Jak na posezení v zahradě?

Sezení je asi jediná činnost či, přesněji řečeno, příjemná nečinnost, kterou můžeme dělat skutečně v každé zahradě. Můžeme lenošit na židlích, lavicích, houpačkách nebo lehátkách. Posezení je většinou první, co v zahradě vytvoříme, abychom se tam cítili příjemně.

Umístění a kapacitu sezení budeme volit podle svého způsobu života, obecně bych však doporučovala mít v zahradě možnost sednout si v klidu a samotě nebo v pohodě ve dvojici a mít i místo s větší kapacitou na společné setkání s přáteli. Vytvořit klidné místečko na tichý rozhovor nebo na chvíli s knížkou není problém. Stačí umístit pohodlnou lavičku tam, kde se nám právě líbí, kde něco kvete a voní, kam není odnikud vidět, v podstatě kamkoliv, kde je nám v té chvíli dobře. Takže je to místo víceméně stěhovavé, proto se jím nebudeme nadále zabývat. Myslím si, že tu nikomu netřeba radit.

 

Raději si něco povíme o vytvoření místa pro větší počet lidí, většinou pro dvě rodiny. Pozveme si kamarády a společně budeme pravděpodobně kromě rozhovoru i popíjet a opékat nebo grilovat. Ideální je místo, kde bude kapacita sezení alespoň pro osm lidí, takže budeme potřebovat lavice, židle a stůl. Na takové vybavení vytvoříme stálé místo, stěhování tohoto všeho už nepřipadá v úvahu. Spíše bychom měli počítat také s prostorem na mobilní židle, pokud by přišli další hosté. Takovým místem často bývá terasa u domu, navazující na obytné místnosti, ideální na kuchyni nebo na jiné místo vytvořené pro tento účel. Vznikají tak rozmanitá zahradní zákoutí, která pro pocit zábavy v soukromí většinou oddělujeme od sousedících pozemků stěnami nebo alespoň porostlými trelážemi nebo živými ploty. Podklad pod odpočívadlo zpevňujete dlažbou - betonovou, kamennou nebo i dřevěnou, aby chůze po ní byla pohodlná a bezpečná.

 

Nad sezením obvykle budujeme pergoly - volné, které obrůstají popínavými rostlinami nebo zastřešené například textilními či plastovými plachtami. Pokud chceme být při využívání těchto míst co nejméně omezováni rozmary počasí, je ideální je pevně zastřešit. Zde však již musíme vybírat tvar a krytinu s citem, aby taková stavba s pozemkem a domem opravdu ladila. Nejlepší řešení je zopakovat barvy, materiály a tvary použité na domě.

 

K pohodě přátelského rozhovoru jistě patří i něco dobrého na zub. Největší chuť bude pravděpodobně na něco šťavnaté, co před námi olizoval oheň. Nejjednodušší stavbičkou pro tento účel je ohniště, a pokud si nechcete komplikovat život, klidně zvolte sezení v zálesáckém stylu, ohniště uprostřed a jednoduché lavice v kruhu kolem něj. Ušetříte si tak spoustu starostí i peněz, a když si pořídíte i šikovný kovový rošt na obvodové kameny ohniště, můžete grilovat i steaky, nejen opékat klobásky. Sezení v kruhu je pocitově velmi příjemné, protože všichni na sebe navzájem dobře vidí a "jsou si rovni". Takové jednoduché sezení navrhujeme převážně u chat a v přírodních zahradách.

 

V městské zahradě a v blízkosti rodinných domů si zvolíme místo ohniště spíše grily nebo krby. Můžeme si vybírat z množství různých typů a zhotovení, většinou je to kombinace zděného ohniska a kovového kouřovodu. Ten by měl být dostatečně vysoký, aby kouř dobře odváděl, ideálně dva-tři metry. Zvažte také, kam kouř odvádíte, aby nevznikaly zbytečné sousedské neshody nebo fleky na nové fasádě.

Na závěr našeho krátkého povídání o možnostech sezení v zahradě zmíním ještě jeden typ oblíbeného sezení, kterým jsou různé závěsné houpací lavice, sítě a koše. Ty jsou příjemné nejen pro děti, ale pohoda a klid v houpací síti jsou jedinečným odpočinkem pro každý věk. Chce to jen promyslet možnosti zavěšení pod přístřeškem nebo pergolou, v případě nouze můžeme použít i kovové konstrukce zhotovené a prodávané pouze pro tento účel.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Houpací síť

Odpočívání v houpací síti vzbuzuje v člověku přímo prázdninové pocity. Hned si představí obrázek tropické...
více…

Botník zajistí uspořádání bot a pořádek na vaší chodbě

Také se vám na chodbě hromadí boty a vy už se na to nemůžete dívat? Řešení je ale více než jednoduché. Botník do...
více…

Užitečné tipy na dětský nábytek

Čekáte nový přírůstek do rodiny a chystáte se doplnit vaši domácí výbavu o pár dalších věcí, které bude...
více…

Bazény pro osvěžení v parných dnech i pro vodní radovánky

Hitem v posledních letech jsou bazény na zahradách. V letním období ocení bazén nejeden majitel domu a zahrady....
více…

Na plynovém grilu připravíte famózní pokrmy!

Grilování patří k hezkému letnímu počasí stejně jako koupání v bazénech a v přírodních koupalištích....
více…

Grilovací sezóna je tu – vyměňte starý zahradní gril za nový!

O Češích je známo, že jsou to milovníci grilování. Také rádi posedíte s rodinou nebo přáteli na zahradě a...
více…

Venkovní krb - zakládání, komín a bezpečnost

Postaven v závětří, tak trochu stranou od sousedových oken či fasády, si potichoučku bafá svou dýmku míru na znak...
více…

Poslední práce na zahradě se nevyplatí zanedbat

Zatím ve dne nemrzne a nesněží, proto máte ještě dostatek času, udělat něco pro svou zahrádku. Protože co dnes...
více…

Snídaňový pult - ideální řešení nejen do malé kuchyně

Ne do všech kuchyní se pohodlně vejde jídelní stůl. Ale jak potom vyřešit to, že nechcete každé menší jídlo nosit...
více…

Bobkový list - úžasná bylinka do interiéru, balkónu i zahrady

Čerstvé nebo doma usušené bylinky, to je něco jiného, než když otevřete sáček z obchodu. A navíc, koření je...
více…