Jak na správné osvětlení zahrady?

Přirozenými zdroji světla jsou přes den slunce, za jasných nocí měsíc a hvězdy. Vhodným umělým osvětlením však můžeme dosáhnout nejen vytvoření dalších, často netušených, půvabů prostředí, a navíc v letním období si prodloužíme i pobyt venku.

Osvětlování

Při osvětlování umělým světlem se vytváří základní trojúhelník mezi světelným zdrojem, svíceným objektem a pozorovatelem, přičemž je třeba ověřit, zda dopad světla na objekt a jeho odraz k pozorovateli jsou vhodné. Lidské oko špatně snáší silné kontrasty a rozdílným světelným hladinám se přizpůsobuje jen postupně a pomalu (např. při vstupu ze světla do šera), proto ho přítomnost kontrastní hodnoty jasu v zorném poli silně ruší a vyvolává oslnění. Základní pravidlo dobrého osvětlování umělým světlem říká, že objekt je viditelný tehdy, když odráží rozptýlené světlo směrem k očím pozorovatele. Proto je lepší poskytnout raději méně světla, ale neoslňovat, než umístit do zorného pole nadměrně jasné objekty.

 

Barva světla

Světlo se skládá ze záření s různými vlnovými délkami a tato záření vyvolávají v našem oku kvalitativně rozdílné dojmy - barvy. Všechny barvy společně dávají bílé světlo, jehož typickým zdrojem je slunce. Viditelnost objektu je výsledkem světla, které přijímá, ale také světla, které odráží k našim očím.

Stromy se zelenou barvou listů, stálezelené keře, střižené živé ploty, trávník a zeleň obecně je nejlepší osvětlovat svítidly produkující světlo bohaté na zelené tóny. Platí to i pro zimní scenérie, kdy jsou stromy bez listů a mají holé větve. Jsou to výbojková rtuťová svítidla a halogenidové lampy. Dřeviny okrových, žlutých, červených, zlatožlutých a rezavých barev (i v podzimním zbarvení) a omítky teplých barev, dlažby a obklady z cihel, terakotových keramik, dřevěné konstrukce a všechny materiály, které mají při denním světle žlutou, oranžovou, červenou barvu nebo jejich kombinace, je vhodné osvětlovat sodíkovými výbojkami, které emitují především žluté a oranžové tóny. Sodíkové vysokotlaké lampy jsou nejekonomičtější i z hlediska provozních nákladů.

 

Svítidla

Svítidlo určené pro venkovní použití se skládá z těla svítilny a ze zdroje světla. Tělo tvoří kryt s průhlednou a neprůhlednou částí a vnitřní odrazovou plochou, objímka s elektroinstalací, spojující prvky - šrouby, svorky - a těsnění. Zdrojem světla může být žárovka (standardní nebo halogenová) nebo výbojka (sodíková, rtuťová, halogenidová). Vlastnosti žárovky nebo výbojky (spektrální vyzařování energie) ovlivňují barvu světla. Přídavnými zařízeními svítidel jsou mřížky proti oslnění, ochranné mřížky proti poškození, vyšší tyče, sloupky, bodce (do záhonů), držáky s kloubem (pro montáž na stěnu), případně boxy (krabice) na zapuštěnou montáž do stěn nebo země.

Při výběru musíme mít na paměti, že svítidlo bude instalováno venku a tedy vystaveno nepříznivým povětrnostním vlivům, proto musí být z odolného materiálu (z kovu, ze skla) a vodotěsné i tehdy, když ho nechceme instalovat do vody. Typ a velikost svítidel vybíráme nejen podle účelu, ale i podle měřítka prostoru - velikosti zahrady či odpočívadla - stylu zahrady a podle plochy, kterou chceme osvětlit. V zásadě vybíráme do venkovních prostor zdroje s menším příkonem (nízkowatové) a použijeme jich několik.

 

Typy osvětlení

Osvětlení domu a zahrady může být bezpečnostní, náladové, příležitostné, ale i odrazující. Bezpečnostní je osvětlení přístupové cestičky k domu, vchodových dveří, schodů, terasy, odpočívadla, případně tenisového kurtu či travnatého hřiště. Zpravidla se realizuje jako vrchní, zdroje se umísťují do výšky (200 až 250 cm a mohou být i na domě), přičemž nejde o vytvoření efektu, ale o praktický přístup do domu a provozní stránku bydlení.

 

Osvětlení chodníků je důležité zejména z hlediska bezpečnosti. Nejčastěji se osvětlují shora. Zejména při kratších přístupových cestičkách k domům postačí světlo umístěné na stěně domu. Efektnější je však osvětlení přístupových a zahradních cestiček rozptýleným nížinnými svítilnami. Čím níž umístíme zdroje osvětlení, tím bude svítící efekt scéničtější. Při osvětlení cestičky v zahradě není vyloučeno střídání osvětlených a tmavších ploch, což vytváří hloubku a proměnlivost pohledů. Osvětlit však musíme zatáčky, stupně a schodiště. Svítidla mají být níže, přičemž světlo má směřovat přímo dolů. Vhodné jsou zdroje s malým příkonem a malým jasem, dobře odstíněné mřížkami nebo rozptylovacími a lomivými skleněnými prvky, které však nesmějí snižovat užitek z osvětlení nadměrným pohlcením světla.

 

S osvětlením odpočívadel a teras je třeba počítat, abychom mohli večery trávit v zahradě při jídle na terase nebo si posedět s přáteli na čerstvém vzduchu. Vhodné je dobře rozptýlené a méně intenzivní světlo. Nejlepší je umístit světelný zdroj mimo zorné pole, v dostatečné výšce a přiměřené vzdálenosti od posezení (světlo přitahuje hmyz, proto musí být zdroj dostatečně daleko). Nejvhodnější jsou halogenová svítidla, která dávají nejpřirozenější světlo. Další výhodou je možnost ovládat jejich jas použitím regulátoru.

 

Intimnější náladové osvětlení se používá k vytváření různých efektů v zahradních partiích - osvětlení popínavých rostlin na pergole, osvětlení vody v bazénu nebo se stříkajícím vodotryskem, solitérního stromu, plastiky či květinového záhonu. Nejlepší efekty se dosahují, pokud je spodní, s umístěním zdrojů nízko nad zemí nebo v úrovni terénu (jsou nenápadné i přes den). Nejlepší působí, když je světlo rozptýlené a stíny rozmazané, což pomáhá vytvářet dojem trojrozměrnosti objektů. Přítomnost světelných zdrojů má být jen tušení.

 

Osvětlené vodní plochy jsou vždy mimořádně sugestivní, zvláště když jsou svítidla umístěna pod vodou. Z bezpečnostních důvodů se pro osvětlování používají nízkonapěťové zdroje (s napětím 12 V), takže se dají použít pouze svítidla žárovkového typu, halogeny s rozptýleným horizontálním svazkem. Toto osvětlení je třeba instalovat již během výstavby objektů.

 

Bazén na plavání, s klidnou hladinou, se osvětluje tak, že se svítidla umísťují do delších stěn nádrže (4 až 5 m od sebe) 50 až 60 cm pod hladinu, aby bylo možné je udržovat čisté z okrajů. Nejlepší je, pokud jsou nasměrované horizontálně. Jedno svítidlo s příkonem 100 W (při 12 V) osvětlí přibližně 30 m2 vodní hladiny. Je třeba připomenout, že voda v bazénu musí být křišťálově čistá, protože spodní světlo zvýrazňuje plovoucí nečistoty a řasy.

 

Fontány, vodotrysky a vodopády s padajícími pramínky vody se nasvítí zdola nahoru přímým světlem. Efekt je mimořádný, neboť proudy vody se tříští na množství vodních kapek, které odrážejí světlo a stávají se na tmavším pozadí viditelné v pohybu.

 

Příležitostné (slavnostní) osvětlení, vytvořené z většího množství barevných žárovek, je oblíbené zejména v zimním období, kdy se rychle stmívá. Na Vánoce se tato výzdoba používá k osvětlení vánočních stromků, které jsou symbolem zimních svátků. Zdobí se jehličnaté stromy rostoucí v zahradě i stromky postavené v nádobě na terase. Šňůry maličkých žárovek mohou ozdobit i holé větve listnatého stromu před vchodem nebo udělat výzdobu kolem vchodových dveří. Tuto výzdobu lze využít i v létě při oslavách v rodinných zahradách a osvětlit stromy a keře, případně pergolu nebo plot.

 

Osvětlovací technika může sehrát i odstrašující úlohu pro nevítané návštěvníky. Brány, branky, výjezdy, průchody a vstupy jsou místa, na kterých můžeme použít přídavné osvětlení se speciálním účinkem. Při náladovém a bezpečnostním osvětlení je prvořadým požadavkem neoslňovat. V případě odrazujícího osvětlení jde však o co nejsilnější osvětlení vetřelce, jeho zaplavení světlem a oslnění, aby byl dobře viditelný, ale sám neviděl. Světlo je proto silné, nasměrované, s okamžitým rozsvícením, ovládáním příslušnými senzory (signalizujícími otevření dveří apod.) a s bezpečnostními kontakty. Světelný efekt má překvapit i zastrašit a není určen na běžné osvětlování. Svítidla jsou robustní s halogenovými žárovkami 300 až 500 W, chráněné bezpečnostním sklem. Umísťují se na běžně nepřístupná místa, aby se nedali snadno vyřadit z činnosti.

 

Instalace osvětlení

Elektrická instalace určená do venkovního prostředí musí být izolována před vodou i vlhkostí a zesílená proti mechanickému poškození. Je výhodné, pokud můžeme osvětlovací systém zapínat a vypínat z domu i ze zahrady. Na osvětlení měst blízko domu je jednodušší používat vnitřní síťový okruh. Abychom ho mohli využívat i pro osvětlení terasy (přenosnými lampami), je třeba na různých místech zvenčí instalovat vodovzdorné zásuvky. Na osvětlování vzdálenějších prostor zahrady nebo na speciální osvětlovací efekty musíme instalovat zvláštní zahradní okruh, na který je výhodné napojit i vodní čerpadlo.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Svítidla a osvětlení - nejlépe hodnocené weby v roce 2020

Požadavky na bydlení se rok na rok zvyšují, což s sebou přináší vyšší nároky na funkčnost i design osvětlení...
více…

Bazény pro osvěžení v parných dnech i pro vodní radovánky

Hitem v posledních letech jsou bazény na zahradách. V letním období ocení bazén nejeden majitel domu a zahrady....
více…

Na plynovém grilu připravíte famózní pokrmy!

Grilování patří k hezkému letnímu počasí stejně jako koupání v bazénech a v přírodních koupalištích....
více…

Grilovací sezóna je tu – vyměňte starý zahradní gril za nový!

O Češích je známo, že jsou to milovníci grilování. Také rádi posedíte s rodinou nebo přáteli na zahradě a...
více…

Venkovní krb - zakládání, komín a bezpečnost

Postaven v závětří, tak trochu stranou od sousedových oken či fasády, si potichoučku bafá svou dýmku míru na znak...
více…

Poslední práce na zahradě se nevyplatí zanedbat

Zatím ve dne nemrzne a nesněží, proto máte ještě dostatek času, udělat něco pro svou zahrádku. Protože co dnes...
více…

Bobkový list - úžasná bylinka do interiéru, balkónu i zahrady

Čerstvé nebo doma usušené bylinky, to je něco jiného, než když otevřete sáček z obchodu. A navíc, koření je...
více…

Bezúdržbová zahrada? Nesmysl, který správný zahradník nemůže ani vyslovit!

Mít krásnou zahradu, to je poněkud relativní pojem. Každý z nás má na krásu jiný pohled. A ten, kdo to chce dopilovat...
více…

Chyby, které škodí našemu trávníku

Tráva roste všude tam, kde ji nechceme nebo také naopak. Tam, kde ji chceme, se jí nedaří. Důvodů může být hned...
více…

Designová svítidla – neviditelná i extravagantní

Svítidla jsou v interiéru především funkční záležitostí, designéři vás ale vyvedou z omylu, pokud si myslíte,...
více…