Jak vybrat materiál na cesty a zpevněná odpočívadla?

Výběr vnější dlažby vyžaduje trpělivou rozvahu. Záleží jen na Vás, jaký materiál zvolíte do míst, kde budete mít venkovní posezení, jakou dlažbu použijete na chodníky nebo na příjezdovou cestu.

 

Co a jak vybírat

V dnešní době máte nepřeberné množství možností z čeho vybírat. Můžete mít dlažbu z různých materiálů, tvarů, rozměrů a samozřejmě cen. Podle typu použitého materiálu se dá venkovní dlažba rozdělit na betonovou, kamennou, z umělého kamene, cihlovou, keramickou, glazovanou či neglazovanou, plastovou, elastickou nebo dřevěnou.

Venkovní dlažba nabízí také širokou škálu rozměrů - od 2 x 2 centimetry, až řekněme po 160 x 160 centimetrů. Můžeme si vybírat z mnoha barev a vzorů. Barva a vzor by měly ladit s okolím Vaší zahrady, zahradním nábytkem a jednotlivé dlaždice by měly být správně kombinovány.

Při výběru je důležité uvědomit si, jakou funkci bude zpevněná plocha plnit. Jiné požadavky se kladou na dlažbu umístěnou v zahradě, kde je jejich nejdůležitější funkcí její praktická použitelnost. Jiné nároky budou na dlažbu umístěnou na terase před domem, kde se dbá hlavně na barevné sladění s domem a estetický, příjemný povrch.

U příjezdové cesty do garáže se zase musí zajistit větší rozložení váhy na menších stavebních prvcích s odpovídajícím profilem, aby cesta byla odolná vůči vysoké zátěži automobilu.

 

Bezpečnost především

U venkovní dlažby byste měli především dbát na požadavky bezpečnosti. Co bude platné, pokud bude dlažba vypadat nádherně, ale při dešti se stane téměř nepřekonatelnou překážkou? Proto by vnější dlažba měla být odolná vůči skluzu a smyku.

Protiskluzový povrch zajišťuje pohodlný a bezpečný pohyb. Pro venkovní použití byste měli vybírat dlažbu s hodnotou minimálně R9. Tuto hodnotu najdete pod symbolem boty na šikmé ploše. Při keramických dlažbách navíc sledujte odolnost proti oděru a mrazuvzdornost.


Charakteristika jednotlivých materiálů

 

Betonová dlažba

Jednou z nejčastěji používaných je zámková betonová dlažba. Její cena je v porovnání s ostatními materiály příznivá. Zvážit byste však měli její estetické působení, abyste si místo terasy nevydláždili nějaké náměstí.

Pokud se zvolí vhodná dlažba, případně kombinace různých formátů, která se bude do Vašeho prostředí hodit, budete s jejími užitnými vlastnostmi spokojeni. Tato venkovní dlažba je mrazuvzdorná a odolná vůči vodě i povětrnostním vlivům.

Dlažba se dá použít na dláždění pěších nebo pojezdových ploch, parkovišť, teras, dvorků, okolí rodinných domů, parků. Použitím dlaždic různých rozměrů docílíme zajímavých skládacích prvků i barevných provedení.

 

Kamenná dlažba

Je elegantní a nabízí možnost snadno ji kombinovat s ostatními materiály. Díky svému vzhledu je vhodná na jakékoli místo. Kámen patří mezi nejstarší stavební materiály. Pokud vsadíte na kámen, nešlápnete vedle. Jde o nadčasový materiál, který nikdy nevyjde z módy a vždy si zachová svou originalitu a výjimečnost. Nevýhodou je vyšší cena.

 

Dřevěná dlažba

Dalším čistě přírodním materiálem je dřevo. Dřevěná dlažba je velmi působivá. Má jedinečný, přirozený vzhled a hodí se téměř ke každému stylu. Dřevo, ze kterého bude vyrobena, však musí být nejprve důkladně naimpregnované. Na trhu dnes najdete celou řadu neškodných impregnačních látek. I přesto je však nutné počítat s tím, že po několika desítkách let budete muset tuto dlažbu třeba vyměnit.

 

Keramická dlažba

Základními požadavky na keramickou dlažbu určenou pro venkovní použití jsou: pevnost v tlaku a ohybu (některé dlaždice mají pevnost srovnatelnou s žulou), nasákavost do 0,1 procenta, úplnou mrazuvzdornost a odolnost vůči povětrnostním vlivům, odolnost proti působení chemikálií a opotřebení otěrem.

Keramické dlaždice jsou vyráběny v mnoha barvách, s různými vzory nebo jako napodobeniny přírodních materiálů. Dalším keramickým materiálem na zhotovování dlažeb mohou být některé typy nenasákavých mrazuvzdorných cihel. Pro tento účel jsou zvláště vhodné cihly šamotové nebo vícekrát pálené cihly zvonivky.

 

Teracová dlažba

Vrchní nášlapná vrstva je tvořena z teracových, mramorových nebo granitových drtí různé barvy a frakce, kde pojivem bývá cement a spodní vrstva, nebo i jaderná, která může být složená z různých písků, štěrkopísků a cementu. Tato dlažba je vhodná pod zastřešené prostory. Při dešti a v zimním období je poměrně kluzká.

 

Elastická dlažba

Využití elastické dlažby je velmi široké - nejen na hrací plochy, plochy tlumící pády pod sportovním nářadím, pod zařízením dětských hřišť, jako jsou houpačky, skluzavky, kolotoče a podobně, ale také na výběhy pro domácí zvířata, terasy, okolí bazénů i chodníky rodinných domů a příjezdové cesty ke garáži.

V prostorách s nízkým zatížením se elastická dlažba pokládá do pískového utlačovaného podloží, při vyšším zatížení na různé upravené podklady nebo se lepí pomocí lepidla na beton či asfalt.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Černobílá koupelna má v sobě punc luxusu

Černobíle barevná kombinace je nadčasová a nikdy neomrzí. Co takhle ladit do těchto dvou barev svou koupelnu?...
více…

Atlas Concorde - designová keramika

Že je Itálie centrem designové keramiky dokazuje i firma Atlas Concorde. Vyrábí dlaždice a obkladový materiál. Pyšní...
více…

Kamenný obklad zaujme svým vzhledem i vlastnostmi

Hledáte kvalitní obkladový materiál, který vás nadchne svým vzhledem a současně vynikne i vlastnostmi a dlouhou...
více…

Renovace koupelny - nejprve hydroizolace a až potom lepení obkladů

Koupili jste starší byt a koupelna je třeba znovu, moderně a lépe obložit? Nebo se vám již okoukala dlažba ve vašem...
více…

Nástroje na řezání dlaždic a obkladů

Dlaždice a obklady se nejčastěji používají na podlahy a stěny v koupelnách v obytných domech, proto se vyrábějí...
více…

Jak řezat dlaždice a obklady pravoúhlou bruskou

Pokud byste byli vyzbrojeni pouze ručními kleštěmi na dlaždice, byly by menší řezy na dlaždici nebo místa...
více…

Nové trendy v obkládání koupelny

Obecné trendy v oblasti interiérového designu úzce souvisí i s trendem obkladů stěn v koupelně. Výrazným rysem...
více…

Dřevěné ​​obklady do exteriéru - druhy, charakteristika a povrchová úprava

Správné používání dřevěných exteriérových obkladů předpokládá znalost podmínek namáhání a specifických...
více…

Jaké nářadí na obklady a dlažby?

Nářadí dělá mistra. Pokud jste se rozhodli pro svépomocné pokládání dlažby nebo obkladu, podívejte se, jestli jste...
více…

Jak na zámkovou dlažbu?

Zpevněné plochy, příjezdové cesty, chodníky, cestičky, terasy a další místa na zahradě, po kterých se často...
více…