Osvětlení zahrady – kam, které patří?

Někdy se v létě vracíte domů až za tmy a zahrady hýřící všemi barvami si za světla ani neužijete. Pak zbývá jen si přisvítit. Naplánujte osvětlení zahrady už ve chvíli, kdy ji zakládáte. V hotové jste už totiž omezení danou výsadbou a musíte si dát pozor, abyste ji nezničili. Pokud se tedy rozhodnete osvětlit několikaletou zahradu, obraťte se na odborníky.

Odborná firma

Specializovaná firma Vám udělá návrh na míru a zároveň světla nainstaluje. Pokud si nejste jisti, která místa nasvítit, projděte si svou zahradu a sami si odpovězte, kde by mělo být vidět lépe a v jaké intenzitě. Lampy patří hlavně na terasy, pergoly nebo zahradní cestičky. Do zahrad se nejčastěji používají klasické sloupkové lampy. Jejich výška se pohybuje mezi 50 - 120 cm, přičemž padesáticentimetrové osvětlují celý kruh nebo půlkruh a stodvaceticentimetrové bývají nakloněny, aby nesvítily do očí.

 

Lampy

V mnohaletých zahradách se vzrostlými stromy najdou uplatnění i lampy, které můžete umístit ve výši dvou metrů. Zapomenout byste neměli ani na příjezdovou cestu, pokud není v dosahu veřejného osvětlení. Vyhněte se však reflektorům - oslňují. Pokud si potrpíte na styl, nechte osvětlení zapustit přímo do dlažby.

 

Dokreslení atmosféry

Zahradní osvětlení nemá jen ryze praktický význam. Může dokreslovat styl a atmosféru zahrady či parku. Odborníci ho používají k nasvícení dominantních míst, čímž je pozoruhodně zdůrazní. Nejdříve ale dobře zvažte, zda jsou některé rostliny nebo keře skutečně tak zajímavé, aby to stálo za to, a aby celonoční osvětlení mělo vůbec nějaký smysl. Důležité je také zvolit správný typ světla. Keře se podsvěcují, umísťují se pod ně lampy vrhající rozptýlené světlo.

 

Metoda zvýraznění

Pokud chcete upoutat pozornost na určité místo, sáhněte po bodovém osvětlení. Na skalky, vřesoviště nebo do japonských zahrad s bambusem či japonským javorem dejte reflektory. Mohou být buď otočné, nebo zapuštěné přímo v zemi. Vždy mějte na paměti, jaký typ zahrady máte a podle toho také volte osvětlení. Japonská lampa v záhoně petržele by byla jen k smíchu!

 

Pohybové čidlo

Speciální čidlo reagující na pohyb Vás upozorní na každého přicházejícího do zahrady a zároveň Vám posvítí při nočním návratu, přičemž nemusíte pátrat po vypínači. Časově programovatelný spínač zase umožní přesné nastavení doby svitu a čidlo reagující na tmu i jas rozsvítí žárovku, jakmile se setmí a se svítáním ji zase zhasne.

 

Alternativní zdroje

Elektřina je Vám cizí, solární osvětlení příliš moderní, ale svit měsíce nestačí a termín párty se už blíží? Pak použijte lampiony, pochodně, prskavky a hlavně svíčky. Kalíšky se zahradními svíčkami jsou chráněny před větrem, dlouho hoří, některé odpuzují komáry a jiné zase příjemně voní. Pochodně a lampičky s otevřeným ohněm vytvářejí jedinečnou atmosféru a dokonale zvýrazní náladu zahradních slavností.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Svítidla a osvětlení - nejlépe hodnocené weby v roce 2020

Požadavky na bydlení se rok na rok zvyšují, což s sebou přináší vyšší nároky na funkčnost i design osvětlení...
více…

Bazény pro osvěžení v parných dnech i pro vodní radovánky

Hitem v posledních letech jsou bazény na zahradách. V letním období ocení bazén nejeden majitel domu a zahrady....
více…

Na plynovém grilu připravíte famózní pokrmy!

Grilování patří k hezkému letnímu počasí stejně jako koupání v bazénech a v přírodních koupalištích....
více…

Grilovací sezóna je tu – vyměňte starý zahradní gril za nový!

O Češích je známo, že jsou to milovníci grilování. Také rádi posedíte s rodinou nebo přáteli na zahradě a...
více…

Venkovní krb - zakládání, komín a bezpečnost

Postaven v závětří, tak trochu stranou od sousedových oken či fasády, si potichoučku bafá svou dýmku míru na znak...
více…

Poslední práce na zahradě se nevyplatí zanedbat

Zatím ve dne nemrzne a nesněží, proto máte ještě dostatek času, udělat něco pro svou zahrádku. Protože co dnes...
více…

Bobkový list - úžasná bylinka do interiéru, balkónu i zahrady

Čerstvé nebo doma usušené bylinky, to je něco jiného, než když otevřete sáček z obchodu. A navíc, koření je...
více…

Bezúdržbová zahrada? Nesmysl, který správný zahradník nemůže ani vyslovit!

Mít krásnou zahradu, to je poněkud relativní pojem. Každý z nás má na krásu jiný pohled. A ten, kdo to chce dopilovat...
více…

Chyby, které škodí našemu trávníku

Tráva roste všude tam, kde ji nechceme nebo také naopak. Tam, kde ji chceme, se jí nedaří. Důvodů může být hned...
více…

Designová svítidla – neviditelná i extravagantní

Svítidla jsou v interiéru především funkční záležitostí, designéři vás ale vyvedou z omylu, pokud si myslíte,...
více…