Tepelná čerpadla – spolehlivý zdroj tepla, jehož vývoj ovlivnili i obyvatelé Československa

Jsou tepelná čerpadla „hitem“, jehož sláva brzy pomine? Kdepak! Je pravda, že popularita tepelných čerpadel raketově roste a obchodníci v Rakousku, Německu či Francii musí výrazně prodlužovat čekací lhůty dodávek, tento zájem si však tepelná čerpadla zasloužila výhodami, jejichž význam v budoucnosti rozhodně nebude klesat.

Tepelná čerpadla dnes najdete u cca každé druhé novostavby v západních spolkových zemích Německa, u zhruba každé třetí novostavby v Rakousku či Francii, politici těchto zemí dokonce počítají, že tepelná čerpadla budou do cca roku 2030 obnovitelným zdrojem energie číslo 1!

Rodák z Liptovského Mikuláše, jehož poznatky vyhřívají naše domácnosti dodnes

To, že dokáží spolehlivě a efektivně dodávat teplo prokazují tepelná čerpadla více než 100 let. Málokdo přitom ví, že do historie tohoto zdroje tepla jsou významně zapsání i obyvatelé bývalého Československa. Ještě dnes můžete v Ženevě ve Švýcarsku naleznout zařízení fungující na principu tepelného čerpadla, které zde instaloval v roce 1928 Aurel Svoboda, rodák ze slovenského Liptovského Mikuláše. Poznatky tohoto inženýra, jenž výrazně ovlivnil i Alberta Einsteina, využívají výrobci tepelných čerpadel dodnes!

Ropný šok dal vzniknout prvnímu celoevropskému boomu tepelných čerpadel

První boom tepelných čerpadel celoevropského významu nastal v 80. letech minulého století, v období nedostatku a rostoucích cen fosilních paliv. Tepelná čerpadla se v této době osvědčila jako efektivní a spolehlivý zdroj tepla, který poskytoval nezávislost na libovůli vládních představitelů zemí vyvážejících ropu a ropné produkty.

A nezávislost na dodávkách paliv ze zahraničí je jedním z důvodů, proč politici v západní Evropě vkládají do tepelných čerpadel velkou naději. Ani dnes totiž nelze brát jako samozřejmost, že k nám proudí dostatek plynu či ropy z Ruska, Iránu a dalších politicky méně stabilních zemí.

Po zklamání z fosilních paliv přišlo vystřízlivění ze slunce a větru

Druhý boom tepelných čerpadel napříč celou Evropou přišel na konci minulé dekády, kdy politici i odborná veřejnost začínali postupně procitat ze snu o levné a čisté energii z větrných či solárních elektráren, jež se ukázaly být nejen nestabilní, ale zároveň také silně závislé na zdrojích z veřejných rozpočtů.

Pokud aktuálně vybíráte nový zdroj tepla pro vaši nemovitost a nejste si jisti stálostí výhod tepelných čerpadel, výše uvedené řádky vám snad vaše pochyby rozptýlily. Geotermální energii z horkých pramenů využívali pro vaření, vytápění apod. před více než 10 000 lety původní obyvatelé Severní Ameriky. Takto dlouhá doba je snad dostatečně vekou „referencí“.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články