Jak pěstovat kaktusy v zahradě?

Nenáročné kaktusy jsou oblíbenými pokojovými rostlinami, které do bytu vnášejí exotický nádech. Jejich typické tvary však dodávají i exteriéru - okrasné zahradě - zvláštní kouzlo zejména během letních měsíců. Některé kaktusy však po skončení sezóny nemusí být přemístěny do bytů či sklepů, naopak, mohou dále růst na zahradním záhoně. Existuje totiž několik dostatečně mrazuvzdorných druhů, které snáší teploty až do -35 °C. Kaktusový záhon tak nemusí zůstat jen doménou zahrad v okolí Středozemního moře, ale může se stát i raritou Vaší zahrady.

Záhony s pichlavou krásou

Vybraným druhem kaktusů se tedy (kromě květináčů) dobře daří i přímo na záhonech v okrasné zahradě, před efektními cihlovými zdmi, v předzahrádce, ve skalce nebo v úzkém pásu u vstupu do domu. Důležité je, aby toto místo bylo dostatečně slunečné s propustnou půdou, protože kaktusy nesnášejí mokrou půdu a rovněž ani jakékoli jiné hromadění vody, nebo blízkost okrasného jezírka. Druhy více citlivé na půdní vlhkost by měly být dokonce chráněny i před déle trvajícím deštěm během letních měsíců mobilním přístřeškem. Ideální poloha na takový záhon je jižní expozice, přičemž při jeho situování je třeba se vyhnout i místům, kde se zdržují děti. V noci by mělo být kvůli bezpečnosti v blízkosti kaktusového záhonu nainstalováno umělé osvětlení.

 

Ze Severní Ameriky

Ne všechny kaktusy jsou vhodné pro celoroční pěstování v zahradě. Zimu a chlad dobře tolerují zejména vybrané druhy kaktusů původem ze Severní Ameriky. Mezi takové patří různé druhy vzpřímeně nebo plazivě rostoucích opuncií (Opuntia imbricata, Opuntia fragilis, Opuntia polyacantha a Opuntia phaeacantha). Opuncie se však rychle rozrůstají především do šířky, umí pokrýt i 1 m2 plochy a proto je nutné vyhradit jim na záhoně dostatečně velký prostor. Otužilé jsou i další druhy kaktusů, jako Echinocereus (Echinocereus coccineus) a (Echinocereus triglochidiatus), escobar (Escobara missouriensis), Coryphantha Radios, Pediocactus simpsonii, Sclerocactus whipplei, Toumeya papyracantha a jiné druhy. Tyto jsou však choulostivější než opuncie. Kromě těchto kaktusů lze na zahradních záhonech pěstovat i sukulentní agáve (Agave Deserto, Agave chrysantha a Agave nevadensis) a výbornou doprovodnou rostlinou pro kaktusy mohou být i juky. Z těch je vhodných několik druhů jako například známá Yucca filamentosa, Yucca aloifolia, Yucca glauca nebo Yucca baccata. Juky však vyžadují těžší půdu s obsahem humusu, tedy mohou být vysázeny spíše v sousedství kaktusového záhonu.

 

Výsadba

Nejdůležitějším předpokladem úspěchu je důkladná příprava podkladu a substrátu v celém záhoně. Při jeho zakládání je třeba vyhloubit nejméně 1 m hlubokou jámu, přičemž na její dno je nutné umístit alespoň 0,5 m vysokou hrubou kamennou drť. Následuje 30 cm vrstva jemnější kamenné drtě, 15 cm vrstva říčního písku a nakonec namíchaný pěstební substrát (zahradnický substrát, písek a keramzit). Takto připravený záhon bude dokonale propustný a bude maximálně vyhovovat požadavkům těchto suchomilných rostlin. Již při navážce připravené zeminy je zároveň dobré do vznikajícího kaktusového záhonu umístit i větší kameny, které během dne akumulují teplo a v noci jej vydávají do svého okolí. Kromě toho pomáhají dotvořit atmosféru pouště, respektive původních podmínek, v nichž tyto rostliny žijí. Kameny je ideální zapustit do substrátu alespoň do poloviny, aby byly dostatečně stabilní a působily přirozeně. Kromě nich lze do kaktusového záhonu umístit i různé suché silnější větve bez kůry. Výsadba kaktusů v zahradě se může uskutečnit během celého roku s výjimkou zimního období. Ideální je výsadba v květnu, přičemž vždy se mají vysazovat nejméně tříleté otužilé exempláře. Opuncie je třeba sázet alespoň do poloviny jednoho článku, čímž se zabrání možnému vyvrácení. Při výsadbě je důležité znát i růstové charakteristiky jednotlivých druhů kaktusů. Větší druhy by tak měly být situovány vzadu, menší v popředí, maličké druhy je zase lépe soustřeďovat do skupiny. Při samotné výsadbě je dobré pomoci si grilovacími kleštěmi, aby se předešlo poranění rukou. Po zasazení je vhodné obsypat kořenové krčky kaktusů drobnou kamennou sutí.

 

Zásady pěstování

Čerstvě osázené kaktusy se nedoporučuje zalévat ihned, ale spíše postupně a většími dávkami vody. Pokud předtím nebyly tyto kaktusy vystavené slunečnímu záření, bude nutné je na jistý čas po výsadbě i stínit, aby nedošlo k jejich popálení. Kaktusy pěstované na záhonech vyžadují i občasnou zálivku (zejména během horkých dnů), i když by se mohlo zdát, že potřebují spíše sucho. Nejvhodnější je, je zavlažovat buď ráno, nebo večer. Důležité je i jejich přihnojení, protože pěstební substrát obsahuje jen minimum živin.

Je potřeba použít speciální hnojivo na kaktusy, nejlépe granulované s postupným uvolňováním živin. První přihnojení kaktusů na záhoně je dobré načasovat na březen, druhé na květen a červen. V kaktusovém záhoně se může objevit i plevel. Ten je efektivnější zničit pomocí kontaktních herbicidů, nesmějí však zasáhnout samotné kaktusy. Plení kaktusových záhonů je jinak poměrně pracné a navíc i "bolestivé". Pro kaktusy je nebezpečné zejména vlhko, které způsobuje hnití kořenů. Vlhko působí zhoubně na kaktusy především v zimě. Během zimy si je třeba dát pozor i na samotné rostliny. Obvykle jsou až do dubna charakteristicky zvrásnělé (ztráta vody je chrání před uhynutím), velmi křehké a tak se snadno poškodí. Po prvních mrazech není možné je vnášet do teplejších místností. Je Třeba rovněž zdůraznit, že přesto, že kaktusy jsou během zimy nevzhledné, na jaře se rychle zazelenají a ukáží se v plné kráse. Navíc vybrané druhy mohou v zahradě i rozkvést a přinést plody. Za atmosférou pouště tak již nebudete muset cestovat do zahraničí. Při splnění uvedených podmínek ji můžete mít hned za domem. Nesmíme také zapomínat, že kaktusový záhon dostane dekorativní podobu až po několika letech.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak si vypěstovat zdravou zeleninu? Zkuste bio záhon

Chcete si vypěstovat zdravou a chutnou zeleninu bez postřiků a chemikálií? Jednou z možností, jak toho dosáhnout,...
více…

Jaké košťáloviny můžeme pěstovat na zahradě?

Květen je optimální období pro jejich setí a výsadbu. Při současných klimatických změnách však musíme při...
více…

Ovocný sad na balkoně či terase - jak na to?

Přestože nejste vlastníci zahrady, malé množství ovocných plodů si při troše námahy můžete vypěstovat i na...
více…

Jak pěstovat ředkvičky?

Máte rádi ředkvičky? Vyzkoušejte je pěstovat. Je to větší, šťavnatější a jemnější typ ředkve...
více…

Jak postupovat při tvarování dřevin?

Řez a tvarování dřevin patří mezi nejnáročnější práce v zahradě. Vyžaduje množství zkušeností i...
více…

Jak pěstovat cukety?

Chcete se dát překvapit bohatou úrodou cuket? Základ úspěchu je výběr správné odrůdy. K...
více…

Jak zavlažovat trávník?

Tráva nemůže existovat bez vody. Vodní srážky ne vždy, a hlavně ne pravidelně nezajistí její dostatek. Pokud nedáme...
více…

Jak pěstovat zeleninu na balkoně?

Pěstování zeleniny na balkóně nebo za oknem bytu nám přináší nejen radost z povedeného díla, ale zároveň i...
více…

Obdělávání půdy v zahradě

Na obdělávání půdy, ale i na jiné činnosti v zahrádce, potřebujeme mechanizační prostředky, které nám usnadní...
více…

Zásady pěstování bonsají

Podle zkušených milovníků bonsají, pěstování bonsají není náročné. Přesto mnozí lidé spojují bonsaje s...
více…