Jak na zahradní domek?

Pokud jste majitelem zahrady, která se nenachází přímo u Vašeho domu, nebo bydlíte v bytovém domě a rozhodli jste se koupit zahradu vzdálenou od místa bydliště, jistě jste již přemýšleli o stavbě zahradního domku. Vždyť dobře využitý domek může sloužit nejen k odkládání použitého zahradního nářadí nebo případné úrody, ale i jako příjemné jednoduché přenocování během víkendů.

Než se pustíte do stavby promyslete si dobře, co od ní očekáváte, protože jen správným naplánováním jejího účelu, si budete moci pobyt v ní v pohodlně užívat. Domek situovaný v rekreační zahradě je trvalá stavba, která musí mít vybavenost odpovídající jeho účelu. V první řadě budete muset počítat s přípojkami elektrického proudu a samozřejmě i vody. Výhodu mají ti, kteří si v zahradě vykopali vlastní studnu. Protože v lokalitách využívaných k rekreačním zahradám je jen zřídka protažena větev obecní kanalizace, musíte hned ze začátku počítat s vybudováním a umístěním vlastní čistírny odpadních vod. Velmi důležitý je i správně vybudován větrací systém domku, protože podstatnou část roku bývá neobydlený.

 

Dalším řešením jsou prostorové možnosti. Pokud jste pěstitelem zahradních plodin, určitě se vám bude hodit i malý podzemní sklípek, v němž budete moci plody své práce uskladnit.

Interiér vaší chatky by měl být navržen účelově a úsporně. Rozumné je vybudovat při něm alespoň částečně zastřešenou terasu, která je prodloužením interiéru a v létě se na ní odehrává velká většina aktivit. Při hledání správného místa pro domek je tedy nutné brát v úvahu i jeho orientaci vzhledem ke světovým stranám.

Domeček je vhodné umístit v některém z rohů zahrady, praktické je pokud bude stát co nejblíže k příjezdové cestě. Jeho umístěním do středu pozemku by jste zahradu nejenže zbytečně předělili, ale domek by mohl vrhnout stín na některou z jejích užitkových částí.

Pokud se vaše zahrada nachází na svažitém terénu, doporučujeme její umístění v horní části zahrady. Vyhnete se tak problémům se shromažďováním srážkové vody a namísto nutnosti stavbu odvodnit, získáte pěkný výhled na okolí.

Úprava terénu na stavbu zahradního domku ve svahu je o něco složitější než při stavbě na rovinatém podkladu. Pokud svah neposkytuje svou formou ideální místo, plochu vhodnou pro stavbu budete muset řešit zařezáním do svahu a navezení další zeminy, aby se zvětšila.

Pokud je sklon svahu příliš prudký, budete jej muset proti posuvu zajistit opěrnou zdí nebo zdmi a pozemek stabilizovat prostřednictvím vybudování několika teras.

Při plánování stavby nesmíte zapomenout ani na potřebnou vzdálenost mezi svahem a zadní stěnou domku. Ve vzniklé mezeře budete muset vybudovat kanál na odvádění vody stékající ze svahu.

K problémům s vodou a jejím nahromaděním však může docházet i na rovinatém terénu, proto je rozumné domek vyvýšit minimálně 20 - 30 cm nad terén. Terasa může být položena níže a to přibližně na výšce prvního stupně schodu, což v praxi představuje 12-15 cm. Výškový rozdíl můžete upravit vytvořením mírného svahu, který můžete zkrášlit osázenou trávou nebo okrasnými květinami. Terasa musí být správně vyspádována, aby byl zajištěn přirozený odtok dešťové vody.

V případě, že je místo, kam byste domek chtěli umístit, velmi vlhké, budete muset základnu domečku postavit v minimální výšce 50 cm nad terénem a podklad pod ním správně odvodnit.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Bezúdržbová zahrada? Nesmysl, který správný zahradník nemůže ani vyslovit!

Mít krásnou zahradu, to je poněkud relativní pojem. Každý z nás má na krásu jiný pohled. A ten, kdo to chce dopilovat...
více…

Chyby, které škodí našemu trávníku

Tráva roste všude tam, kde ji nechceme nebo také naopak. Tam, kde ji chceme, se jí nedaří. Důvodů může být hned...
více…

Noční kytička, která je ideálním společníkem při večerním posezení na zahradě

Často trávíte pozdní večery na zahradě? Zasaďte si květiny, které vás dlouhým večerem budou provázet. Jednou...
více…

Pěstování olivovníku bez obav i v našich zahradách a terasách

Obdivujete olivovníky na svých cestách po Středomoří? Ale tento stálezelený strom, který dosahuje výšky 5 až 10...
více…

Ekozahrada není žádná věda ani práce navíc

Žít v souladu s přírodou a neškodit jí, to lze mnoha způsoby. Jedním z nich je i založit si vlastní ekozahradu, kam...
více…

Netkaná textilie - užitečný pomocník při pěstování zeleniny

Netkaná textilie je cenná pomůcka pro zahrádkáře. Dokáže ochránit semínka, sadbu i úrodu. Ale to není vše, proč...
více…

Proč střídat zeleninu na záhonech?

Výsadba rostlin na záhony není žádná věda. Ale je třeba dodržovat určitá pravidla, jinak mnoho úrody neklidíte....
více…

Nevyhazujte použité čajové sáčky! Poslouží nejen jako hnojivo a odpuzovač škůdců !

Na zahrádku se použít leccos. Obvykle s úspěchem kompostujeme většinu biologického odpadu z kuchyně, popel z krbových...
více…

Keramický bazén se snadno udržuje a má velmi dlouhou životnost

S bazény to je stejně jako s dalšími věcmi dlouhodobé spotřeby. Je lepší si připlatit, než neustále sloužit levné...
více…

Jak správně zasadit ovocné stromy, aby nestrádaly?

Koupě stromků se řídí přesnými pravidly, která je třeba dodržovat. Ale svá pravidla má i to, jak zakoupené stromky...
více…