Stavební připravenost pro vířivku

Při pořizování vířivky je třeba mít na paměti, že je nutné provést adekvátní přípravy pro její instalaci. Tyto přípravy se nazývají stavební připravenost pro vířivku a jsou nezbytné pro zajištění bezproblémového a spolehlivého provozu této zařízení. Je důležité si uvědomit, že nedostatečná stavební připravenost může vést k vážným problémům a případným haváriím. V následujícím textu shrneme klíčové body, které je třeba zvážit a dodržet, aby se instalace vířivé vany uskutečnila bez komplikací a nezdarů.

Povrch je základ

Povrch představuje základní podmínku pro umístění vířivky na zahradě či terase. Pro zajištění bezpečnosti koupajících se osob je nutné vybudovat pevný, rovný a jednotný povrch, který bude schopen unést váhu vířivky a jejího obsahu. Při plánování podkladu je třeba dbát na jeho odolnost a pevnost, neboť vířivka může vážit až 630 kg/m2.

Podkladová vrstva může být vytvořena z různých materiálů, jako jsou betonové desky, zámková dlažba, pražce, dřevěné podlahy nebo zahuštěný štěrk. Pro zajištění optimální stability a pevnosti by měla mít základová deska pod vířivkou minimální tloušťku 10 cm. Pokud není žádoucí betonovat celou plochu, lze ji podsypat štěrkem a jemnozrnným materiálem, na nějž se pak položí dlaždice.

Pokud plánujete umístit vířivou vanu na balkon či terasu, je třeba ověřit nosnost podkladu, neboť váha napuštěné vířivky s osobami se může pohybovat až od 1100 kg do 3300 kg. Zátěž se tak pohybuje v rozmezí od 350 kg/m2 do 630 kg/m2. V těchto případech se vždy doporučuje konzultovat umístění s projektantem nebo statikem, aby byla zajištěna maximální bezpečnost a stabilita podkladu.

Přístupnost k bočním panelům

Dostupnost bočních panelů je klíčovým faktorem při umístění vířivky do rohu nebo ke stěně. Aby bylo možné zajistit efektivní servis, je nutné zaručit možnost posunu a přístupu ke všem stranám vířivky. To platí nejen pro účely údržby a oprav, ale také pro instalaci a zazimování vířivky. Je důležité zajistit plnou přístupnost k bočním panelům, aby bylo možné snadno a efektivně provádět jakékoli potřebné úpravy a opravy.

Možnost submerze vířivky

Vířivá zařízení jsou schopna být částečně či úplně ponořena do země či terasy, a to maximálně tak, že je zanořen i okraj skořepiny. Při tomto postupu jsou nutná určitá opatření. Prostor okolo ponořené vířivky musí být přiměřeně velký, aby umožňoval přístup ke všem jejím stranám. Proto se musí počítat s minimálně 60 cm přidaným na obvodu vířivky. Šachta, která obklopuje ponořenou vířivku, musí být správně odvodněna a větrána. Berte na vědomí, že náklady na submerzi vířivky se mohou vyšplhat až do velkých částek a v některých situacích mohou dokonce překročit cenu samotné vířivky.

Elektrické připojení

Pro správné fungování vířivé vany je nezbytné věnovat zvláštní pozornost elektrickému připojení, které zahrnuje připojení ke zdroji elektrické energie. Pro napájení vířivé vany je třeba použít napětí 400 V, pro což je zapotřebí třífázový kabel s vodiči o průřezu 5x2,5 mm. Pro zajištění bezpečnosti je nutné použít jištění s nominálním proudem 3x16 nebo 20 A a charakteristikou C, a dále proudový chránič. Důležitým faktorem je i délka kabelu, která by měla být dostatečná k dosažení vířivky a připojení k řídicí jednotce. Kabel by měl být dlouhý minimálně 6 metrů navíc od hrany vířivky. V případě, že není k dispozici napětí 400 V, je možné použít jednofázový kabel s vodiči o průřezu 3x2,5 mm a jištění s nominálním proudem 3x20 A a charakteristikou C pro motorový typ. Při používání klasických pevných vířivek nelze použít běžné zásuvky.

Vodovod a odpad

Vodovodní a kanalizační systémy jsou klíčovými prvky infrastruktury každého obydlí. Výhodou instalace vířivky je skutečnost, že není nutné řešit přívod a odvod vody. Napuštění vířivky lze provést vrchním plněním zahradní hadicí, což eliminuje nutnost připojení k vodovodnímu nebo kanalizačnímu systému. Běžná údržba vířivé vany zajišťuje, že voda v ní vydrží obvykle až 3 měsíce.

Pro vypuštění vody z vířivky lze použít výpustný ventil a nechat vodu stékat samospádem do kanálu nebo do čističky. Tento proces trvá obvykle přibližně 2 hodiny. Alternativně lze použít ponorné čerpadlo, což je osvědčená praxe pro rychlé vypuštění vířivky, což trvá obvykle jen asi 15 minut.

Je nutné brát v úvahu, že instalace a údržba vodovodních a kanalizačních systémů jsou kritické faktory pro správné fungování jakéhokoli zařízení, které vyžaduje přívod a odvod vody. Je důležité zajistit, aby byly tyto systémy správně nainstalovány a údržba byla prováděna pravidelně, aby se minimalizovaly rizika poruch a škod.

Potřebný prostor pro termokryt

Pro účely pokrytí vířivky termokrytem je nutné mít k dispozici dostatečný prostor. S ohledem na snížení provozních nákladů se doporučuje využívat termokryty u vířivek a pro usnadnění manipulace s nimi je vhodné použít držák termokrytu. Celkovou plochu vířivky zakrývá termokryt, který je rozdělen na dvě poloviny. Pokud má být vířivka umístěna pod krytou konstrukcí, jako například v altánu, zimní zahradě či pod střechou, je nutné dbát na výšku stropu. Při překlápění krytu je důležité dodržet výšku stropu alespoň 230 cm. Kromě výšky je třeba počítat i s potřebným prostorem za a po stranách vířivky. Za vířivkou by mělo být ponecháno minimálně 60 cm prostoru, aby se tam vešel odklopený kryt, a po stranách by mělo být ponecháno 20 cm pro konstrukci držáku.

Eliminace překážek

Montáž vířivé vany na vozíku s kolečky vyžaduje přesun na místo instalace a následné umístění na podložku. Počet osob nutných k bezproblémové montáži se liší v závislosti na konkrétním modelu. Pro úspěšné usazení vířivky je v den instalace zapotřebí dostatečného počtu pracovníků dle předchozí dohody. Před instalací je třeba prozkoumat celou trasu od vstupu na pozemek po místo instalace a odstranit případné překážky, branky, oplocení, keře a další předměty. Pokud jsou k dispozici schody, je nutné na ně upozornit. Dopravě by neměly bránit ani větve stromů nebo přesahy střech. Prostor po obou stranách vířivé vany by měl být alespoň 100 cm široký a výškový prostor by měl být minimálně 3 metry, aby se s vířivkou dalo manipulovat při průjezdu.

 

 

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články