Houpací sítě a křesla

Začalo to všechno kdysi na houpacích kohoutech, potom jsme si jako malí užívali houpaček všeho druhu - a dále byl s houpáním konec.

Chybělo nám pak houpání jako dospělým? Asi ano, vždyť jedním z nejpříjemnějších kusů nábytku je houpací křeslo a některý typ zahradní houpačky nechybí skoro v žádné zahradě.

Únava je naším stálým průvodcem. Houpání má silně zklidňující účinek na lidskou psychiku. Pokud spojíme tyto dvě věci dohromady, vyjde nám z toho, že bychom se mohli poohlédnout po něčem na příjemné pohoupání - křeslu, houpací lavici, houpací síti nebo něčem avantgardnějším, originálním. V každém případě by to mělo být něco, co nás ukolébá do příjemného tělesného i duševního stavu.

 

Houpací křeslo je věčné

Ať čalouněné, nebo s tradičním ratanovým výpletem, houpací křeslo z ohýbaného bukového dřeva je tradičním kusem odpočinkového nábytku. Například už třetí století patří do výrobního programu firmy Thonet. Mají je však v nabídce i mnohé jiné firmy. Koupit si můžeme historické křeslo se středověkým šmrncem a koženým čalouněním, rustikální z prken vypadajících jako samorost a dokonce teakové s opěradlem napodobujícím laťkový plot (Kinga). O jejich pohodlnosti je nutné se přesvědčit samozřejmě in natura.

 

Závěsné houpací křeslo

Vtip závěsného houpacího křesla spočívá v tom, že nejsme závislí od jediného monotónní pohybu vpřed a vzad, ale můžeme měnit úhel houpání stejně jako sklon sedací plátěné části. Ta je uchycena na lanech a tyčích z tvrdého dřeva. Křeslo se zavěšuje pomocí karabiny na pevný trám, pergolu nebo větev - nebo se zavěsí na pevný kotvící prvek (hák, šroub) ve stropě. Montáž stropního zavěšení by měl udělat odborník. Tento typ křesla využijeme doma stejně jako na chatě či chalupě, v interiéru iv zahradě.

 

Houpejme se v zahradě

Nápadná, do textilu oděná masivní houpačka s volány na střeše a čalouněnou lavicí pro několik lidí vedle sebe je tou nejnákladnější houpačkou. Ale také je nejnepraktičtější a těžko se při jejím vzhledu začlení do zahrady. Mnohem vkusnější je celodřevěná houpačka stejného typu. Lepší než jedna lavice (kde sedíme vedle sebe v řadě jako někde v čekárně) je houpačka se dvěma sedadly proti sobě - zde se vidíme a můžeme si povídat. Někdy je uprostřed i malý úzký stolek.

Do zahrady si můžeme koupit také závěsná křesla z ohýbaného dřeva, která mají svůj stojan, nemusí se tedy nikam montovat.

 

Relaxace v síti

Funkci sólo houpačky do zahrady může plnit i houpací síť, která možná uvolňuje a přináší zklidnění nejvíce, relaxace je na ní nejhlubší. To proto, že se nejen vleže jakoby vznášíme nad zemí, ale k tomu si navíc vychutnáváme podélný pohyb zleva doprava, stejně jako bychom se kolébaly v kolébce.

 

Obyčejná zavěšená deska

Zdánlivě aktivně houpání, ale také nanejvýš uklidňující (zjistíme po 2 - 3 minutách houpání) přinese jednoduchá dětská houpačka zavěšená na lanech nebo řetězech. Vyzkoušet to můžeme na dětském hřišti (houpačky jsou podle stávajících směrnic tak bezpečné, že unesou i dospělého - nosnost si na nich ale pro jistotu zjistíme). A pak už není problém prolistovat katalogy výrobců a konstrukci s houpačkou si objednat - vedle ní může být ještě jedna s dětskou sedačkou a například i lano na šplhání.

 

Houpat se můžeme i v bistru

V zahradních restauracích vědí, že příjemně "rozhoupaný", zrelaxovaný host se déle zdrží. A proto někde už instalovali celá houpací plata, která i se stolem, lavicemi a hosty vykonávají vodorovný pohyb na boky s mírným zhoupnutím. Dokonalá relaxace při kávě nebo skleničce vína!

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Houpací síť

Odpočívání v houpací síti vzbuzuje v člověku přímo prázdninové pocity. Hned si představí obrázek tropické...
více…

Botník zajistí uspořádání bot a pořádek na vaší chodbě

Také se vám na chodbě hromadí boty a vy už se na to nemůžete dívat? Řešení je ale více než jednoduché. Botník do...
více…

Užitečné tipy na dětský nábytek

Čekáte nový přírůstek do rodiny a chystáte se doplnit vaši domácí výbavu o pár dalších věcí, které bude...
více…

Bazény pro osvěžení v parných dnech i pro vodní radovánky

Hitem v posledních letech jsou bazény na zahradách. V letním období ocení bazén nejeden majitel domu a zahrady....
více…

Na plynovém grilu připravíte famózní pokrmy!

Grilování patří k hezkému letnímu počasí stejně jako koupání v bazénech a v přírodních koupalištích....
více…

Grilovací sezóna je tu – vyměňte starý zahradní gril za nový!

O Češích je známo, že jsou to milovníci grilování. Také rádi posedíte s rodinou nebo přáteli na zahradě a...
více…

Venkovní krb - zakládání, komín a bezpečnost

Postaven v závětří, tak trochu stranou od sousedových oken či fasády, si potichoučku bafá svou dýmku míru na znak...
více…

Poslední práce na zahradě se nevyplatí zanedbat

Zatím ve dne nemrzne a nesněží, proto máte ještě dostatek času, udělat něco pro svou zahrádku. Protože co dnes...
více…

Snídaňový pult - ideální řešení nejen do malé kuchyně

Ne do všech kuchyní se pohodlně vejde jídelní stůl. Ale jak potom vyřešit to, že nechcete každé menší jídlo nosit...
více…

Bobkový list - úžasná bylinka do interiéru, balkónu i zahrady

Čerstvé nebo doma usušené bylinky, to je něco jiného, než když otevřete sáček z obchodu. A navíc, koření je...
více…