Televize a její umístění v interiéru

Koupit televizor a až potom přemýšlet, kam s ním, není nejlepší nápad, zvláště pokud se již zainvestovalo do moderních tenkostěnných obrazovek nejvyšší kvality. Ono vám to i tak nedá - pokud se zmůžete na nové LCD nebo plazmu, budete jim chtít dopřát i přiměřený piedestal v podobě kvalitního nábytku.

bydlení, audio-video, televize

Jak se televizor začlenil

Klasický televizor se z estetického hlediska potřebuje začlenit do nábytku. Ještě si všichni dobře pamatujeme, jak jsme lícovali obrazovku s nábytkovými stěnami, jen aby se náš televizor nepřiznal ke své tučné odvrácené straně. Byli i tací experti, kteří udělali otvor ve zdi, do kterého usadili svůj přijímač, přičemž zadek mu ladně trčel do sousední místnosti. Pokud to byla komora, kromě myší to zřejmě nikomu nevadilo. Jistý občan to dovedl až k dokonalosti a jednoduchým řešením předběhl všechny designéry supersubtilních “obrazovčiček”, když na zadek svého elektronického miláčka z druhé strany stěny osadil kamufláží odvětranou barovou skříňku. Snahy podobného druhu, které skladují teplo produkované přijímačem v uzavřeném prostoru, zdárně přispívají k přehřátí a zkracování života chudáka televizoru.

Po redukční dietě

Zdá se, že hnací silou designérů plazmových a LCD obrazovek není jen touha po obraze dokonalejším než skutečnost, ale i potřeba dokázat, že co nejtenčí (těžko už můžeme několika centimetrům říkat "tloušťka") konstrukce stále dokáže splňovat stále větší nároky elektronických fajnšmekry obrazu a zvuku.Stolky, skříňky, stojany s přihrádkami na uložení komponentů domácího kina, nábytkové kompozice, podstavce na míru jsou podřízené možnosti umístění elektronických společníků.

Plazmový i LCD televizor lze také zabudovat,

ale i v tomto případě je třeba najít vhodný způsob větrání. Za obrazovku, pod mřížku umístěnou navrchu minimálně 15 cm hlubokého nábytkového kusu, doporučují znalci nainstalovat soustavu ventilátorů - proudící vzduch tak pomůže ochlazovat zapnutý přijímač. Štíhlé modely s oddělenou řídící jednotkou se všemi konektory umožňují větší variabilitu při umisťování v interiéru. Není proto divu, že výrobci hojně prezentují ve svých katalozích volně stojící nebo zavěšené přijímače.

Záludnosti zorných úhlů

Málokdy bývá všem "hlídačům" dopřáno, aby se obrazovka ocitla přímo před nimi. Pokud je vás více než jeden, který se rozloží v pohodlíčku svého křesla (kdo doběhne první u vás?), Tak je to i fyzicky nemožné. Výrobci tvrdí, že obrazovku můžete sledovat i pod úhlem 178 °. Můžete, ale v případě, že se na tento údaj spolehnete, a nebudete s televizorem tváří v tvář nebo alespoň pod 45 ° úhlem, může se vám stát, že kontrast obrazu bude klesat a blednout. S největší pravděpodobností vás od této nehody ušetří plazmový televizor.

Někdy i pravidla pomohou

Obecně a navzdory stálé snaze výrobců elektroniky o dokonalost zatím platí, že většina LCD má menší úhlopříčky než plazma. Je to důležitá informace pro ty, kteří sledují televizní pořady z menší vzdálenosti než 4 m, a hovoří ve prospěch LCD. Zdraví prospěšný nebo spíše únosný je totiž pětinásobně větší odstup od obrazovky, jak je její výška. Na větší vzdálenosti neváhejte s plazmou. Pro výšku umístění plazmy či LCD televizoru sice platí, že spodní hrana televizního přijímače nemá být vyšší než 80 cm od podlahy, ale netřeba zapomenout ani na souvislost s výškou sedačky. Pohled dospělého, statisticky zprůměrovaného a způsobně sedícího diváka na běžné sedačce se vyskytuje ve výšce 1,1 m, ale jen dokud nezaujme různé pomocné polohy, a tak jeho zrak klesá přiměřeně ke tvaru a velikosti sedačky a části dne. Takže pak s těmi obrazovkami raději niže než výše. Pokud se však na cestě mezi sedačkou a televizorem usadil konferenční stolek, pak nezapomeňte, že obvyklá výška stolku je 60 cm s výjimkou těch, které ve vychytávkách minimalistických interiérů poslali designéři k zemi. Umístění komponentů domácího kina se vžilo pod televizorem, ale někteří výrobci již chrání našince před zbytečným ohýbáním páteře, a tak navrhují nábytky s možností umístit DVD přehrávač, věž či video do vyšších poloh v roli pobočníků televizního přijímače. Vysouvatelné poličky se zas postarají o pohodlnou výměnu komponentů nebo kabeláže. Soulad s vlastními potřebami a nábytkem kolem televizoru dosáhnete, pokud při zařizování nezapomenete do blízkosti centra zábavy umístit vhodně široké stojany, poličky nebo skříňky s CD a DVD.

Šlechta v domě

Exkluzivní přijímače často působí v interiéru natolik výtvarně, že už nepotřebují konkurenci v komplikovaném nábytku. Skříňky či poličky na společné stěně vytvoří decentní zákulisí, a tak královna - LCD, plazma či LED obrazovka - může mít dvorní dámy v podobě nábytkového zařízení s čistými liniemi a ve stejně vysoké kvalitě, jako je ona sama. Na své si přijdou zejména stoupenci technostylu nebo ortodoxní minimalisté. Takto nechají vyniknout dokonalým tvarům, propracovanosti detailů a liniím high - end televizních přijímačů, zejména pokud jsou z takové dobré společnosti (ty obrazovky) jako modely značek Bang & Olufsen, Pioneer nebo Loewe. V případě takových skvostů spotřební elektroniky třeba při zařizování dalším nábytkem chodit po špičkách.

Televizní přijímače ztělesňující prvotřídní design přímo vybízejí,

aby byly akceptovány a velebeny jako dominanta interiéru. Možnosti instalace v interiéru? Klidně je můžete volně postavit, zavěsit na zeď či zapustit do niky ve stěně. Nic se však vašim elektronickým ratolestem nestane, pokud se stanou dominantní součástí vhodné nábytkové stěny nebo se ocitnou na stylovém stolku. Zejména v případě domácího kina se hned na začátku zamyslete, zda podřídíte jeho umístění interiéru, nebo začnete instalováním vysněné techniky. Množství komponentů, ze kterého se skládá systém domácího kina, potřebuje propojit i množstvím kabelů, které můžete ukrýt v trubkách zabudovaných ve stěnách, a tak se nábytek a televizor dostanou do prostorově čistého interiéru. Ani v případě domácího kina se nemusíte vzdát nábytku na čelní stěně, pro kvalitu zážitku ze sledování a poslechu je však důležité, aby to byl nábytek členitý a menších rozměrů.
 

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Efficace Mobili – politura na nábytek, 0,75 l

Dřevěný nábytek bez lesku a s vrstvou prachu, to vůbec není hezká vizitka. Přitom není nic lehčího, než občas...
více…

Efficace Bagno Piú – čistič koupelen plus, 750 ml

Udržovat sanitární keramiku, dlažbu a zástěny sprchových koutů v čistotě bývá často otravná a náročná práce....
více…

Argonit Sgrassatore – odmašťovací čistící prostředek, 750 ml

Praktické odmašťovače patří mezi multifunkční prostředky, které s úspěchem využíváme nejen v provozovnách, ale...
více…

Argonit Piatti Antibac 5kg – detergent pro ruční mytí nádobí

Přestože je stále populárnější a ekonomičtější mytí nádobí v myčce, stejně někteří a některé z nás...
více…

Argonit PG – Neutrální pěnový čistič skel, 1 L

Čištění oken nemusí být namáhavá součást generálního úklidu. Stačí si dobře vybrat čistící pomůcky a...
více…

Argonit Gel Clorattivo – sanitizační a chlorový odstraňovací prostředek, 5 KG

Čistící prostředky s obsahem chlóru jsou velmi účinné, přesto často brané jako poslední možnost dokonalého...
více…

Argonit Gel Clorattivo – sanitizační a chlorový odstraňovací prostředek, 1 L

Produkty s obsahem chlóru jsou velmi účinné, přesto často brané jako poslední možnost dokonalého vyčištění. K...
více…

Argonit Bagno fresh 0,75l – koupelnový čistič 12ks/kt

Koncentrované produkty jsou super, ale musíme jim věnovat trochu času a mít příslušnou lahev na ředění a aplikaci....
více…

Argonit AS4 – denní podlahový čistič, 1l

Saponáty na mytí podlah patří mezi hojně nakupované. Udržet podlahu v čistotě, to je často denní rutina, protože...
více…

Argonit AS32 – koupelnový čistič a odstraňovač usazenin, 1l

Koupelna je místo, které se sice poměrně snadno udržuje v čistotě, ale zároveň neustálý styk s vodou dává...
více…