Jak na stavbu zahradního krbu?

Uvažujete nad stavbou zahradního krbu? Pokud ano, pak byste měli věnovat pozornost tomuto článku. Přinášíme vám v něm několik informací, které byste měli znát ještě před zahájením plánování stavby. Každé zařízení na přípravu jídla, ať už je to krb, gril nebo i ohniště se musí řídit několika zákonitostmi. Zamyslete se tedy nad jeho umístěním.

V první řadě ... Pokud má být krb dobře a snadno přístupný a ovladatelný, musíme k němu zajistit dobré přístupové cesty. Za další, musíme myslet i na vhodné manipulační prostory. Vždyť na přípravu jídel (krájení, klepání, obalování atd.) potřebujeme pracovní plochu, nemluvě už o tom, že během přípravy chceme mít potraviny a ingredience pěkně "po ruce". Také budeme potřebovat někam uložit vše kuchyňské vybavení potřebné k práci a naplánovat je třeba i vytvoření místa na kuchyňské utěrky. Bylo by vhodné mít v blízkosti tekoucí vodu, ale v podstatě nám na opláchnutí rukou a později i mytí nádobí může stačit i větší nádoba s teplou vodou.

Důležitý je i prostor na uložení zásob paliva.

 

Abychom při přípravě jídel měli pod nohama pevný základ, bylo by vhodné obložit místo okolo grilu, řekněme keramickým materiálem, cihlami nebo kamennou dlažbou. Vždyť si jen představte, jak při přípravě jídla stojíte na trávě, která může být například ještě vlhká po dešti. Odhlédneme-li od této představy, neustálým chozením sem a tam, bychom ji asi dost rychle zešlapali a zedrali.

Při plánování stavby krbu je také nutné myslet i na ty, který budou naše jídla požívat a na jejich pohodu. Pevný základ byste měli vytvořit i na místě, kde bude stát stůl a židle. Zde můžete využít i dřevěné pódium, či podlahu.

Po dešti mohou zůstat rozmočené i příchodové stezky vedoucí ke krbu. Doporučujeme je vysypat jemným štěrkem, ale samozřejmě, ještě předtím byste měli zpevnit podloží.

 

Ať už se rozhodnete v zahradě umístit krb nebo pouze gril, je dobré vždy si zjistit nejčastější směr větru. Je to nutné zejména tehdy, pokud nebudeme na přípravu pokrmů používat výhradně pouze dřevěné uhlí, elektriku či plyn. Zabráníme tak mnohým potenciálním konfliktům s našimi sousedy, kterým by kouř z komína našeho zahradního krbu mohl vnikat, například přes otevřená okna, přímo do bytu.

A když už jsme tím pádem u hledání vhodného místa pro náš nový krb, nesmíme opomenout ještě další důležitou podmínku. Během letních dnů sluníčko vesele hřeje a pálí, takže před ním musíme naše hosty při jídle chránit. Naproti tomu večer je třeba zajistit to, aby byly dostatečně chráněni před případným chladem či větrem.

 

Pokud nenajdete celkem ideální místo, pomohou vám ochranné zdi, které jsou u majitelů zahradních krbů oblíbené nejen jako ochrana proti větru, ale také slouží např. proti zvědavým pohledům sousedů.
Vhodným místem pro stavbu krbů jsou i zastřešené terasy, kde se nemusíme obávat deště či jiné nepohody. Pokud terasa nemá střechu, klidně můžete pro tento účel použít rolovací plátěnou markýzu. Dokonce vám poslouží ještě lépe ... V případě vhodného počasí ji jen srolujete a nad hlavou budete mít pouze modré nebe.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Venkovní krb - zakládání, komín a bezpečnost

Postaven v závětří, tak trochu stranou od sousedových oken či fasády, si potichoučku bafá svou dýmku míru na znak...
více…

Poslední práce na zahradě se nevyplatí zanedbat

Zatím ve dne nemrzne a nesněží, proto máte ještě dostatek času, udělat něco pro svou zahrádku. Protože co dnes...
více…

Bobkový list - úžasná bylinka do interiéru, balkónu i zahrady

Čerstvé nebo doma usušené bylinky, to je něco jiného, než když otevřete sáček z obchodu. A navíc, koření je...
více…

Bezúdržbová zahrada? Nesmysl, který správný zahradník nemůže ani vyslovit!

Mít krásnou zahradu, to je poněkud relativní pojem. Každý z nás má na krásu jiný pohled. A ten, kdo to chce dopilovat...
více…

Chyby, které škodí našemu trávníku

Tráva roste všude tam, kde ji nechceme nebo také naopak. Tam, kde ji chceme, se jí nedaří. Důvodů může být hned...
více…

Noční kytička, která je ideálním společníkem při večerním posezení na zahradě

Často trávíte pozdní večery na zahradě? Zasaďte si květiny, které vás dlouhým večerem budou provázet. Jednou...
více…

Pěstování olivovníku bez obav i v našich zahradách a terasách

Obdivujete olivovníky na svých cestách po Středomoří? Ale tento stálezelený strom, který dosahuje výšky 5 až 10...
více…

Ekozahrada není žádná věda ani práce navíc

Žít v souladu s přírodou a neškodit jí, to lze mnoha způsoby. Jedním z nich je i založit si vlastní ekozahradu, kam...
více…

Netkaná textilie - užitečný pomocník při pěstování zeleniny

Netkaná textilie je cenná pomůcka pro zahrádkáře. Dokáže ochránit semínka, sadbu i úrodu. Ale to není vše, proč...
více…

Proč střídat zeleninu na záhonech?

Výsadba rostlin na záhony není žádná věda. Ale je třeba dodržovat určitá pravidla, jinak mnoho úrody neklidíte....
více…