Televize a její umístění v interiéru

Koupit televizor a až potom přemýšlet, kam s ním, není nejlepší nápad, zvláště pokud se již zainvestovalo do moderních tenkostěnných obrazovek nejvyšší kvality. Ono vám to i tak nedá - pokud se zmůžete na nové LCD nebo plazmu, budete jim chtít dopřát i přiměřený piedestal v podobě kvalitního nábytku.

bydlení, audio-video, televize

Jak se televizor začlenil

Klasický televizor se z estetického hlediska potřebuje začlenit do nábytku. Ještě si všichni dobře pamatujeme, jak jsme lícovali obrazovku s nábytkovými stěnami, jen aby se náš televizor nepřiznal ke své tučné odvrácené straně. Byli i tací experti, kteří udělali otvor ve zdi, do kterého usadili svůj přijímač, přičemž zadek mu ladně trčel do sousední místnosti. Pokud to byla komora, kromě myší to zřejmě nikomu nevadilo. Jistý občan to dovedl až k dokonalosti a jednoduchým řešením předběhl všechny designéry supersubtilních “obrazovčiček”, když na zadek svého elektronického miláčka z druhé strany stěny osadil kamufláží odvětranou barovou skříňku. Snahy podobného druhu, které skladují teplo produkované přijímačem v uzavřeném prostoru, zdárně přispívají k přehřátí a zkracování života chudáka televizoru.

Po redukční dietě

Zdá se, že hnací silou designérů plazmových a LCD obrazovek není jen touha po obraze dokonalejším než skutečnost, ale i potřeba dokázat, že co nejtenčí (těžko už můžeme několika centimetrům říkat "tloušťka") konstrukce stále dokáže splňovat stále větší nároky elektronických fajnšmekry obrazu a zvuku.Stolky, skříňky, stojany s přihrádkami na uložení komponentů domácího kina, nábytkové kompozice, podstavce na míru jsou podřízené možnosti umístění elektronických společníků.

Plazmový i LCD televizor lze také zabudovat,

ale i v tomto případě je třeba najít vhodný způsob větrání. Za obrazovku, pod mřížku umístěnou navrchu minimálně 15 cm hlubokého nábytkového kusu, doporučují znalci nainstalovat soustavu ventilátorů - proudící vzduch tak pomůže ochlazovat zapnutý přijímač. Štíhlé modely s oddělenou řídící jednotkou se všemi konektory umožňují větší variabilitu při umisťování v interiéru. Není proto divu, že výrobci hojně prezentují ve svých katalozích volně stojící nebo zavěšené přijímače.

Záludnosti zorných úhlů

Málokdy bývá všem "hlídačům" dopřáno, aby se obrazovka ocitla přímo před nimi. Pokud je vás více než jeden, který se rozloží v pohodlíčku svého křesla (kdo doběhne první u vás?), Tak je to i fyzicky nemožné. Výrobci tvrdí, že obrazovku můžete sledovat i pod úhlem 178 °. Můžete, ale v případě, že se na tento údaj spolehnete, a nebudete s televizorem tváří v tvář nebo alespoň pod 45 ° úhlem, může se vám stát, že kontrast obrazu bude klesat a blednout. S největší pravděpodobností vás od této nehody ušetří plazmový televizor.

Někdy i pravidla pomohou

Obecně a navzdory stálé snaze výrobců elektroniky o dokonalost zatím platí, že většina LCD má menší úhlopříčky než plazma. Je to důležitá informace pro ty, kteří sledují televizní pořady z menší vzdálenosti než 4 m, a hovoří ve prospěch LCD. Zdraví prospěšný nebo spíše únosný je totiž pětinásobně větší odstup od obrazovky, jak je její výška. Na větší vzdálenosti neváhejte s plazmou. Pro výšku umístění plazmy či LCD televizoru sice platí, že spodní hrana televizního přijímače nemá být vyšší než 80 cm od podlahy, ale netřeba zapomenout ani na souvislost s výškou sedačky. Pohled dospělého, statisticky zprůměrovaného a způsobně sedícího diváka na běžné sedačce se vyskytuje ve výšce 1,1 m, ale jen dokud nezaujme různé pomocné polohy, a tak jeho zrak klesá přiměřeně ke tvaru a velikosti sedačky a části dne. Takže pak s těmi obrazovkami raději niže než výše. Pokud se však na cestě mezi sedačkou a televizorem usadil konferenční stolek, pak nezapomeňte, že obvyklá výška stolku je 60 cm s výjimkou těch, které ve vychytávkách minimalistických interiérů poslali designéři k zemi. Umístění komponentů domácího kina se vžilo pod televizorem, ale někteří výrobci již chrání našince před zbytečným ohýbáním páteře, a tak navrhují nábytky s možností umístit DVD přehrávač, věž či video do vyšších poloh v roli pobočníků televizního přijímače. Vysouvatelné poličky se zas postarají o pohodlnou výměnu komponentů nebo kabeláže. Soulad s vlastními potřebami a nábytkem kolem televizoru dosáhnete, pokud při zařizování nezapomenete do blízkosti centra zábavy umístit vhodně široké stojany, poličky nebo skříňky s CD a DVD.

Šlechta v domě

Exkluzivní přijímače často působí v interiéru natolik výtvarně, že už nepotřebují konkurenci v komplikovaném nábytku. Skříňky či poličky na společné stěně vytvoří decentní zákulisí, a tak královna - LCD, plazma či LED obrazovka - může mít dvorní dámy v podobě nábytkového zařízení s čistými liniemi a ve stejně vysoké kvalitě, jako je ona sama. Na své si přijdou zejména stoupenci technostylu nebo ortodoxní minimalisté. Takto nechají vyniknout dokonalým tvarům, propracovanosti detailů a liniím high - end televizních přijímačů, zejména pokud jsou z takové dobré společnosti (ty obrazovky) jako modely značek Bang & Olufsen, Pioneer nebo Loewe. V případě takových skvostů spotřební elektroniky třeba při zařizování dalším nábytkem chodit po špičkách.

Televizní přijímače ztělesňující prvotřídní design přímo vybízejí,

aby byly akceptovány a velebeny jako dominanta interiéru. Možnosti instalace v interiéru? Klidně je můžete volně postavit, zavěsit na zeď či zapustit do niky ve stěně. Nic se však vašim elektronickým ratolestem nestane, pokud se stanou dominantní součástí vhodné nábytkové stěny nebo se ocitnou na stylovém stolku. Zejména v případě domácího kina se hned na začátku zamyslete, zda podřídíte jeho umístění interiéru, nebo začnete instalováním vysněné techniky. Množství komponentů, ze kterého se skládá systém domácího kina, potřebuje propojit i množstvím kabelů, které můžete ukrýt v trubkách zabudovaných ve stěnách, a tak se nábytek a televizor dostanou do prostorově čistého interiéru. Ani v případě domácího kina se nemusíte vzdát nábytku na čelní stěně, pro kvalitu zážitku ze sledování a poslechu je však důležité, aby to byl nábytek členitý a menších rozměrů.
 

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak zabránit usazování prachu v bytě?

Prach v bytě, to není jen estetický problém, ale pro mnohé lidi to znamená též zdravotní komplikace. Lidé, kteří...
více…

Pokojové rostliny v bytě a výhled z okna na zeleň? Ideální kombinace pro zdraví!

Pokojové rostliny v bytě, to není jen krásná dekorace. Pokud by tomu tak bylo, zcela by stačily umělé náhrady, které...
více…

Jak zařídit bydlení, když chceme vychovávat děti metodou Montessori?

Montessori systém výchovy dětí, to není jen návštěva školky a školy s tímto názvem, ale je to především výchova...
více…

Jak drobnými úpravami zútulnit ložnici?

Ložnice by měla být útulná a občas by také měla zažít nějaké změny. Sice převážnou část pobytu v ní...
více…

Jak pohodlně lenošit na balkoně nebo terase?

Pohodlný balkon či terasa dokáží pěkně zpříjemnit lenošení a relaxaci. A přitom zařídit si pohodlí, nemusí být...
více…

Pět tipů na originální změnu kuchyně

Nebaví vás vaše kuchyň? Tak ji změňte! A nemusíte ji hned celou  vyhazovat a nechat si udělat novou a nejlépe na...
více…

Plasty modernizují a zútulňují naše domovy

Plasty je zavalená celá naše planeta, a tak stále více toužíme po přírodních materiálech. Ale plasty bychom také...
více…

Tři tipy, jak najít další úložné prostory v malé kuchyni

Úložných míst v kuchyni není nikdy dost. Proto je třeba využít doslova každý centimetr. A platí to nejen u kuchyní...
více…

Domácí kino vybírejte podle kvality a podle svých prostorových možností

Chcete si pořídit domácí kino? A víte, na co je třeba myslet, aby vás výběr nezklamal? Určitě se musíte kromě...
více…

Klimatizace v bytě - účinný pomocník nebo zabiják?

Mít v bytě či domě klimatizaci je výhoda. Ale na druhou stranu všechno má své pro a proti. Stejně je tomu i u...
více…