Jaká je IP ochrana exteriérových světel?

Už jste zažili tu krásnou chvíli - sedíte někde nad městem, za zády Vám zapadá slunce a dole pod Vámi se postupně rozsvěcují příbytky? Každé okno svítí jinak a dohromady tak vzniká úžasná hra světel. Sjedete dolů do své zahrady a tam můžete v podobném požitku pokračovat. Jak? Nechte se unést podmanivým světem exteriérových svítidel.

Exteriérová svítidla nejsou určena jen do zahrad, ačkoli se v nich nejvíce uplatňují. Můžeme je využít téměř všude, záleží na potřebách osvětlení prostoru, na naší představivosti a také na funkci, kterou má světlo v exteriéru plnit. Může mít bezpečnostní funkci nebo vytvářet náladu. Jsou i příležitostná exteriérová svítidla i odstrašující, jako součást bezpečnostních systémů. V tomto článku bychom se chtěli zaměřit na svítidla, která zútulní bezprostřední exteriér našich domů a zahrad, i na ta, která nám pomáhají při orientaci.

 

Světlo do exteriéru

Skutečnost, že zdroj světla má být umístěn v exteriéru, kde se ho "dotýkají" všechny povětrnostní vlivy, ovlivňuje i konstrukci svítidel. Ty musí splňovat podmínky, které zaručí, že jejich činnost negativně neovlivní voda, vlhkost, vítr, prach, nečistoty, hmyz, sluneční záření, ale například ani děti či zvířata pohybující se v jejich blízkosti. Proto musí být jejich konstrukce v porovnání s interiérovými svítidly mnohem odolnější a na jejich výrobu se používají trvanlivější materiály - kov, plast, tvrzené sklo, ochranné prvky v podobě mřížek apod. Největším nepřítelem svítidel v exteriéru je počasí. Pokud je neplánujeme namontovat někde pod přístřešek nebo na terasu, kde budou chráněny před zmíněnými vlivy, musíme se řídit označením IP, které spolu se svou hodnotou určuje vhodnost svítilny do daného prostředí.

 

International protection

Označení IP spolu s dvouciferným číslem by mělo mít každé exteriérové svítidlo na našem trhu. První číslice označuje stupeň ochrany před dotykem živých částí a proti vniknutí pevných cizích těles. Čím vyšší je číslo sedmimístné stupnice, tím větší je ochrana. Druhá číslice vyjadřuje stupeň ochrany proti vodě. V tomto případě je stupnice devítimístná. Například číslo IP 35 znamená, že exteriérové svítidlo je zabezpečeno proti vniknutí nástroje s průměrem větším než 2,5 mm a odolává proudu vody ze všech směrů. Nejvyšší stupeň ochrany s označením IP 68 mají svítidla prachotěsné a odolávající vodě a jejímu tlaku při trvalém ponoření. Tato pomůcka nám usnadní výběr, jelikož přímo u prodejce už většinou víme, kam chceme svítidlo umístit a na co má sloužit.

 

Ochrana před dotykem živých částí a proti vniknutí cizích těles

IP = 0X bez ochrany

IP = 1X ochrana proti vniknutí tělesa Ø ≤ 50 mm (dotek pěstí)

IP = 2X ochrana proti vniknutí tělesa Ø ≤ 12,5 mm (dotek prstem)

IP = 3X ochrana proti vniknutí tělesa Ø ≤ 2,5 mm (nástroj)

IP = 4X ochrana proti vniknutí tělesa Ø ≤ 1 mm (drát)

IP = 5X částečná ochrana proti vniknutí prachu

IP = 6X prachotěsné

 

Ochrana proti vniknutí vody

IP = X0 bez ochrany

IP = X1 ochrana proti svisle kapající vodě (kondenzované vodě)

IP = X2 ochrana proti šikmo kapající vodě, do 15 stupňů (mírný déšť)

IP = X3 ochrana proti šikmo kapající vodě, do 60 stupňů (šikmý déšť)

IP = X4 ochrana proti vodě stříkající ze všech směrů

IP = X5 ochrana proti proudu vody ze všech směrů

IP = X6 ochrana proti proudu vody (v extrémních podmínkách, např. na lodi)

IP = X7 ochrana proti dočasnému zaplavení vodou

IP = X8 ochrana proti trvalému ponoření do vody (tlaková ochrana)

 

Ještě pár detailů

Světlo je zajímavý fenomén. Lidské oko jej vnímá odlišně v různých podmínkách. Proto se při instalaci exteriérových svítidel musí přihlédnout i na to, co mají osvětlovat, jakou intenzitou a v jakém rozsahu. Příliš velké světelné kontrasty našim očím škodí, zejména náhlý přechod ze tmy na světlo nebo naopak. Proto je třeba světelný zdroj umístit mimo přímého zorného pole oka - buď do dostatečné výšky, nebo naopak k zemi, resp. zvolit raději rozptýlené světlo. Pohrát si můžeme také s charakterem barvy světla. Každý typ žárovky, zářivky, výbojky má specifickou barevnost. Například výbojková rtuťová svítilna nebo halogenová lampa produkují světlo bohaté na zelené tóny a můžeme jím zvýraznit zahradní zeleň. Sodíkové výbojky zase mají světlo dožluta a dooranžova. Můžeme jimi osvětlit dřeviny, dlažby, cihly, dřevěné konstrukce a vůbec všechny materiály v podobných barevných odstínech. Pokud byste chtěli exteriérovými svítidly koncepčně řešit celý exteriér kolem domu spolu se zahradou, počítejte s tím, že si to vyžádá i odpovídající přípravu rozvodů instalace ke všem zdrojům, které by se měly vést v zemi.

 

Popusťme uzdu fantazii

Slunce dokáže vykouzlit neskutečné světelné obrazy. Proč bychom se nemohli pokusit alespoň částečně nahradit jeho světlo v době, kdy se usmívá na příbytky opačné polokoule? Řešení je mnoho - od jednoduchých a levných až po designérské artefakty kombinované s moderním řídicím systémem. Vybrat si může opravdu každý. Někomu je bližší petrolejka a někomu diodová svítilny nebo solární svítidla. Důležité je, abychom v zahradě, na terase či pod pergolou mohli pobýt v příjemném prostředí i po západu slunce. Nuž a po tmě by to asi nebylo ono.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Svítidla a osvětlení - nejlépe hodnocené weby v roce 2020

Požadavky na bydlení se rok na rok zvyšují, což s sebou přináší vyšší nároky na funkčnost i design osvětlení...
více…

Bazény pro osvěžení v parných dnech i pro vodní radovánky

Hitem v posledních letech jsou bazény na zahradách. V letním období ocení bazén nejeden majitel domu a zahrady....
více…

Na plynovém grilu připravíte famózní pokrmy!

Grilování patří k hezkému letnímu počasí stejně jako koupání v bazénech a v přírodních koupalištích....
více…

Grilovací sezóna je tu – vyměňte starý zahradní gril za nový!

O Češích je známo, že jsou to milovníci grilování. Také rádi posedíte s rodinou nebo přáteli na zahradě a...
více…

Venkovní krb - zakládání, komín a bezpečnost

Postaven v závětří, tak trochu stranou od sousedových oken či fasády, si potichoučku bafá svou dýmku míru na znak...
více…

Poslední práce na zahradě se nevyplatí zanedbat

Zatím ve dne nemrzne a nesněží, proto máte ještě dostatek času, udělat něco pro svou zahrádku. Protože co dnes...
více…

Bobkový list - úžasná bylinka do interiéru, balkónu i zahrady

Čerstvé nebo doma usušené bylinky, to je něco jiného, než když otevřete sáček z obchodu. A navíc, koření je...
více…

Bezúdržbová zahrada? Nesmysl, který správný zahradník nemůže ani vyslovit!

Mít krásnou zahradu, to je poněkud relativní pojem. Každý z nás má na krásu jiný pohled. A ten, kdo to chce dopilovat...
více…

Chyby, které škodí našemu trávníku

Tráva roste všude tam, kde ji nechceme nebo také naopak. Tam, kde ji chceme, se jí nedaří. Důvodů může být hned...
více…

Designová svítidla – neviditelná i extravagantní

Svítidla jsou v interiéru především funkční záležitostí, designéři vás ale vyvedou z omylu, pokud si myslíte,...
více…