Zásady pěstování bonsají

Podle zkušených milovníků bonsají, pěstování bonsají není náročné. Přesto mnozí lidé spojují bonsaje s přehnanou péčí, kterou je nutné jim věnovat. Tvrzení, že bonsaj je strom jako každý jiný, si každý ověří až na vlastní zkušenosti. Ale přece jen, pokud má být stromeček, ať už venkovní nebo interiérový, skutečně zdravý, krásný a reprezentativní, vyplatí se při jeho pěstování dodržovat jisté zásady.

 

Tři základní pilíře úspěšného pěstování bonsají:

dostatečná a pravidelná zálivka,

stálý přísun živin,

denní světlo.

 

1. zásada: Substrát nesmí nikdy úplně proschnout

No nemůže být ani promočený. Nepříjemným důsledkem nedostatku vláhy může být shazování listů a postupné vysychání rostliny, opačnou situací je promočený substrát, tehdy mohou začít kořeny zahnívat. Bonsaje je třeba pravidelně zalévat, to znamená dopřát jim vydatnou zálivku a nechat den-dva, aby ji absorbovaly (četnost zalévání závisí na několika faktorech, například na světle, umístění, vlhkosti vzduchu, ročním období a podobně). Ale trpělivý a pozorný pěstitel si časem určitě najde svůj systém. Jak poznáte, že je rostlinu třeba zalít? Když je substrát na dotek mírně vlhký, je ten správný čas.

Zatímco exteriérové bonsaje lze zalévat svrchu, při interiérových je postup trochu jiný. Doporučuje se ponořit misku s bonsají do vody (až po okraj misky), nechat ji stát ve vodě asi deset minut, pak ji vyjmout a umístit na původní stanoviště. Pokud budete zalévat interiérové bonsaje svrchu, voda steče po okraji misky ven, na dotek bude možná okraj kořenového balu vlhký, ale ve středu bude suchý, čili zálivka se mine požadovaného účinku. Zejména v panelácích je vhodné bonsai i rosit. Především v zimě během topného období je třeba kolem rostliny vytvářet vlhčí prostředí.

V létě roste stromeček ráno a večer, přes zimu stačí ráno (aby nevznikaly plísně na listech). Bonsaje bývají často umístěny na parapetní desce, pod kterou je radiátor - zde vzniká sálavý vzduch. Některým rostlinám neškodí, jiné jej vysloveně nesnášejí. Tato situace se dá vyřešit tak, že na parapet položíte větší a hlubší plastovou nebo keramickou nádobu, do které nasypete štěrk a dovnitř nalijete vodu. Na to dáte misku s bonsají. Strom bude na vodě a přitom v suchu, díky sálající teplotě z radiátoru se voda bude postupně odpařovat a vytvářet kolem rostliny vhodné mikroklima. A ještě jedna důležitá rada: bonsaje zalévejte i roste jen odstátou vodou.

Při častém rosení se na listech může vytvářet bílý povlak (usazuje se na nich vodní kámen). I tento neduh se dá vyléčit - pomocí speciálních laků na listy. Postižená místa stačí jednou za měsíc postříkat tímto přípravkem (kupujte jen kvalitní přípravky, v opačném případě může levný lak listy spálit!).

 

2. zásada: bonsajím se daří na světle

Na otázku, kam umístit bonsaj v interiéru, je jen jedna správná odpověď - tam, kde bude mít dostatek denního světla. Čím více světla, tím lépe pro rostlinu. Pokud stromeček umístíte někde do kouta, byť světlého pokoje, nemusí to být právě nejšťastnější řešení. Bonsaj by měla být co nejblíže k oknu. V létě je však nedávejte na přímé sluneční světlo, na jaře a v zimě, kdy slunce není tak intenzivní, je vhodným místem okenní parapet.

Se světlem je to trochu komplikované i při exteriérových bonsaje. Některé druhy, zejména okrasné listem či květem, je třeba zastínit, to znamená postavit nad nimi stříšku ze speciální sítě, která propouští 20 až 80% slunečního záření. Takové stínění je nezbytné zejména během letních veder. Velmi háklivé jsou například javory - za jeden den jim po pobytu na přímém slunci mohou shořet listy. Stejně citlivé jsou azalky na jaře, tehdy potřebují stínění, aby jim slunce nespálilo květiny.

 

3. zásada: Dodržujte pravidelný přísun živin

Bonsaje rostou v omezeném prostoru, ze kterého umí velmi rychle vyčerpat živiny, proto jsou odkázány na jejich pravidelný přísun. Interiérové bonsaje je třeba přihnojovat přibližně každých 14 dní v období od jara do podzimu, přes zimu stačí jednou měsíčně. U exteriérových bonsají platí jiný postup: v zimě se nepřihnojují. Aby rostlina neshazovala listy, nevysychala a nezačala chátrat, je třeba opravdu důsledně dodržovat pravidelnou zálivku a přísun živin.

Výběr hnojiva záleží na druhu pěstovaných bonsají. Jsou totiž hnojiva, která podporují kvetení, jiná zase tvorbu plodů. Rozdělují se na organické a chemické. Organická hnojiva se od chemických liší tím, že v půdě nezabíjejí mikroorganismy, které jsou pro rostlinu přínosem. Při chemických je to opačně - sice dodají bonsajím potřebné živiny, ale na druhé straně mohou zničit i některé prospěšné mikroorganismy. Organická hnojiva bývají ve formě granulátů, chemická zase v tekuté formě.

Nejúčinnější způsob, jak rostlině dodat dostatek živin, je tekutá zálivka - tehdy se kořenový bal rychleji nasytí živinami. Granuláty si dávají včas - rozkládají se pomaleji, přibližně dva měsíce. Díky jejich dlouhodobému efektu je netřeba je aplikovat často. Určitým kompromisem mezi oběma způsoby přihnojování jsou granuláty rozpouštěné ve vodě, takto upravené se mohou aplikovat jako tekutá zálivka.

Další důležité pravidlo: nikdy nepřesazujte slabou rostlinu, například pokud má žluté listy nebo je napadena škůdci. Tím jí totiž můžete ještě více ublížit.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus