Oplocení - rámování parcely

Oplocení chránilo soukromí, bránilo nechtěným návštěvníkům v přístupu na pozemek. Jednoduché ohrady udržovaly ve vymezeném prostoru a nedovolily utéct ani domácím zvířatům. Na stavbu oplocení používali přírodní materiály - kámen, proutí, větve, dřevěné latě, které akceptovaly původní prostředí lokality.

Podobu dávají plotu použité materiály, tvary, barvy, struktura, textura. Plot je doplňkem domu, ale také celé ulice, proto bychom ho měli vybírat s ohledem na povahu stavby a okolí.

 

Každý plot má svou podobu

V první řadě je třeba si rozmyslet, co, jak a čím oplotit. Při výběru typu oplocení máme na výběr mnoho možností - pevný neprůhledný (zděný, kamenný, z betonových tvarovek), který tvoří pohledovou bariéru, striktně odděluje vnitřní prostor, výškově je nad naším zorným polem. Má své výhody, ale uznejte, že taková „pevnost“ obehnaná zdí z každé strany nepůsobí na kolemjdoucího přitažlivě. Lepším řešením jsou kombinované ploty, dole pevně uzavřené (s podezdívkou) a ve výšce očí otevřené. Členění odlehčuje celou plochu a plot nevypadá mohutně a těžkopádné. Když nechceme, kolemjdoucí nemusí do zahrady vůbec vidět. Stačí, když jim v tom zabráníme vhodnou výplní. Ani neprůhledné oplocení nemusí být vždy pevné a bariérové. Může být vytvořeno vhodně vybraným hustým porostem. Živým plotem, střiženým nebo volně rostoucím, kde se překrývají a doplňují různě vysoké keře různých druhů. Na takovou plastickou zelenou kulisu je příjemný pohled z ulice, i ze zahrady za plotem.

 

Průčelí domu a zahrada

Pokud je plot vybrán správně, stavbu rodinného domu vhodně doplní. Nevystupuje do popředí, působí přirozeně. Při výběru materiálu a ztvárnění oplocení nás sice neomezují žádné předpisy, ale prvořadé by mělo být kromě funkčnosti i estetické působení - citlivé architektonické a materiálové propojení s budovou a jejím bezprostředním okolím.

Oplocení pozemků bývá většinou složené ze dvou částí. První, umístěná v průčelí domu, je často tvořena podezdívkou se sloupky z různých materiálů, mezi které je osazena výplň. Plot v průčelí musí obsahovat ještě několik dalších důležitých součástí: vstupní branku, bránu zajišťující vjezd do garáže, otvor pro umístění plynoměru, elektroměru, prostor na nádobu na odpad. U brance by měla být umístěna i poštovní schránka, případně domácí telefon s automatickým vrátným nebo kamera bezpečnostního systému. Druhá, větší část oplocení pozemku na méně exponovaných částech, bývá většinou tvořena ocelovými sloupky a drátěným pletivem. V minulosti nepůsobily příliš esteticky, ale jejich dnešní podoba s kvalitní povrchovou úpravou, s možností výběru barev a s různými typy pletiv je již úplně něco jiného.

 

Nic nepokazíte jednoduchostí

Pokud se neumíte rozhodnout a z množství řešení a materiálových provedení si neumíte vybrat, nic nepokazíte lehkým, průhledným a zároveň elegantním pletivovým plotem i na průčelí.

Moderní plastové ploty s kvalitní povrchovou úpravou – vysoko přilnavý plast na pozinkované oceli - jsou téměř bezúdržbové materiály, které stačí jednoduše umýt. I po letech si zachovávají svou barvu a lesk. Kovové ploty upravené velmi přilnavým plastem pomocí fluidních metod, při níž zaniká rozhraní mezi plastem a kovem, zaručují vysokou životnost kompletního sortimentu, od sloupků a výplně až po branky a doplňky. Ke škále pletených plotů (v rolích) začala společnost BC Torsion postupně vyrábět i svařované, které se vyznačují svou pevností a samonosností. Ke své konstrukci a montáži již nepotřebují žádný napínací drát. Stačí je jednoduše osadit na sloupky a dopnout napínacími kleštěmi. K robustnějším, ale stejně esteticky působícím patří svařované plotové dílce, které se vyrábějí v několika typových provedeních, např. rovné - ploché nebo tvarované do plastického reliéfu. Spolu se sloupky se po osazení stávají neodnímatelné. Svařované plotové dílce se vyrábějí v široké škále barev, kromě základních je v nabídce dalších cca 190 druhů barev.

 

Doplňky a servis

V minulosti byli stavebníci často zvyklí na svépomocnou výstavbu, ploty nevyjímaje.

Dnes je možnost realizace jednodušší i díky tomu, že nemusíte shánět potřebné doplňky a drobné součásti. Mnoho detailů usnadňuje montáž, prodlužuje životnost a znásobuje estetický dojem. Pokud se spolehnete na skutečné profesionály, v případě zájmu realizují stavbu plotu na klíč.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jaký plot vybrat?

Ozdobný z kovu Je trvanlivý, pokud ho budete pravidelně natírat, je pěkný, pokud harmonizuje s domem, a poměrně...
více…

Poslední práce na zahradě se nevyplatí zanedbat

Zatím ve dne nemrzne a nesněží, proto máte ještě dostatek času, udělat něco pro svou zahrádku. Protože co dnes...
více…

Bobkový list - úžasná bylinka do interiéru, balkónu i zahrady

Čerstvé nebo doma usušené bylinky, to je něco jiného, než když otevřete sáček z obchodu. A navíc, koření je...
více…

Bezúdržbová zahrada? Nesmysl, který správný zahradník nemůže ani vyslovit!

Mít krásnou zahradu, to je poněkud relativní pojem. Každý z nás má na krásu jiný pohled. A ten, kdo to chce dopilovat...
více…

Chyby, které škodí našemu trávníku

Tráva roste všude tam, kde ji nechceme nebo také naopak. Tam, kde ji chceme, se jí nedaří. Důvodů může být hned...
více…

Noční kytička, která je ideálním společníkem při večerním posezení na zahradě

Často trávíte pozdní večery na zahradě? Zasaďte si květiny, které vás dlouhým večerem budou provázet. Jednou...
více…

Pěstování olivovníku bez obav i v našich zahradách a terasách

Obdivujete olivovníky na svých cestách po Středomoří? Ale tento stálezelený strom, který dosahuje výšky 5 až 10...
více…

Ekozahrada není žádná věda ani práce navíc

Žít v souladu s přírodou a neškodit jí, to lze mnoha způsoby. Jedním z nich je i založit si vlastní ekozahradu, kam...
více…

Netkaná textilie - užitečný pomocník při pěstování zeleniny

Netkaná textilie je cenná pomůcka pro zahrádkáře. Dokáže ochránit semínka, sadbu i úrodu. Ale to není vše, proč...
více…

Proč střídat zeleninu na záhonech?

Výsadba rostlin na záhony není žádná věda. Ale je třeba dodržovat určitá pravidla, jinak mnoho úrody neklidíte....
více…