Jaký nábytek dát do zahrady?

Zahradní nábytek může zahradě vtlačit charakteristický ráz, odlišit ji od jiného zahradního prostředí a dotvořit jedinečnou atmosféru daného místa. Můžeme si ho na míru vyrobit i sami.

Zahradní nábytek si kupujeme zejména na posezení, stolování, odpočinek, zábavu dětí i dospělých. Na sezení slouží lavičky (s opěradlem nebo bez něj) i jednotlivé sedačky (zpravidla bez opěradla), samostatně, ve skupinách či doplňující stůl či pult. Na stolování je potřebný stůl doplněný židlemi, křesílky nebo se zabudovanou lavicí, případně i servírovací stolek (pro lepší přemísťování může být s kolečky), ale i stabilní odkládací pult, který nutně potřebujeme při venkovním grilu nebo krbu. Poležet si u bazénu můžeme na pevných, polohovatelných nebo sklápěcích lehátkách. Sedět a zároveň se houpat, umožňují nekryté nebo kryté houpačky (tzv. hollywoodské).

 

Zahradní prostředí je charakteristické volně ohraničeným prostorem. Venku se všechno zdá menší než je v interiéru, uzavřené stěnami, proto zejména jednotlivé prvky, které zahradní nábytek vytvářejí, mohou být mohutnější nebo vytvořeny z hrubších částí. Zásadou je, aby při kombinování materiálů působil celek vyváženě. Pokud jsou podstavy mohutnější, musí být přiměřená i horní deska. Celkové působení dotváří barevnost. Kontrastní základní barvy jsou v zahradě použitelné především na štíhlejších konstrukcích. Zemité barvy přírody harmonizují s prostředím, proto se hodí na masivní prvky. Vkusný zahradní nábytek je jednoduchý ve tvaru a precizně vypracován z materiálu.

 

Přenosný nebo stabilní

V zahradě používáme dva typy nábytku - stabilní (zabudovaný trvale v exteriéru) a přenosný (mobilní). Zjednodušeně můžeme říci, že stabilní zahradní nábytek se navrhuje pro potřeby rodiny a přenosný oceníme zejména při příležitostných návštěvách přátel.

 

Stabilní nábytek

Je umístěn v zahradě trvale i v zimním období a je součástí jejího architektonického řešení. Výhodou zabudovaného nábytku je, že vnáší do celkové úpravy řád. Můžeme využít i některé užitkové stavební prvky: opěrná zídka může při úpravě výšky a koruny sloužit i pro příležitostné sezení, nebo jeho stěna vytvoří závětří pro podobně ztvárněnou lavičku. Návrh i zhotovení stabilního nábytku může být pracnější, ale nespornou výhodou je, že může být proveden na míru, přímo pro dané místo.

 

Materiály

Zahradní nábytek se krátkodobě nebo dlouhodobě umísťuje do exteriéru, proto musí být především odolný vůči nepříznivým povětrnostním vlivům. Prudké slunce (vytahuje barvy), vzdušná a zemní vlhkost (provokující strukturu zejména dřeva), šlehající déšť (působící na povrch materiálů), chlad i mráz nebo vysušující vzdušné proudění z jedné strany jsou faktory běžně působící ve venkovním prostředí, přičemž se přidává i rychlé střídání těchto vlivů. Těmto vnějším podmínkám musíme přizpůsobit výběr materiálu pro zahradní nábytek tak, aby byl dostatečně trvanlivý, ale přitom neztrácel i estetickou působivost. Má být pohodlný, co se týče rozměrů a konstrukce, dostatečně stabilní, protože zpevněné vodorovné zahradní povrchy, s ohledem na bezpečnost chůze za mokra, nemohou být tak hladké jako podlahy v interiéru. Pro zabudovaný nábytek můžeme využít zejména ty materiály, z nichž se nedá učinit přenosný: kámen v blocích, kamenné a cihelné zdivo, litý beton a betonové prefabrikáty, masivní (i neopracované) dřevo a jejich kombinace.

 

Kámen

Samostatný kus pěkného přírodního kamene vhodného tvaru může posloužit jako lavička, sedačka a větší dokonce i jako stůl. Kamenné bloky lze použít také jako podstavce pro zabudovaný nábytek kombinovaný s dřevem. V současnosti se vyrábějí různé výrobky a doplňky z umělého kamene, jako jsou kamenné desky a podstavce pro lavičky, případně balustrádové zábradlí. Ne všechny jsou však vhodné do moderní zahrady. Jejich umístění v prostoru zahrady může být problematické, vzhledem k těžkému působení kamenných prvků, protože vyžadují jednoduchý tvar a opracování.

 

Kamenné a cihlové zdivo

V zahradě ho využijeme při různých stavebních úpravách (zařezané odpočívadla, vyvýšené terasy, opěrné, parapetní i schodišťové zídky), ale lze ho využít i na podstavy pro stoly, sedačky a lavičky nebo je z něj vytvořit celé. Zděné lavičky jsou nejkrásnější z režného - neomítaného, pouze vyspárování kamenného nebo cihelného zdiva. Zdivo má být z kvalitního kamene nebo plných, celých a nepoškozených cihel velkého formátu s upravovaným povrchem a zvýšenou odolností vůči mrazu. Šířka zídky zda podstavce musí být nejméně 30 cm (může být i 45 cm). Pracnost je sice vyšší, ale trvanlivost a nízké náklady na údržbu jsou tak výhodné, že vyváží vyšší pořizovací náklady.

 

Litý beton

Tento trvanlivý, poměrně levný a velmi variabilní materiál je oblíbený pro stabilní zahradní nábytek. Používá se na ukotvení prvků (a do základů) a je výhodný pro podstavce. Pro všechny nadzemní části bychom měli použít kvalitnější zpracovaný pohledový beton. Fádní barevnosti betonu se můžeme vyhnout použitím bílého cementu, barviv do betonu nebo nátěrů. Betonové podstavce je velmi vhodné kombinovat se sedacími částmi i opěradly ze dřeva. Velmi výhodné a snadno působící jsou sedačky nebo podstavce ze železobetonových prefabrikátů. Jsou pevné, variabilní, dají se udělat i svépomocí a lze z nich vyskládat více tvarů, několik úrovní, rovné i zalomené lavičky, zvýšené obruby odpočívadel i jednotlivé prvky.

 

Dřevo

Nábytek ze dřeva bývá nejčastěji přenosný, ale může být i stabilní. Celodřevěný masiv používáme pro lavice a stoly u chat, kolem ohnisek a v přírodních zákoutích zahrad. Kombinujeme je s podstavci z jiných hmot. Teplý povrch dřeva se využívá na vytvoření sedacích a podpěrných částí. Části zapuštěné do země musí být napuštěné nebo opatřené nátěrem odolným proti vodě, který má sahat až nad úroveň terénu. Všechny nadzemní části je třeba kvůli prodloužení životnosti chránit nátěrem, který může být bezbarvý, průsvitný (aby vynikla kresba dřeva) nebo krycí, barevný (vhodná je bílá, tmavě hnědá nebo jiná se zelení ladící barva).

 

Doplňkové materiály

Doplňkovým materiálem exteriérového nábytku je především textil. Využívá se jako materiál na sedací a podpěrný plochy (části nosné dřevěné, kovové nebo plastové konstrukce jsou spojeny jednoduchou nebo vícevrstvou textilní plochou). Použitá látka musí být dostatečně pevná (může být kombinovaná s umělým vláknem nebo celosyntetické) a barevně stálá. Výhodou je možnost výběru jednobarevného, ale i různě vzorovaného designu látky a jeho diverzifikaci.

Největším problémem zahradního nábytku z hlediska pohodlnosti je tvrdost sedacích a podpěrných částí, která je dána nezbytnou odolností vůči povětrnostním vlivům. V interiéru se na pohodlné sezení využívá čalounění. Pro exteriérové použití jsou vhodné pouze oddělávatelné polštáře, podložky, opěrky nebo matrace (na lehátko) z pevné trvanlivé textilie odolné vůči vodě. Vnitřní část má tvořit materiál z umělého vlákna, umožňující propustnost vody a cirkulaci vzduchu uvnitř polštáře, která je nezbytná z hygienických důvodů. Pestrost barev a rozmanitost vzorů textilií může vhodně oživit jakékoliv zahradní prostředí.

 

Ergonomie a rozměry

Znát rozměry zahradního nábytku je důležité zejména při stabilním zabudovaném nábytku a tehdy, když si ho zhotovujeme nebo trvale umísťujeme sami. Sedačky a lavičky musí mít sedací část širokou alespoň 30 cm (může být i 40 - 50 cm) ve výši 40 - 45 cm nad zemí. Podstavec při stabilních lavičkách má být ukotven minimálně 40 cm hluboko. Výše může být umístěno místo k sezení na zídce. Na pohodlné sezení se doporučuje opěradlo, které má být ve výšce 90 cm nad zemí. Jak oporu zad můžeme využít i vertikalitu závětrných stěn nebo opěrných zídek. V přiměřené výši je doplníme stabilně upevněnými, na dotek teplými, dřevěnými deskovými opěrkami.

Pro jednotlivé sedačky jsou vhodné rozměry sedátek 30 x 30 až 50 x 50 cm, při kruhových tvarech má být jejich průměr 30 - 40 cm. Délka lavičky má být 150 až 200 cm. Při použití dřevěných prvků by měla být jejich tloušťka minimálně 10 cm, při delších, ve středu nepodepřených sedátek laviček, je třeba použít raději tlustší desku.

Stůl musí mít výšku 65 - 75 cm. Stůl z komolého kmene nebo perutě může být nižší, ale vždy by měl být vyšší než sedačky. Zapuštění do země při stabilním provedení, je 60 - 80 cm. Kulatá stolová deska má mít průměr alespoň 80 cm nebo rozměry nejméně 70 x 100 cm. Při výběru stolu je vhodné myslet na to, že větší stůl může posloužit kromě stolování, i na drobné práce kolem domu a v zahradě. Při zabudování stolního místa mají být sedačky nebo lavice ve vzdálenosti 70 cm od stolu, aby byl dostatečný prostor pro umístění nohou spolusedících.

Odkládací nebo manipulační pult v rámci grilovacího zákoutí nebo místa s krbem umísťujeme také ve výšce 75 cm, přičemž jeho vhodná šířka je 50 - 60 cm. Místo na odkládání věcí může být umístěno i pod pracovní plochou pultu, na dřevní - látkové nebo i drátěné mřížce.

Lehátka na opalování se k bazénům nedělají stabilní - vzhledem k jejich časově omezenému používání. Vodorovné části mají být ve výšce 40 cm od země, pohodlná šířka je 80 - 90 cm a potřebná délka nejméně 150 cm (lepší je 160 - 170 cm). Lehátko je pohodlné tehdy, pokud je jeho jedna část (třetina) zešikmená nebo polohovatelná. Jedno stabilní lehátko - lavici (kamennou nebo betonovou, rovnou) můžeme však na zpevněnou plochu k bazénu umístit natrvalo, neboť kromě ležení nám poslouží i na odkládání věcí, které budeme potřebovat na koupání (ručníky, koupací plášť). Nemohou být položeny na místě, kde by mohly zvlhnout.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Houpací síť

Odpočívání v houpací síti vzbuzuje v člověku přímo prázdninové pocity. Hned si představí obrázek tropické...
více…

Botník zajistí uspořádání bot a pořádek na vaší chodbě

Také se vám na chodbě hromadí boty a vy už se na to nemůžete dívat? Řešení je ale více než jednoduché. Botník do...
více…

Užitečné tipy na dětský nábytek

Čekáte nový přírůstek do rodiny a chystáte se doplnit vaši domácí výbavu o pár dalších věcí, které bude...
více…

Bazény pro osvěžení v parných dnech i pro vodní radovánky

Hitem v posledních letech jsou bazény na zahradách. V letním období ocení bazén nejeden majitel domu a zahrady....
více…

Na plynovém grilu připravíte famózní pokrmy!

Grilování patří k hezkému letnímu počasí stejně jako koupání v bazénech a v přírodních koupalištích....
více…

Grilovací sezóna je tu – vyměňte starý zahradní gril za nový!

O Češích je známo, že jsou to milovníci grilování. Také rádi posedíte s rodinou nebo přáteli na zahradě a...
více…

Venkovní krb - zakládání, komín a bezpečnost

Postaven v závětří, tak trochu stranou od sousedových oken či fasády, si potichoučku bafá svou dýmku míru na znak...
více…

Poslední práce na zahradě se nevyplatí zanedbat

Zatím ve dne nemrzne a nesněží, proto máte ještě dostatek času, udělat něco pro svou zahrádku. Protože co dnes...
více…

Snídaňový pult - ideální řešení nejen do malé kuchyně

Ne do všech kuchyní se pohodlně vejde jídelní stůl. Ale jak potom vyřešit to, že nechcete každé menší jídlo nosit...
více…

Bobkový list - úžasná bylinka do interiéru, balkónu i zahrady

Čerstvé nebo doma usušené bylinky, to je něco jiného, než když otevřete sáček z obchodu. A navíc, koření je...
více…