Samozavlažovací květináče

S jarem a následující letní sezónou se musíme opět zamyslet nad tím, kdo bude zalévat květiny v květináčích, když nebudeme delší dobu doma.

Nebude to ale možná ani nutné, květy můžeme nechat tak, jak jsou. Pokud se včas seznámíme se samo zavlažovacími truhlíky a květináči. Ty dnešní dokonce umí udržet rostlinu v kondici - co se týče zavlažování - až několik týdnů. Takže nám nejen když nejsme doma, ale i v běžném celoročním domácím provozu odpadá jedna velká práce - zalévání květin. Často se na pravidelnou zálivku může zapomínat, což má pro rostliny neblahé následky. Vysušuje se jim kořenový systém, a i když přímo nezahynou, nezůstanou nadále v nejlepší kondici.

 

Praktické i hezké na pohled

Samo zavlažovací truhlíky a květináče mají kromě své hlavní praktické přednosti dnes i zajímavý, dokonce občas i výjimečný design. Takže můžeme dle libosti vybírat barvy květináčů buď ladící s květem, nebo v barvě kontrastní. Podle charakteru rostliny zvolíme i vhodný tvar a vzhled květináče - oblý nebo hranatý, vysoký nebo mělčí.

Samo zavlažovací květináče jsou ale obecně vyšší, protože se v nich musí schovat celé důmyslné zavlažovací zařízení. Na výběr jsou vysoké válce, kvádry, šestihrany, o něco nižší kostky, oválné květináče i ty hranaté s ostrými nebo zjemněnými hranami. Návštěvy budou u Vás nyní obdivovat nejen samotnou rostlinu, ale výtvarný celek, který bude tvořit rostlina plus správně vybraný obal, dokonale s rostlinou ladicí.

 

Krásné a praktické samozavlažovací květináče

Zavlažovací systém zabudovaný v květináči může vláhu rostlině zajistit na 2 až 12 týdnů. To v závislosti na typu květináče a velikosti jeho vodního zásobníku.

 

Jak to funguje?

Zásobník na vodu se jednoduše naplní a rostlina se pak až 12 týdnů vodou zásobuje sama podle potřeby. Díky spodnímu zavlažování funguje v květináči vodní koloběh podobně jako v přírodě. Ryska stavu vody Vás upozorní na to, kdy rostlinu opět zalít.

Samo zavlažovací květináče se dají využít v interiéru i v zahradě, na terase i balkoně. Pokud vyšroubujete ventil ve dně nádoby, pak samo zavlažovací sada funguje i při silných deštích, bez toho, aby se květina přemokřila.

 

Samé dobré vlastnosti

Samo zavlažovací květináče jsou obvykle vyrobeny z vysoce kvalitního plastu. Jaké jsou jeho konkrétní přednosti? Je UV paprskům odolný, a tedy nemění barvu ani po letech pobytu na slunné terase. Dále jsou voděodolné a také mrazuvzdorné - můžeme je tedy (v případě, že v nich pěstujeme přes léto v zahradě letničky) přes zimu skladovat jen v kůlně nebo přístřešku. Jsou také (a to je velmi důležité) – nárazuvzdorné, proto se není třeba bát jejich rozbití.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jakou vodou zavlažovat?

Voda vhodná na zalévání by měla být především čistá, to znamená bez olejových skvrn, chomáčků, bohaté bílé...
více…

Jak zavlažovat trávník?

Podobně jako u různorodých rostlin, základní podmínkou existence trávníku je výživa z mokrého prostředí....
více…

Jak zalévat?

Zamyslíme se spolu nad několika tipy zalévání a zvažme, který by pro nás mohl být případně užitečný. Začneme...
více…

Jak na zavlažování?

Kdyby uměly rostliny vyprávět, nejednou by bylo ze zahrady slyšet: Vodu, vodu, vodu! Kdoví, zda by někteří z nás...
více…

Co jsou zavlažovací systémy?

Zavlažovací systémy s automatickým, případně manuálním ovládáním jsou již dnes běžně používané a dostupné i...
více…