Jak na netradiční živý plot?

Rozhodli jste se založit si živý plot? Nabízíme Vám několik možností, které Vám pomohou při výběru jeho druhu, jakož i vhodných dřevin.

Význam živých plotů je nejen v jejich estetickém působení, dekorativnosti, ale i v tom, že dokáže zajímavě oddělit jednotlivé části zahrady. Samozřejmostí je ochrana soukromí a zlepšení životního prostředí. Jsou lapači prachu, částečně i hluku, v neposlední řadě zvyšují vzdušnou vlhkost a zlepšují mikroklimatické podmínky. Zabírají sice více místa, ale správné druhové složení umožňuje kombinaci, která dokáže upoutat pozornost během celého roku. Každá zahrada má svá specifika a ke každé se hodí něco jiného. Při tvorbě a navrhování je důležitá její velikost a styl. Zohlední se i dům, u kterého bude živý plot vysazen, a podstatným prvkem je i okolní krajina. Proto při rozhodování o druhu živého plotu berte v úvahu všechny tyto faktory.

 

Rozhodněte se správně

Živé ploty mohou být nízké, které se dají překročit, ale i vysoké, plně plnící funkci bariéry. Asi nejznámější jsou pravidelně stříhané živé ploty ze stálezelených keřů, jako jsou ptačí zob vejcovitolistý (Ligustrum ovalifolium), zimostráz vždyzelený (Buxus sempervirens), tis (Taxus baccata), zerav západní (Thuja occidentalis) a zerav obrovský (Thuja plicata). Stálezelené druhy plní svou úlohu během celého roku, po čase však mohou působit fádně.

 

Volně rostoucí

Méně používané jsou volně rostoucí živé ploty, které jsou současným trendem zahradní architektury. Působí přirozeně, jsou méně náročné na údržbu a kvetoucí druhy jsou i velmi dekorativní. Ve venkovských výsadbách je takový živý plot jednou z možností, jak si zkrášlit prostředí. Existuje na to široká škála vhodných rostlin.

 

Velký výběr

Při výběru kvetoucích rostlin můžete použít na jaře kvetoucí zlatice (Forsythia x intermedia), Kerio (Kerria japonica), kdoulovec (Chaenomeles speciosa), pajazmín (Philadelphus coronarius), tamaryšek (Tamarix parviflora), šeřík (Syringa vulgaris), vajgélie (Weigela florida ) či hlohyňi (Pyracantha). Další vhodné keře kvetoucí během léta jsou ibišek syrský (Hibiscus syriacus), kalina obecná (Viburnum opulus), dráč obecný (Berberis vulgaris) nebo trojpuk drsný (Deutzia scabra). Keře vysazujte střídavě přibližně 30 až 40 cm od sebe. Dobře se rozrůstají, proto jsou vhodné na vyšší živé ploty. U keřů dávejte pozor, protože se velmi rychle rozrůstají. Plot řežte pouze tehdy, pokud začíná přerůstat, případně pokud překáží. Snažte se udržovat přirozený charakter rostlin.

 

Čtyři osvědčené kombinace

 

1 Kéria a Kdoulovec

Velmi dobře působí kombinace dřevin s podobnými vlastnostmi a stejnými nároky na prostředí. Jednou s osvědčených možností je kéria s kdulovcem. Oba druhy kvetou na jaře. Kéria však kvete i během léta, i když mnohem méně. Na kdulovci se po odkvetení objeví plody a listy se začnou pomaličku vybarvovat do červena. Jako doplněk této výsadby je vhodný pajazmín.

 

2 Ibišek, hlohyně a zimostráz

Další zajímavá kombinace je ibišek syrský s hlohyní a zimostrázem. U tohoto živého plotu nevolte příliš vysoký řez, protože zimostráz roste pomaleji než ibišek či hlohyně, proto jeho výšku omezujte. Hlohyně svým vzrůstem může odlehčit a zjemnit výsadbu. Tuto variantu můžete použít na olemování záhonu. Jednotlivé druhy vysaďte střídavě, ale ne pravidelně.

 

3 Tamaryšek, vajgela a zlatice

Možná trochu netradičně působí v živém plotu tamaryšek, který s vajgélií a zlaticí působí odlehčeně. Protože vypadá jemně exoticky, nevysazujte ho ve velkém množství. Zcela stačí na doplnění nebo jen na zjemnění.

 

4 Šeřík a kalina

Šeřík můžete zkombinovat s Kalinou. Jejich kombinace bude působit velmi vznešeně. Vzhledem k tomu, že oba keře dorůstají do výšky 2 až 3 m, použijte je hlavně ve větších zahradách, případně na její okraj. Keře vysazujte od sebe až na vzdálenost 50 cm.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak si vypěstovat zdravou zeleninu? Zkuste bio záhon

Chcete si vypěstovat zdravou a chutnou zeleninu bez postřiků a chemikálií? Jednou z možností, jak toho dosáhnout,...
více…

Jaké košťáloviny můžeme pěstovat na zahradě?

Květen je optimální období pro jejich setí a výsadbu. Při současných klimatických změnách však musíme při...
více…

Ovocný sad na balkoně či terase - jak na to?

Přestože nejste vlastníci zahrady, malé množství ovocných plodů si při troše námahy můžete vypěstovat i na...
více…

Jak pěstovat ředkvičky?

Máte rádi ředkvičky? Vyzkoušejte je pěstovat. Je to větší, šťavnatější a jemnější typ ředkve...
více…

Jak postupovat při tvarování dřevin?

Řez a tvarování dřevin patří mezi nejnáročnější práce v zahradě. Vyžaduje množství zkušeností i...
více…

Jak pěstovat cukety?

Chcete se dát překvapit bohatou úrodou cuket? Základ úspěchu je výběr správné odrůdy. K...
více…

Jak zavlažovat trávník?

Tráva nemůže existovat bez vody. Vodní srážky ne vždy, a hlavně ne pravidelně nezajistí její dostatek. Pokud nedáme...
více…

Jak pěstovat zeleninu na balkoně?

Pěstování zeleniny na balkóně nebo za oknem bytu nám přináší nejen radost z povedeného díla, ale zároveň i...
více…

Obdělávání půdy v zahradě

Na obdělávání půdy, ale i na jiné činnosti v zahrádce, potřebujeme mechanizační prostředky, které nám usnadní...
více…

Zásady pěstování bonsají

Podle zkušených milovníků bonsají, pěstování bonsají není náročné. Přesto mnozí lidé spojují bonsaje s...
více…