Při návštěvě renomovaného zahradnictví si lze vybrat ze širokého sortimentu rostlin. V nabídce jsou listnaté a jehličnaté stromy a keře různých velikostí. Najdete zde vzrostlé solitérní jehličnaté a listnaté stromy, sortiment stálezelených a kvetoucích keřů a mnoho druhů a kultivarů jehličnanů vhodných do živých plotů, skalek a skupinových výsadeb.
Nejlepším řešením je nechat si poradit od odborníků. Pokud Vás pozorně poslouchají, umí navrhnout takovou kompozici rostlin, aby odrážela Vaše estetické představy, splňovala nároky kladené na funkční využití jednotlivých celků zahrady, minimalizovala nároky na údržbu, výměnu a dosadbu v budoucnosti. Dobrý návrhář zvažuje i finanční možnosti majitele zahrady a hledí na to, aby bylo navrhované řešení pro něj únosné.
Optimální řešení je nechat si vypracovat projekt zahrady, jehož součástí je použití rostlinného materiálu. Pozorně naslouchající architekt nejenže navrhne takovou sestavu rostlin, aby splňovala očekávání majitele zahrady, ale navíc dokáže předvídat daleko do budoucnosti. Ví, v jakém stavu se zahrada ocitne pět, deset, dvacet let po vysazení rostlin. Proto volí kompozice tak, aby v budoucnu nebylo nutné rostliny zbytečně odstraňovat nebo doplňovat.
Mít projekt se vyplatí i tehdy, pokud se majitel rozhodne vysadit si zahradu svépomocí. Stačí, když postupuje podle odborného návrhu, a může si být jistý, že neudělá zásadní chyby.
Kdo se rozhodne vysadit si zahradu vlastními silami, při nákupu rostlin by měl být důsledný a opatrný. Při návštěvě zahradního centra by měl sledovat některé znaky, které mu umožní posoudit vlastnosti rostliny tak, aby se vyhnul nákupu nekvalitního materiálu. Jak rozeznat kvalitní materiál? V následujícím textu je několik rad.
listy jsou správně zbarvené; rostlina nevykazuje žádné příznaky choroby
růst není jednostranný,
stonky jsou dobře porostlé.
při mírném povytažení se rostlina snadno vymaní z půdy, což značí, že byla nedávno přesazována
tlusté kořeny nesmějí přerůstat přes kontejner - rostlina byla dlouho v kontejneru a má nedostatek živin
substrát je suchý
u stonku na povrchu kontejneru je mnoho plevele.
kmen je silný a rostlina je dobře olistěná; stopy po silném řezu nejsou vidět (nebyly odstraňovány poškozené části)
půdní bal je dostatečně velký v poměru k velikosti rostliny; obal přiléhá
půdní bal je pevný, není deformovaný, povrch půdy není suchý.
růst je nesouměrný, což je často způsobeno zhnědnutím a opadnutím listů na jedné straně rostliny
na povrchu balu se obtáčejí kořeny vodorovně kolem stonku (ovíjivé kořeny se dají zjistit hmatem na povrchu balu)
půdní bal je porušen nebo je pod obalem sucho.
Nejlepší řešení je nechat si vysadit rostliny odborníkem. V takovém případě máte jistotu, že jste splnili všechny předpoklady k tomu, aby se rostliny ujaly a pokračovaly na novém místě v příznivém vývoji. Pokud existuje projekt, výsadby se realizují pod dohledem zahradního architekta, podle investorem schváleného osazovacího plánu.
Druhou možností je vysadit si rostliny svépomocí. Buď jde o kontejnerované rostliny nebo rostliny s balem. Je třeba si uvědomit, že nesprávná výsadba způsobí pěstitelský neúspěch ve větší míře, než kdyby se správně vysazoval rostlinný materiál horší kvality. Pokud je na pozemku zem slehlá a vyčerpaná, doporučuje se prokypřit ji a přihnojit. Ještě lepším řešením je výměna substrátu v okolí novo vysazovaných rostlin. Nejvhodnější čas na výsadbu je jaro a podzim, kdy je půda dostatečně teplá. To však neznamená, že zbytek roku je pro výsadbu zcela nevhodný. Rostliny kvalitně prokořeněné v kontejnerech lze vysazovat prakticky po celý rok.
Půda musí být mírně vlhká. To znamená, že po sevření v dlani si udrží kulovitý tvar a po dopadu na zem se rozpadne.
Jáma musí být dostatečně velká, asi o třetinu větší než je kořenový bal rostliny. Půdní bal umísťujeme do jámy tak, aby byl po vysazení o dva až tři centimetry nižší než je povrch okolní půdy.
Před vysazením je třeba řádně provlhčit substrát v kontejneru. Rostlina s neporušeným kořenovým balem se opatrně vloží do jámy.
Prorůstající, ovíjivé kořeny je třeba odstranit, kořenovou část po stranách bez porušení balu jemně uvolnit. Prostor v jámě se vyplní substrátem a rukama přitlačí tak, aby se odstranil přebytečný vzduch.
Po vysazení se povrch upraví plytkou zálivkovou mísou. Celý proces skončí zalitím vodou.
Výhodou výsadby větších, vzrostlých stromů je, že výsledný efekt se dostaví hned, nebo již v druhém roce po výsadbě. O co však je účinek rychlejší, o to náročnější je celý proces. Vzrostlé stromy se vysazují s větším kořenovým balem a potřebují oporu - ukotvení. Při vysázení vzrostlých stromů se často používá technika, například výkopový stroj, nákladní auto s mechanickou rukou či dokonce jeřáb.
Stromy se ukládají do vykopané jámy. Jelikož se zalévají pomocí plastové perforované hadice, tu je třeba umístit do výkopu ke kořenům a její konec vyvést nad povrch. Po uložení hadice a ukotvení se dřevina vložená do jámy zasype substrátem. Na plochu substrátu se prostře netkaná textilie, která brání prorůstání nežádoucích plevelů. Pak se plocha pokryje mulčovací kůrou. Kotvení dřevin se provádí pomocí dřevěných kůlů, které podpírají strom ve formě trojnožky. Menším stromkům postačí jeden, případně dva kůly. Kotvením se chrání strom před vyvrácením větrem. Ke skupinové výsadbě se přivádí kapková závlaha. Tím se zajistí, že voda se dostane ke každé osázené rostlině.
Běžné ošetřování rostlin spočívá v pravidelném zalévání, mulčování, mechanickém odstraňování plevele záhonů a hnojení. Zalévat je třeba v dostatečném množství, protože malé dávky vody rostlinám vůbec nepomáhají. Orientační dávka vody je pět litrů k malému keříku a 20 litrů k velkému keříku. Nejlepším způsobem zapouzdření je používání kapkové závlahy pomocí instalované perforované hadice.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu