Trendy podlahových krytin pro obchodní, administrativní a průmyslové budovy

Nášlapné vrstvy podlahových konstrukcí těchto prostor se vyznačují tím, že se na ně kladou odlišné požadavky, co se týče oděru, vzhledu či životnosti. Zatímco prodejní prostory vyžadují hlavně estetiku a vysokou oděruvzdornost, kancelářské prostory kladou důraz zejména na komfort, čistotu a estetiku. Skladové a výrobní prostory zase kromě nízké ceny požadují bezprašnost a oděruvzdornost povrchu. Kromě těchto technických požadavků navíc podléhají aktuálním trendům. Tento článek vám bude nápomocný, jak si navrhnout a vybrat tu nejlepší.

Prodejní prostory

Aplikace podlahových krytin v obchodech a kancelářích v mnohém následovala módní trendy nástupem nových podlahovin renomovaných zahraničních výrobců, bez ohledu na to, zda vlastnostmi tomuto účelu skutečně vyhovovaly, nebo ne. Bylo to značné hlavně instalacemi laminátových podlahových krytin po přelomu tisíciletí.

- Známe plovoucí podlahy - všude, kde se jen dalo. Mluvíme zde o objektových prostorách
veřejné sféry, zejména kanceláře, obchodní domy či menší prodejny. Architekti, investoři, kteří nepodlehli tomuto trendu, zůstali u použití keramických dlažeb.

Výsledkem toho je, že když odborník z fochu podlahových krytin projde velká nákupní centra s oddělenými samostatnými prodejnami, podlahy v nich jsou zničené a jednotvárné, nudné, bez fantazie.

Člověk jen těžko najde jiné typy použitých materiálů na podlaze než laminátovou podlahu s ošoupanými hranami vrchní nášlapné vrstvy nebo s „rozjetými“ spoji,  či popraskané keramické dlažby.

I když vývoj v těchto materiálech značně pokročil hlavně v dostupnosti různých dekorů moderního, stylového či jiného směru, jejich základní technická vlastnost se nezměnila. Proto na trh přichází efektivnější podlahová krytina, tzv.. exkluzivní PVC dílce (LVT - Luxoury Vinyl Tiles).

Tato podlahová krytina splňuje mnohé zmíněné vysoké nároky obchodních prostor, a to na:

design - motiv na podlahové krytině se vytváří technologií potisku, což umožňuje nanést na povrch motiv širokého spektra obrazů, tvarů barev, a imitací.

variabilnost - Vzhledem k plastovému materiálu je snadné jeho řezání na různé i nepravidelné tvary či křivky, což umožňuje materiály navzájem kombinovat, nebo vsadit atraktivní obrazce do podlahy.

oděr - dokud běžné heterogenní PVC objektové podlahové krytiny mají nášlapnou vrstvu 0,7 mm (což odpovídá i oděru 2 mm homogenní PVC podlahové krytiny), LVT se dodává s posílenou nášlapnou vrstvou 0,9 mm. Povrch podlahové krytiny je na vylepšení údržby a čistoty ošetřený PUR vrstvou. Z materiálového hlediska je plast 100%-ně vodonepropustný, to znamená odpadává riziko znehodnocení podlahové krytiny nánosem vody z bot.

rychlá instalace bez mokrého procesu - Renovace obchodních prostor se musí provést rychle, aby se předešlo dlouhému výpadku tržby během nucené odstávky. LVT se lepí disperzními lepidly na různý již existující rovný podklad a podlaha je následně pochůzná v podstatě ihned po zpětném rozmístění zařízení a do zahájení plného provozu následující den lepidlo vytvrdne.

Mimo prodejen s přímým vstupem z ulice (na nutnou vstupní plochu takových prodejen doporučujeme keramickou dlažbu) jsou LVT dílce momentálně nejvhodnějším
řešením podlahy hlavně pro jejich široký design, odolnost vůči oděru, jakož i rychlost pokládky z dnes dostupných objektových podlahových krytin.

Kancelářské prostory

Tento segment objektových prostor je nejvíce poznamenán konzervativními názory projektanty a investory. Ještě stále je do přibližně 50% kanceláří kladen koberec. Tato podlahová krytina s velmi dlouhou historií je velmi oblíbená pro příjemnou chůzi po ní - vytváří vysoký pocit komfortu - jakož i pro její výbornou tepelnou a hlukovou izolaci.

Je však vhodná hlavně tam, kde není vystavena vysokému provozu. Nevhodný výběr podlahové krytiny má za následek její rychlé opotřebení, a tím narušení estetického dojmu ze samotného interiéru.

Pokud chceme exkluzivní textilní podlahu se střiženým vlasem, můžeme ho doporučit jen do kanceláří ředitelů či vysokých úředníků, kde nechodí mnoho návštěv.
Slabým místem takových kanceláří i tak zůstává malý prostor pod kolečkovými židlemi. Když už nechceme kombinaci podlahy s jinou - vhodnější podlahovou krytinou, měli bychom tuto plochu přikrýt průhlednou polykarbonátovou deskou, což nenaruší celkovou estetiku podlahy. Taková náročná a citlivá textilní podlahová krytina s vyšším střiženým vlasem vyžaduje pravidelnou údržbu. Hlavně jde o vysávání, avšak je třeba použití vysavače s rotačním kartáčem, který vždy narovná ušlapané vlasy koberce. Zamezíme tak nepěknému pohledu na vychozené a nevychozené zóny.

Do prostor referentských kanceláří a chodeb jsou vyšší koberce doslova nevhodným řešením. Tam třeba použít koberce se kličkovými vlasy. Na nich je méně rozeznatelný otlak po náročném pošlapávaní.

I barevné řešení by mělo být co nejvíce pestré s drobnými nepravidelnými motivy, aby zašpinění bylo co nejméně viditelné.

Mnoho novostaveb kancelářských prostor podléhá tlaku investorů na cenu podlahové krytiny. Nevhodně se nakonec použijí smyčkové koberce s vlasy z polypropylenu (PP) namísto vlasů z polyamidu (PA). Materiál PP se pro jeho menší oděruvzdornost a nižší cenu doporučuje používat přitom jen pro méně zatěžované bytové koberce. Připomínáme ještě, že koberce z vlny jsou určeny pouze pro luxusní hotelové pokoje či bytové prostory.

Celkově textilním kobercům (hlavně se střiženým vlasem) se musí věnovat značná údržba. Když už nestačí samotné suché vysávání, musí nastoupit proces vlhkého čištění. Hlavně jde o lidově zažité klepání, po kterém se musí podlaha nechat důkladně vysušit. U provozů, kde takový časový prostor nepoužívání není možný (hlavně v prostorách pro dispečink, strážní službu bank, pojišťovacích či jiných bohatých společností), se doporučuje použít aktivní čistící prášek. Takový čistící proces zabere jen cca. 30 min.

Užíváním nevysušené podlahy se prach zatlačí mezi vlákna jako bláto, čehož výsledkem je ušlapaný, špinavý a tvrdý povrch koberce. Vhodnější alternativou textilních podlahových krytin pro vysoce zatížené prostory středního stupně exkluzivity jsou vpichované plstěné koberce. Mají vlákna z PA, mají atraktivní vzory (Vzor se vytváří potiskem), a co je hlavní, mají nižší cenu a lepší čistící vlastnosti. Vlasy jsou totiž horizontálně, špína se nedostává mezi vlákna a tedy se snadněji odstraní
pouze z povrchu běžnými kartáčovým stroji.

Povrch je hladký (snadno po něm klouže kolečková židle či servírovací vozík). Z designového hlediska to může být zajímavá podlaha s možností vzájemné kombinace barev a vzorů. Pokud si však nepotrpíte vysloveně na textilní podlahové krytině, všechny výše uvedené výhody plstěných koberců zahrnuje a v čistících vlastnostech ještě převyšuje heterogenní PVC podlahová krytina s pěnovou vrstvou - Akustická PVC podlahová krytina. Dnes dodávaná škála těchto podlahovin umožňuje vytvořit atraktivní podlahu vysoké estetické úrovně, po které je chůze příjemná, nehlučná, a přitom nevyžaduje vysoké nároky na údržbu. Zmíněný komfort chůze se příjemně dá využít i na dlouhých spojovacích chodbách administrativních budov.

Skladové a výrobní prostory

Takové objekty nekladou vysoké nároky na design, proto se použijí podlahové krytiny méně náročných výrobních technologií s méně atraktivními barvami, proto jsou i cenově položené níže. Vzhledem k tomu, že se předpokládá použití malých či větších dopravních vozíků, mají vysoké nároky na otěr. Uskladněné nebo vyráběné zboží se také nesmí zaprášit, proto se musí i snadno udržovat. Z toho důvodu se většinou vyžadují bezespáré podlahy.

Vhodným řešením jsou homogenní PVC podlahové krytiny. Mají vysokou oděruvzdornost a vysoké statické zatížení. Doporučuje se však vybrat alespoň jemné vzorování materiálu zejména s podélnými pásy, aby otisky pohybu vozíků či materiálu byly na podlaze co nejméně viditelné.

Mohou se doporučit tam, kde se používají pouze nízkozdvižné vozíky. Ty však nesmějí mít kola z černé gumy (zanechávají tmavé šmouhy, nebo způsobují trvalé zbarvení PVC podlahy) nebo z kovu (mohou způsobit hloubkový trvalý zářez). Nejlepší jsou z bledého plastu. Rovněž je riziko poškrábání podlahy vyčnívajícím hřebíkem z palety při neopatrné manipulaci. Taková podlahovina je tedy vhodná zejména do knihoven, archivů, skladů nízko hmotnostních materiálů, jako zdravotnického, elektrotechnického či textilního průmyslu. Obdobně se do takových prostor hodí i podlahovina z přírodního linolea.

Pokud však chceme dodržet neprašnost podlahy, pro oba typy musíme přistoupit k používání správných metod údržby či čištění povrchu. Používání vysokozdvižných vozíků nedovoluje nainstalování povlakových podlahových krytin. PVC podlaha zanechává trvalou stopu po černých pneumatikách po delším kontaktu, a platí pro obě, že se mohou odtrhnout od podkladu, pokud těžko naložený vozík prudce zabrzdí či změní směr. Proto se do takových skladových prostor doporučují lité epoxidové či cementové podlahy.

Technologie aplikace dovoluje přitom i přibarvení, zdrsnění nebo jiné technické vylepšení. Jsou rovněž bezespáré, proto lze na údržbu použít i čisticí automat. Na dodržení celistvosti povrchu se však musí klást velký důraz na přípravu podkladu a dilatace v podlaze.

Výběr vhodného typu lité podlahy se provádí i na základě toho, zda je podlaha vystavena teplotám pod bodem mrazu či nánosům silničních posypů dopravními prostředky do skladu.

Závěr

Správně určit účel místnosti či prostoru, umět definovat všechny nároky, které na něj budou kladeny, dovolit architektům trochu fantazie a nehledět vždy na ekonomickou stránku, je to nejdůležitější, co se týče nášlapných vrstev obchodních, administrativních a výrobních objektů. Neméně důležitá je však odborná pokládka odbornou firmou na dokonale suchý a rovný povrch.

 

comments powered by Disqus


Doporučené kontakty

Supellex - průvodce světem podlah

http://www.supellex.cz supellexsupellex.cz tel.:566 532 655-6

Supellex centrum je již 8 let spolehlivým obchodním partnerem v oblasti podlahovin. V naší nabídce naleznete široký výběr podlah z kvalitních výrobků renomovaných firem. Obchodním partnerům nabízíme podporu vzdělávání v oblasti podlahovin, strojů a příslušenství. Naši pozici na trhu...

více...

Podobné články


Verde Eco Floor kan/5kg – čistič podlah

Saponáty na čištění podlah patří mezi úklidovou chemii, které není nikdy dost a kterou neustále dokupujeme. A to ani...
více…

Uni5 Pavimenti Agrumato – čistič podlah 5l

Čistá podlaha, to je nejen základ dobře uklizené domácnosti, ale také nutná pravidelná údržba malé i velké...
více…

Podlahy - Informace o podlahách

Informovaný zákazník může rovnou přejít k technické a ekonomické stránce výběru, která ušetří nejen váš čas,...
více…

Rekonstrukce podkroví - podlahy a klimatizace

Rekonstrukce prostor pod věkovitými střechami je úžasný počin. Abyste se však při rekonstrukci starého podkroví na...
více…

Nejlepší laminátové podlahy najdete v novém podlahovém centru v Praze

Stojíte před zdánlivě neřešitelným úkolem v podobě výběru nové laminátové podlahy? Pak je tu ideální řešení....
více…

Sádrokarton není jen provizorní řešení, proto jeho obliba oprávněně roste

Sádrokartonové příčky mnozí považují za provizorní řešení, paradoxně pro jejich přednosti - rychlou a suchou...
více…

Vinylové rigidní podlahy - co všechno o nich nevíte

Všichni nyní trávíme více a více času doma. Více, než kdy dříve. Už jste si všimli, po čem dennodenně chodíte?...
více…

Plochá střecha - kvalita, hydroizolace a životnost

Samozřejmostí současných střech je, že splňují svou prvořadou úlohu - ochranu interiéru před atmosférickými...
více…

Když omítka nedrží aneb Jak předcházet opadávání a trhlinám

Poruchy povrchů staveb nejsou bohužel nic neobvyklého. Ny mysli máme dva druhy problémů - odpadávání omítky a vznik...
více…

Vybíráme rodinný dům

Obytné domy patří mezi základní typy budov, které se v zástavbě vyskytují nejčastěji. Charakter obytné zástavby se...
více…