potřebujeme mít při večerním posezení rozsvícenou lampu, neměli bychom zapomenout přivést do altánku i elektrický proud.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Bobkový list - úžasná bylinka do interiéru, balkónu i zahrady

Čerstvé nebo doma usušené bylinky, to je něco jiného, než když otevřete sáček z obchodu. A navíc, koření je...
více…

Bezúdržbová zahrada? Nesmysl, který správný zahradník nemůže ani vyslovit!

Mít krásnou zahradu, to je poněkud relativní pojem. Každý z nás má na krásu jiný pohled. A ten, kdo to chce dopilovat...
více…

Chyby, které škodí našemu trávníku

Tráva roste všude tam, kde ji nechceme nebo také naopak. Tam, kde ji chceme, se jí nedaří. Důvodů může být hned...
více…

Noční kytička, která je ideálním společníkem při večerním posezení na zahradě

Často trávíte pozdní večery na zahradě? Zasaďte si květiny, které vás dlouhým večerem budou provázet. Jednou...
více…

Pěstování olivovníku bez obav i v našich zahradách a terasách

Obdivujete olivovníky na svých cestách po Středomoří? Ale tento stálezelený strom, který dosahuje výšky 5 až 10...
více…

Ekozahrada není žádná věda ani práce navíc

Žít v souladu s přírodou a neškodit jí, to lze mnoha způsoby. Jedním z nich je i založit si vlastní ekozahradu, kam...
více…

Netkaná textilie - užitečný pomocník při pěstování zeleniny

Netkaná textilie je cenná pomůcka pro zahrádkáře. Dokáže ochránit semínka, sadbu i úrodu. Ale to není vše, proč...
více…

Proč střídat zeleninu na záhonech?

Výsadba rostlin na záhony není žádná věda. Ale je třeba dodržovat určitá pravidla, jinak mnoho úrody neklidíte....
více…

Nevyhazujte použité čajové sáčky! Poslouží nejen jako hnojivo a odpuzovač škůdců !

Na zahrádku se použít leccos. Obvykle s úspěchem kompostujeme většinu biologického odpadu z kuchyně, popel z krbových...
více…

Keramický bazén se snadno udržuje a má velmi dlouhou životnost

S bazény to je stejně jako s dalšími věcmi dlouhodobé spotřeby. Je lepší si připlatit, než neustále sloužit levné...
více…