Jak si udělat příjemné posezení na zahrádce?

Zahrady a terasy se během sezóny stávají druhým obytným prostorem a jejich neodmyslitelnou součástí, kromě okrasné nebo užitkové zeleně a drobné zahradní architektury, je i zahradní nábytek - různé zahradní židle, křesla, lavice, stoly, lehátka, houpačky, servírovací stolky, slunečníky.

Zahradní nábytek by měl doplňovat celkové architektonické ztvárnění zahrady, případně terasy, proto je vhodné výběr materiálu, ze kterého je zhotoven, přizpůsobit možnostem zahrady. V posledním období už naštěstí opadává móda plastových židlí a stolů, případně nevzhledných betonových laviček a do popředí vstupují nové materiály a trendy, přičemž se zvyšuje důraz na jejich design a kvalitu opracování.

Nejdůležitějšími kritérii, které se kladou na moderní zahradní nábytek, jsou: odolnost vůči atmosférickým vlivům (déšť, sluneční záření, mráz), praktičnost, pohodlnost, pevnost, trvanlivost a nenáročnost na údržbu. Při výběru je důležitá i velikost prostoru, kde bude takový nábytek umístěn.

 

Umístění nábytku

Zahradní nábytek je nejlepší uvádět na stabilně určené zpevněné ploše, kde setrvá během celé sezóny. Tato plocha může být situována v blízkosti jezírek, zajímavé zahradní zákoutí, v sousedství růžového bylinkového nebo letničkového záhonu, pod košatým ovocným nebo okrasným stromem, pod pergolou nebo v blízkosti zahradního grilu či ohniska. Místo, kde lze zahradní nábytek umístit, nemusí být vázáno pouze na zpevněnou plochu - někdy stačí rozložit nábytek přímo na rozlehlé travnaté ploše. Příjemný zážitek ze stolování nebo odpočinku umocní nábytek vhodného stylu, který bude harmonizovat ideově i materiálově s okolím.

Zahradní nábytek se vyrábí z různých materiálů: z kovu, dřeva, rattanu, betonu a umělého kamene. Pro svůj přirozený půvab a univerzálnost použití je nejoblíbenější dřevo. Nábytek ze dřeva vyniká v přírodních i moderních zahradách. Měl by být vyroben z kvalitního dřeva, které bylo dobře vysušené a je dostatečně odolné proti povětrnostním vlivům.

 

Rattanový nábytek

Rattan je druh lijánovité palmy Calamus rotang, která se pěstuje na plantážích. Může dorůst až do délky 200 metrů s průměrem přes 7 cm. Na výrobu nábytku se nejčastěji používá rattan o tloušťce 25-35 mm. Dřevo z této lijánovité palmy má dvě vrstvy. Vrchní vrstva je tvořena tlustou kůrou, vnitřní vrstva je měkčí a tvořena svazkem vláken. Na zahradní nábytek se používá neloupaný rattan i s kůrou. Na výrobu nábytku do interiéru se kůra loupe a rattan se brousí, aby bylo dřevo co nejhladší. Oloupaná kůra se pak nařeže na pásky a používá se pro ozdobné omotávky. Před zpracováním se rattan napařuje, za tepla upravuje do požadovaných tvarů a po vychladnutí se jednotlivé komponenty spojují šrouby. Hotový výrobek se moří vodovými mořidly na požadované barvy a po vysušení se lakuje vodním lakem.

Rattanový nábytek má staletou historii a oblíbený je nejen pro svou vzdušnou krásu a optimistický vzhled, ale především pro svou dlouhou trvanlivost. Rattanový nábytek se používá prakticky všude. Neloupaný rattan je vhodný do restaurací, zahrad, k bazénu. Z loupaného rattanu je možné zařídit celý byt včetně koupelen, ložnic a předsíní. Je možné dodávat ho v široké škále barev. Udržování rattanu je velmi jednoduché: stačí antistatická prachovka nebo vlhká utěrka, kterou se nábytek potře. Jednou za čas je vhodné nábytek přelakovat a bude vypadat stále jako nový.

 

Teakový zahradní nábytek

Teak je tropické tvrdé a velmi odolné dřevo, které vyniká vysokou kvalitou, jemnou strukturou a díky vysokému obsahu teakového oleje i vysokou odolností proti nepříznivým povětrnostním vlivům a patogenním houbám. Je tedy možné nechat ho v zahradě i během zimních měsíců. Zahradní nábytek zhotovený z tohoto materiálu je poměrně drahý, zákazník však platí za špičkovou kvalitu.

Při koupi teakového nábytku má nové dřevo medově-hnědé zabarvení. V průběhu pěti let získává nádhernou stříbrno-šedou patinu (toto zbarvení je velmi populární např. V Anglii), která je jedinečným výsledkem působení slunce, deště, mrazu a větru. Na kvalitu materiálu nemají negativní vliv drobné trhlinky, které vlivem povětrnostních podmínek na jeho povrchu vznikají. Na udržování pěkného medově-hnědého odstínu teakového nábytku a snadné čištění jeho povrchu jsou určeny speciální přípravky na teakové dřevo.

Obecně platí, že teakový nábytek může být ponechán venku během celého roku. Je však nutné zajistit, aby všechny šrouby a spoje nábytku byly důkladně utaženy. V opačném případě může dojít k popraskání dřeva důsledkem pnutí zmrzlé vody, která by mohla snadno proniknout do prostor způsobených netěsným kováním. Na zimní uskladnění teakového nábytku uvnitř se nehodí teplá místnost - ideální je garáž, která nábytku poskytne sucho a dostatečnou ventilaci.

 

Tropické dřevo meranti

Tento typ dřeva se těží v Malajsii, přičemž samotný výběr dřeva a následná výroba nábytku podléhá velmi přísné kontrole. Zahradní nábytek vyrobený z tohoto materiálu nadchne především vysokou tvrdostí a odolností, velmi precizním zpracováním a v neposlední řadě okouzlí netradiční červenohnědou barvou. Má nejmenší nasákavost, tj. přijímání vlhkosti ze vzduchu.

Tropické dřevo meranti se povrchově upravuje pomocí teakového oleje. Nábytek je vyráběn tak, aby byl vhodný pro použití ve středoevropských podmínkách, ale i přesto se dřevo musí nechat určitý čas aklimatizovat. Díky přirozené struktuře může při změnách vlhkosti a teploty docházet k drobným tvarovým změnám, ať ke změnám zbarvení dřeva, tak mohou vznikat drobné praskliny dřeva, které však nemají vliv na pevnost a funkčnost nábytku.

Údržba zahradního nábytku meranti se skládá z pravidelného čištění nábytku vlažným mýdlovým roztokem nebo speciálním čistícím prostředkem na dřevěný nábytek a pravidelným ošetřováním nábytku teakovým olejem pro zachování původní barvy nábytku. Obecně platí, že nátěr teakovým olejem je třeba na nábytek aplikovat tehdy, pokud povrch nábytku zmatní a dešťová voda nezůstává na povrchu nábytku v podobě kapek, ale začne se vpíjet do dřeva. První nátěr se doporučuje aplikovat nejpozději do jednoho měsíce od zahájení používání nábytku.

Pro skladování zahradního nábytku meranti platí, že během období, kdy je nábytek delší dobu nepoužívaný (např. v zimním období), je třeba očistit ho, nechat důkladně uschnout, uložit v krytých nevytápěných prostorách a přikrýt plachtou.

 

Zahradní nábytek Kwa

Nábytek ze severské nebo skandinávské borovice je navrhovaný a vyráběný světově uznávanou švédskou rodinnou společností KWA. Vyrábí se ze dřeva stromů, které jsou po pečlivém výběru těžené v hlubokých lesích za polárním kruhem. Díky náročným podmínkám divoké severské přírody je borovicový nábytek Kwa nesrovnatelně odolnější vůči povětrnostním vlivům než nábytek vyrobený ze středoevropské borovice.

Zahradní nábytek Kwa je nejprve impregnovaný speciální impregnací, která chrání dřevo před plísněmi, houbami a řasami, pak je napuštěn pigmentovým základem a nakonec je opatřen povrchovým transparentním nátěrem na vodní bázi. Tato vrchní vrstva je vodě odolná, ale současně difúzní, aby dřevo mohlo dýchat. Obsahuje také přísady, které prodlužují životnost nátěru a chrání dřevo před účinky UV záření.

Nábytek Kwa je nenáročný na obsluhu a údržbu. Pokud je znečištěn, stačí ho umýt vodou se saponátem, opláchnout a utřít. Používáním a působením vnějších vlivů dochází k opotřebení povrchové úpravy, proto je třeba nábytek pravidelně ošetřovat regeneračním olejem. Místa s poškozeným povrchem je třeba přebrousit jemnou brusnou houbičkou, pak natřít mořidlem s vhodným odstínem a nakonec regeneračním olejem.

V exteriéru může být nábytek Kwa používaný i bez povrchové údržby, ale tehdy dochází k rychlejšímu znehodnocování vzhledu a zkracování životnosti, která se při doporučené péči předpokládá na desítky let. Nábytek používaný pod krytými pergolou, altánky, krytými terasami nevyžaduje zvláštní péči a obnovu povrchové úpravy po několik sezón.

Novým řešením zahradního nábytku je nábytek Sorrento z umělého vlákna wicker. Tento nábytek je kombinací hliníku nebo nerezové oceli a výpletu z polypropylénového vlákna wicker. Má klasický design výrobků z pravého rattanu a napodobení je tak dokonalé, že na první pohled ho od originálu nelze rozeznat. Materiál se ručně kroutí a je imunní vůči vodě, UV zářením a jiným vlivům souvisejícím s rozmary počasí. Nábytek z umělého vlákna wicker má dlouhou životnost, barevnou stálost, snese vysoké teploty a neublíží mu ani mráz. V zahradě může díky uvedeným výhodám stát po celý rok.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Houpací síť

Odpočívání v houpací síti vzbuzuje v člověku přímo prázdninové pocity. Hned si představí obrázek tropické...
více…

Botník zajistí uspořádání bot a pořádek na vaší chodbě

Také se vám na chodbě hromadí boty a vy už se na to nemůžete dívat? Řešení je ale více než jednoduché. Botník do...
více…

Užitečné tipy na dětský nábytek

Čekáte nový přírůstek do rodiny a chystáte se doplnit vaši domácí výbavu o pár dalších věcí, které bude...
více…

Bazény pro osvěžení v parných dnech i pro vodní radovánky

Hitem v posledních letech jsou bazény na zahradách. V letním období ocení bazén nejeden majitel domu a zahrady....
více…

Na plynovém grilu připravíte famózní pokrmy!

Grilování patří k hezkému letnímu počasí stejně jako koupání v bazénech a v přírodních koupalištích....
více…

Grilovací sezóna je tu – vyměňte starý zahradní gril za nový!

O Češích je známo, že jsou to milovníci grilování. Také rádi posedíte s rodinou nebo přáteli na zahradě a...
více…

Venkovní krb - zakládání, komín a bezpečnost

Postaven v závětří, tak trochu stranou od sousedových oken či fasády, si potichoučku bafá svou dýmku míru na znak...
více…

Poslední práce na zahradě se nevyplatí zanedbat

Zatím ve dne nemrzne a nesněží, proto máte ještě dostatek času, udělat něco pro svou zahrádku. Protože co dnes...
více…

Snídaňový pult - ideální řešení nejen do malé kuchyně

Ne do všech kuchyní se pohodlně vejde jídelní stůl. Ale jak potom vyřešit to, že nechcete každé menší jídlo nosit...
více…

Bobkový list - úžasná bylinka do interiéru, balkónu i zahrady

Čerstvé nebo doma usušené bylinky, to je něco jiného, než když otevřete sáček z obchodu. A navíc, koření je...
více…