Ucpaný odpad může vyřešit instalatérská firma, ale také intenzívní čističe a protahovací pružina

Údržba bytu, to není jen vysávání, vytírání a odstraňování prachu. Pravidelnou kontrolu a údržbu vyžadují i vodovodní odpady. Pomalu vám odtéká voda v dřezu? Nemávejte rukou s tím, že máte dost času. Brzy odpad přestane odtékat úplně a to již budete možná muset volat instalatérskou firmu a štědře ji za to zaplatit.

odpady, WC, čističe, bydlení, voda, pojištění

Problém s odpady není ze dna na den

Problém s odpady se ohlašuje pomalu a delší dobu, doprovodné příznaky jsou jasné: voda odtéká pomalu, přitom může probublávat. Problém se nesmí ignorovat, protože když ho necháme vyzrát, zaplatíme místo pár korun za sítko do odpadu stovky za práci instalatéra.

Prevence je nejlevnější péče

Základem prevence je ve všech odpadech sítko (týká se to hlavně umyvadel a dřezu, protože vana a sprchová vanička má většinou sítko integrované)! Sítka je potřeba často odmašťovat a v případě nutnosti včas vyměnit. Druhou zásadou je, nesplachovat mastnotu! Toto je potřeba vštípit všem členům rodiny a hlavně dětem. Nesplachujte do umyvadla nic, co tam nepatří. Stačí to, co se spláchne automaticky - vlasy, vousy, které spolu s mastnotou pomaličku ucpávají sifon a trubky. Pokud dělají děti nad umyvadlem nějaké experimenty například s plastelínou, pískem, tak jedině s kvalitním sítkem nebo je pošlete raději k plastovému umyvadlu. Některé sprchové vaničky se instalují bez spodních revizních dvířek - čistí se vrchem, vyjmutím odtokového kolečka. Nevýhoda je ta, že když netěsností mezi vaničkou a obkladačkami, odchlípnutím silikonu, začne kapat voda pod vaničku, vůbec to nezjistíme, může kapat například půl roku. Proto při instalaci nové sprchy raději požadujte revizní dvířka, kudy se jakýkoliv problém s vodou nebo odpadem zjistí ihned a v zárodku.

Záchod

Pokud se ucpe WC, je to vždy horší událost, než když neodtéká voda. Za problémy také často stojí menší děti, které najednou spotřebují půl role papíru. Zde je zase vhodná prevence, v tomto případě náležité poučení potomků. WC se podle zákona schválnosti ucpe v nejméně vhodnou dobu, například před příchodem návštěvy. Když při splachování vystoupí voda nahoru do mísy, nejprve vyzkoušíme chemický odmašťovač. Počkáme, až se voda pomalu dostane v míse zase zpátky dolů a nalijeme odměrku odmašťovače podle návodu. Chemikálie by měla rozpustit zátku a odpad uvolnit. Pokud voda stojí nahoře a mísa je plná, může přijít na řadu tlaková čistící pumpa na WC (zvon), se kterou ale neumí každý laik zacházet. Pumpa se zastrčí na dno WC a odpad se utěsní gumovou částí. Pak se držadlem pumpuje, čímž se vytvoří intenzivní sací síla, která by měla odpad protáhnout. Další možností je použití instalatérského protahovacího pera, kterým se uvolňuje odpadní trubka. Dále je na řadě revize odpadů zvenčí bytu nebo domu. Můžete se jít podívat do revizní šachty na zahradě - nebo už rovnou povolat odborníky.

Chemické čističe

Savo razant čistič odpadů, Krtek, ... razantní odmašťovače již před nějakou dobou převzaly práci mechanických zvonů. Obsahují louh (hydroxid sodný) často v mikrogranulích a dobře rozpouštějí organické i anorganické usazeniny (vlasy, zbytky mýdel, biologické barvy na vlasy), ve dřezech zbytky potravin včetně tuků. Kromě toho odstraňují bakterie. Výrobci je doporučují používat i preventivně, aby se odpady nezanášely. Do odpadu WC, dřezu, vany nebo umyvadla se nalije příslušné množství a odpad se nechá v klidu, nesmí se pouštět voda po danou dobu výrobcem. Čističe dobře čistí i přídavný boční odpad odkapávací plochy na nádobí vedle dřezu, který se rychle zanáší. Když čistič odpadů zklame nebo ho nechcete používat, mějte po ruce stále klasický gumový zvon. Nebo zkuste přípravek šetrný k životnímu prostředí.

Co se vyplatí mít doma

Plastová nebo kovová sítka do všech odpadů. Chemický čistič (Savo razant apod.), kvalitní gumový zvon. Na škodu není ani instalatérské pero.

Pojištění staveb a domácnosti

Zkontrolujte si pojistku domácnosti a nezapomeňte na pojišťovnu! Na některé havárie způsobené poškozením podlahy a stěn vytékající vodou z vodovodního systému se vztahuje pojištění domů a budov.

Nezatěžujeme přírodu

I biologické čističe na bázi přírodních surovin jsou často schopné odpad uvolnit. Navíc jejich pravidelné používání působí preventivně.

Rada na závěr

Nasypte do odpadu několik lžic soli. Zalijte vroucí vodou nebo roztokem octu a jedlé sody. Nechte působit několik hodin, během kterých nepouštějte do umyvadla nebo dřezu vodu, nesplachujte WC. Potom znovu do odpadu vlijte konvici vařící vody.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Deset parametrů, které by měla splňovat kvalitní okna

Pokud chceme mít kvalitní okna, nestačí jen zvolit materiál, tvar a barvu. Pečlivě musíme vybírat nejen firmu, u...
více…

Topení ekonomicky a s optimální tepelnou pohodou

Mírná zima přeje optimismu. Ale je dost možné, že vám přesto bude běhat mráz po zádech - a to při pohledu na...
více…

Rekonstrukce podkroví - podlahy a klimatizace

Rekonstrukce prostor pod věkovitými střechami je úžasný počin. Abyste se však při rekonstrukci starého podkroví na...
více…

Rizika neovlivníte, škody ano!

Pokud se pustíte do stavby rodinného domu, většinou do ní vložíte všechny své životní úspory a velice...
více…

Od projektu rodinného domu ke kolaudaci

Příběhy rodinných domů a životů v nich jsou různé a jedinečné. Až tak jedinečné však nejsou administrativní...
více…

Nejlepší laminátové podlahy najdete v novém podlahovém centru v Praze

Stojíte před zdánlivě neřešitelným úkolem v podobě výběru nové laminátové podlahy? Pak je tu ideální řešení....
více…

Sádrokarton není jen provizorní řešení, proto jeho obliba oprávněně roste

Sádrokartonové příčky mnozí považují za provizorní řešení, paradoxně pro jejich přednosti - rychlou a suchou...
více…

Kachlová kamna, sporáky a pece

Původní kachlová kamna, na jaké byly v minulosti zvyklí naši předkové, se v současnosti doplňují o další typy. Už...
více…

Rekonstrukce starého domu je romantika, kterou je ale potřeba pečlivě zvážit

Uvažujete nad koupí starého domu? Váháte, zda si raději nepořídit pozemek a stavět si po svém a od základů? První...
více…

Pojištění nemovitosti v případě financování hypotečním úvěrem

Financování bydlení prostřednictvím hypotéky je jedním z nejzávažnějších rozhodnutí. I proto zde platí léty...
více…