Stop vosám i jinému hmyzu. U vás doma nemají místo

Vosy a jiný hmyz budou minulostí. Jak na ně? Nejenom vosy, ale i jiný hmyz vám může znepříjemňovat život. Jak na prevenci i případnou likvidaci vos? Podívejte se na nejlepší cesty, jak na ně!

Stop vosám i jinému hmyzu. U vás doma nemají místo

Dejte vosám důraznou stopku. Vosy si bohužel nenesou dobrou pověst. Nikdo je nemá rád a každý se jich bojí. Zatímco jejich příbuzné včely jsou oblíbené jako pilný a užitečný hmyz, vosy se zatracují pro svou neužitečnost. Není to tak úplně pravda, i vosy jsou užitečné. Hubí larvy škodlivých housenek, čímž pomáhají zejména zahrádkářům. A samozřejmě slouží také jako potrava pro ptáky.

I když jsme tedy vosám trochu očistili pošramocenou pověst, chápeme, že v blízkosti domu je nikdo mít nechce. Jejich bodnutí je totiž nejen bolestivé, ale především nebezpečné, a to zejména pro alergiky. Ti, kteří jsou na vosí píchnutí citliví, mohou zažít velice nepříjemné bolesti a otoky, a alergikům jde doslova o život.

Začněte prevencí

Dříve, než se dostaneme k tomu, jak vosy zlikvidovat, je dobré připomenout si několik rad, jak vůbec předejít tomu, aby se vosy v naší blízkosti vyskytovaly:

  • Sladké jídlo a nápoje nenechávejte v otevřených nádobách. Sladká chuť a vůně působí na vosy jako magnet.

  • Ovoce popadané ze stromů ihned sbírejte, aby na něj nezačal létat hmyz.

  • Pořiďte si ochranné sítě do oken.

  • Dbejte na řádné uzavírání kontejnerů na odpad.

Pokud prevence nestačí, je třeba přistoupit k radikálnějšímu řešení.

Pryč s vosami

Vosy lze odchytávat do domácky vyrobených pastí. Taková manipulace však může být riziková a většinou také není stoprocentně úspěšná. Lepší je pořídit si profesionální past na vosy, která jejich likvidaci zajistí bezpečně a ekologicky. Vypadají velice diskrétně a vosy likvidují s velkou úspěšností. Stačí je jen umístit na místo, kde se často vyskytují, a libá vůně tento otravný hmyz naláká do pasti, ze které již není úniku.

Řada lidí doporučuje také umístění makety vosího hnízda na zahradu. Vosy se totiž cizím hnízdům vyhýbají a netroufly by si utvořit své vlastní v blízkém okolí jiného. Takovou maketu můžete snadno zakoupit ve specializovaných prodejnách. Tento trik však funguje pouze tehdy, je-li maketa na zahradě jako první. V opačném případě se už původní vosí hnízdo nenechá vystrnadit pryč.

Postřiky a dýmovnice

Za nejinvazivnější řešení se považuje použití postřiků nebo dýmovnic. Někdy ale není zbytí a když jiné metody nefungují, musíte vyzkoušet i tuto. Spreje se aplikují přímo na hnízdo ideálně ve večerních hodinách, kdy je celé osazenstvo zpět v hnízdu. Nastříkejte jej z úctyhodné vzdálenosti a nezapomeňte se chránit účinnými ochrannými pomůckami proti bodnutí hmyzu.

Pokud se jedná o likvidaci skutečně velkého roje, který prakticky osídlil celou jednu místnost, je nejlepším řešením dýmovnice nebo odborná společnost jako je ZZGroup. Ta zaplní i ty nejposlednější kouty hustým kouřem, ve kterém se vosy jednoduše udusí. Musí se však použít pouze ve zcela uzavřených místnostech. Kouř po sobě nezanechá žádné stopy a snadno se po použití vyvětrá.

 

comments powered by Disqus