Jak na zpevněné plochy?

Zahradní komunikace a zpevněné plochy jsou umělým prvkem, který umožňuje civilizované a plnohodnotné využití zahrady. Vytvářejí trvalé podmínky pro bezpečný a pohodlný pohyb a pobyt v zahradě a bezprostřednímu okolí domu. Zpřístupňují pozemek příslušného domu a propojí ho s přilehlými veřejnými komunikacemi.

 

Druhově jsou to:

vstup a vjezd na pozemek,

chodníky a cestičky,

terasy

jiné zpevněné plochy.

 

V případě výškově členité konfigurace původního terénu se k těmto plochám připojují i prvky terénních úprav:

palisády,

opěrné zdi s terasami,

svahování,

stupně a schody, které překonávají výškové rozdíly.

 

Z hlediska komunikací a zpevněných ploch bude proto pro vzhled, atmosféru a celkový výraz zahrady určující jejich tvarování a trasování, druh i barevnost použitých materiálů a forma jejich aplikace. Pravidelné geometrické tvary přinášejí do zahrady strohost, nepravidelné a měkce tvarované formy umocňují přírodní charakter zahradního prostředí.

 

Každá exteriérová dlažba se skládá ze základních vrstev:

nosná, tzv. nášlapná (je v bezprostředním styku s provozem),

roznášecí (roznáší tlaky a účinky nosné vrstvy),

filtrační, tzv. izolační,

upravený povrch terénu.

 

Upravený terén je ztvárněn do tvaru povrchu dlažby. Na takto ošetřeném povrchu se voda neudrží.

 

Filtrační - izolační vrstva je z jemnozrnného materiálu - písek, štěrkopísek, drť, škvára - a rozprostírá se na upravený terén. Jejím úkolem je zabránit vsakování vody a vlhkosti do podkladu dlažby.

Roznášecí vrstvu může představovat:

štěrk a kamenné úlomky,

štětový podklad z jehlanových kamenů

betonový podklad.

 

Nášlapná vrstva se vytváří jako skládaná nebo celistvá dlažba. Povrch skládaných dlažeb lze vytvořit z:

lomového kamene,

keramických dlaždic,

kamenných dlaždic,

betonových dlaždic

z dřevěných špalíků.

Většinou je ukládáme do pískového úložiště.

 

Celistvé dlažby podle úpravy povrchu rozeznáváme:

štěrkové, kde nosnou vrstvu tvoří zhutněný štěrk. Podkladem může být zhutněná vrstva hlinitého štěrkopísku nebo stabilizovaná zemina.

Obecně je pro dlažby důležité dilatování, kvůli nerovnoměrnému sedání půdy. Jinak může dojít k poškození.

Zásadní požadavek je kladen na keramickou dlažbu - její odolnost vůči mrazu. Pro použití v exteriéru jsou vhodné všechny, které mají nízkou nasákavost - především neglazované dlaždice.

Dlažba splňuje především ochrannou funkci povrchu a musí mít protiskluzovou úpravu. Na frekventovaných plochách je nutné použít neglazovanou úpravu se strukturovaným, drsným povrchem s minimální obrusností nebo glazované dlaždice s vysokou odolností proti oděru.

 

Používané materiály

V první řadě je třeba se rozhodnout mezi měkkými nebo tvrdými povrchy a tím i pro volbu materiálového řešení.

Měkké působí přírodněji, jsou však méně účelné a praktické. Jejich nášlapnou vrstvu tvoří posyp z písku, jemné kamenné drti, drobného tříděného štěrku nebo drceného dřeva.

Výrazně vyšší účelnost má použití tvrdých povrchů, které představuje aplikaci plošných prvků ze dřeva, kamene, keramiky a betonu. Uplatňují se samostatně nebo v různých vzájemných kombinacích formou souvislých skládaných či homogenních povrchů.

Nejméně stálým je dřevo. Aplikuje se v podobě palubovky se spárami vytvářející roštové podlahy teras, chodníků a schodišťových stupňů, přes které protéká do podloží dešťová voda ale i jako špalíkové dlažby nebo dlažby z hranolů a polo kulatiny.

Tradičním a odolným materiálem je kámen - jako lomené kamenivo, nepravidelný štípaný kámen, hrubě opracované dlažební kostky a řezané kamenné desky. Dlažba z kamenných desek má velkou mechanickou odolnost - materiálovým nosičem je zejména žula, čedič, syenit, diorit a andezit. Oblíbená je benátská dlažba z mozaikovitých složených úlomků přírodního kamene. Na její výrobu se používá žula, travertin a mramor.

Keramika se používá ve formě speciálních cihel nebo mrazuvzdorných keramických dlaždic.

Beton se dá aplikovat v monolitické formě nebo formou betonových dlaždic, které jsou v současnosti nejpoužívanější. Jeho předností je pevnost, odolnost a dlouhá životnost.

Povrchově se upravuje štípáním, broušením, tryskáním a vymýváním. Při výběru dlaždic do zahrady musíme zvážit výběr určitého typu dláždění - celkovou kombinaci tvarů a rozmístění dlažebních prvků v rámci celku.

Vzory volíme buď statické, nebo dynamické. Statické vzory poutají pohled k určitému místu nebo jeho části, zatímco dynamické vzory odvádějí pohled jinam. Některé vzory mají schopnost prostor opticky dělit, jiné, obyčejně velmi hustě vzorované dlažby, poutají pohled pouze k jednomu místu.

Dlažby s nevýrazným vzorem nebo nevzorované dají vyniknout celkovému tvaru dlážděné plochy a chovají se jako neutrální prvek mezi ostatními prvky zahradního uspořádání.

Při barevném řešení je vhodné inspirovat se dlažbami v interiéru, ale především musí barva exteriérové dlažby ladit s fasádou.

 

Jiné úpravy zpevněných ploch

Důležitou funkcí zpevněných ploch je vodopropustnost - nejideálnějším řešením je uplatnění principu roštu. V podstatě jde o to, že se plocha zaplní pevnými materiály jako kámen, beton, keramika ne celá, ale pouze bodově. Vznikne rošt nebo perforovaná plocha, kde se může voda do různých otvorů a spár neomezeně vsakovat. Ty se buď zazelenají, nebo zasypou drtí.

Nejčastěji používané jsou zatravňovací rošty nebo vegetační tvárnice. Jsou to větší díly, které klademe vedle sebe na urovnaný a propustný podklad a zasypeme již zmiňovanou drtí nebo zeminou. Vyrábějí se z betonu nebo recyklovaného plastu.

Na příjezdy aut postačují buď položené kousky dlažby s pevným povrchem na místa pohybu kol auta, nebo se vydláždí celá okolní plocha.

Účelné a správné je, pokud je ve spárách mezi tvárnicemi tráva, resp. hrubý písek.

Největší zpevněnou plochou je terasa. Ze dvou základních faktorů - účel a intenzita využití - vyplývá povrchová úprava terasy, její vybavení a zastřešení či způsob stínění; od minimální polohy štěrkem vysypané plochy se skládacím nábytkem a slunečníkem až po vydlážděnou zastřešenou plochu se zabudovaným zahradním nábytkem, grilem či krbem a bazénem.

Je součástí řešení oddechové zóny v zahradě ve dvou alternativách - jako terasa, která umožňuje funkční propojení interiéru s exteriérem a jeho účelné využití nebo odpočívadlo, integrované přímo v okrasné zahradě.
Na povrchovou úpravu se používají v podstatě stejné materiály jako na ostatní zpevněné plochy - ideální jsou kamenné dlaždicové bloky (použití s pískem je dlažba pevná a mrazuvzdorná) a terakotová dlažba - musí být použity vysoko pálené glazované dlaždice, osazeny tak, aby voda z jejich povrchu plynule odtékala.

Při budování zpevněných ploch však platí všeobecné pravidlo a to, aby jich na pozemku bylo co nejméně, pokud nemají plnit speciální funkci.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Ekozahrada není žádná věda ani práce navíc

Žít v souladu s přírodou a neškodit jí, to lze mnoha způsoby. Jedním z nich je i založit si vlastní ekozahradu, kam...
více…

Netkaná textilie - užitečný pomocník při pěstování zeleniny

Netkaná textilie je cenná pomůcka pro zahrádkáře. Dokáže ochránit semínka, sadbu i úrodu. Ale to není vše, proč...
více…

Proč střídat zeleninu na záhonech?

Výsadba rostlin na záhony není žádná věda. Ale je třeba dodržovat určitá pravidla, jinak mnoho úrody neklidíte....
více…

Nevyhazujte použité čajové sáčky! Poslouží nejen jako hnojivo a odpuzovač škůdců !

Na zahrádku se použít leccos. Obvykle s úspěchem kompostujeme většinu biologického odpadu z kuchyně, popel z krbových...
více…

Keramický bazén se snadno udržuje a má velmi dlouhou životnost

S bazény to je stejně jako s dalšími věcmi dlouhodobé spotřeby. Je lepší si připlatit, než neustále sloužit levné...
více…

Jak správně zasadit ovocné stromy, aby nestrádaly?

Koupě stromků se řídí přesnými pravidly, která je třeba dodržovat. Ale svá pravidla má i to, jak zakoupené stromky...
více…

Krásné zahrady mohou být nebezpečné pro malé děti - pozor na to, co pěstujete!

Zahradu si pořizujeme jednak pro své potěšení a užitek, ale také většinou pro svoje děti a nebo vnoučata. A tady...
více…

Bazén na zahradu vybírejte nejen podle materiálu, ale i podle typu zahrady

Už vás nebaví koupat se v přeplněných veřejných koupalištích a pokukujete po sice menším, ale vlastním bazénu?...
více…

Zahradní nábytek z umělého ratanu skvěle vypadá a snadno se udržuje

Zahradní nábytek, to již dávno nejsou pouze rozkládací křesílka a plastové stolečky. Hitem letošního roku se stal...
více…

Javor polní na živý plot i chutný jarní salát

Javor polní patří mezi vysoké listnaté stromy nebo také keře. Má nádherně vykrojené listy, které jsou působivou...
více…