Ucpaný odpad může vyřešit instalatérská firma, ale také intenzívní čističe a protahovací pružina

Údržba bytu, to není jen vysávání, vytírání a odstraňování prachu. Pravidelnou kontrolu a údržbu vyžadují i vodovodní odpady. Pomalu vám odtéká voda v dřezu? Nemávejte rukou s tím, že máte dost času. Brzy odpad přestane odtékat úplně a to již budete možná muset volat instalatérskou firmu a štědře ji za to zaplatit.

odpady, WC, čističe, bydlení, voda, pojištění

Problém s odpady není ze dna na den

Problém s odpady se ohlašuje pomalu a delší dobu, doprovodné příznaky jsou jasné: voda odtéká pomalu, přitom může probublávat. Problém se nesmí ignorovat, protože když ho necháme vyzrát, zaplatíme místo pár korun za sítko do odpadu stovky za práci instalatéra.

Prevence je nejlevnější péče

Základem prevence je ve všech odpadech sítko (týká se to hlavně umyvadel a dřezu, protože vana a sprchová vanička má většinou sítko integrované)! Sítka je potřeba často odmašťovat a v případě nutnosti včas vyměnit. Druhou zásadou je, nesplachovat mastnotu! Toto je potřeba vštípit všem členům rodiny a hlavně dětem. Nesplachujte do umyvadla nic, co tam nepatří. Stačí to, co se spláchne automaticky - vlasy, vousy, které spolu s mastnotou pomaličku ucpávají sifon a trubky. Pokud dělají děti nad umyvadlem nějaké experimenty například s plastelínou, pískem, tak jedině s kvalitním sítkem nebo je pošlete raději k plastovému umyvadlu. Některé sprchové vaničky se instalují bez spodních revizních dvířek - čistí se vrchem, vyjmutím odtokového kolečka. Nevýhoda je ta, že když netěsností mezi vaničkou a obkladačkami, odchlípnutím silikonu, začne kapat voda pod vaničku, vůbec to nezjistíme, může kapat například půl roku. Proto při instalaci nové sprchy raději požadujte revizní dvířka, kudy se jakýkoliv problém s vodou nebo odpadem zjistí ihned a v zárodku.

Záchod

Pokud se ucpe WC, je to vždy horší událost, než když neodtéká voda. Za problémy také často stojí menší děti, které najednou spotřebují půl role papíru. Zde je zase vhodná prevence, v tomto případě náležité poučení potomků. WC se podle zákona schválnosti ucpe v nejméně vhodnou dobu, například před příchodem návštěvy. Když při splachování vystoupí voda nahoru do mísy, nejprve vyzkoušíme chemický odmašťovač. Počkáme, až se voda pomalu dostane v míse zase zpátky dolů a nalijeme odměrku odmašťovače podle návodu. Chemikálie by měla rozpustit zátku a odpad uvolnit. Pokud voda stojí nahoře a mísa je plná, může přijít na řadu tlaková čistící pumpa na WC (zvon), se kterou ale neumí každý laik zacházet. Pumpa se zastrčí na dno WC a odpad se utěsní gumovou částí. Pak se držadlem pumpuje, čímž se vytvoří intenzivní sací síla, která by měla odpad protáhnout. Další možností je použití instalatérského protahovacího pera, kterým se uvolňuje odpadní trubka. Dále je na řadě revize odpadů zvenčí bytu nebo domu. Můžete se jít podívat do revizní šachty na zahradě - nebo už rovnou povolat odborníky.

Chemické čističe

Savo razant čistič odpadů, Krtek, ... razantní odmašťovače již před nějakou dobou převzaly práci mechanických zvonů. Obsahují louh (hydroxid sodný) často v mikrogranulích a dobře rozpouštějí organické i anorganické usazeniny (vlasy, zbytky mýdel, biologické barvy na vlasy), ve dřezech zbytky potravin včetně tuků. Kromě toho odstraňují bakterie. Výrobci je doporučují používat i preventivně, aby se odpady nezanášely. Do odpadu WC, dřezu, vany nebo umyvadla se nalije příslušné množství a odpad se nechá v klidu, nesmí se pouštět voda po danou dobu výrobcem. Čističe dobře čistí i přídavný boční odpad odkapávací plochy na nádobí vedle dřezu, který se rychle zanáší. Když čistič odpadů zklame nebo ho nechcete používat, mějte po ruce stále klasický gumový zvon. Nebo zkuste přípravek šetrný k životnímu prostředí.

Co se vyplatí mít doma

Plastová nebo kovová sítka do všech odpadů. Chemický čistič (Savo razant apod.), kvalitní gumový zvon. Na škodu není ani instalatérské pero.

Pojištění staveb a domácnosti

Zkontrolujte si pojistku domácnosti a nezapomeňte na pojišťovnu! Na některé havárie způsobené poškozením podlahy a stěn vytékající vodou z vodovodního systému se vztahuje pojištění domů a budov.

Nezatěžujeme přírodu

I biologické čističe na bázi přírodních surovin jsou často schopné odpad uvolnit. Navíc jejich pravidelné používání působí preventivně.

Rada na závěr

Nasypte do odpadu několik lžic soli. Zalijte vroucí vodou nebo roztokem octu a jedlé sody. Nechte působit několik hodin, během kterých nepouštějte do umyvadla nebo dřezu vodu, nesplachujte WC. Potom znovu do odpadu vlijte konvici vařící vody.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Pokojové rostliny v bytě a výhled z okna na zeleň? Ideální kombinace pro zdraví!

Pokojové rostliny v bytě, to není jen krásná dekorace. Pokud by tomu tak bylo, zcela by stačily umělé náhrady, které...
více…

Jak zařídit bydlení, když chceme vychovávat děti metodou Montessori?

Montessori systém výchovy dětí, to není jen návštěva školky a školy s tímto názvem, ale je to především výchova...
více…

Jak drobnými úpravami zútulnit ložnici?

Ložnice by měla být útulná a občas by také měla zažít nějaké změny. Sice převážnou část pobytu v ní...
více…

Jak pohodlně lenošit na balkoně nebo terase?

Pohodlný balkon či terasa dokáží pěkně zpříjemnit lenošení a relaxaci. A přitom zařídit si pohodlí, nemusí být...
více…

Pět tipů na originální změnu kuchyně

Nebaví vás vaše kuchyň? Tak ji změňte! A nemusíte ji hned celou  vyhazovat a nechat si udělat novou a nejlépe na...
více…

Plasty modernizují a zútulňují naše domovy

Plasty je zavalená celá naše planeta, a tak stále více toužíme po přírodních materiálech. Ale plasty bychom také...
více…

Tři tipy, jak najít další úložné prostory v malé kuchyni

Úložných míst v kuchyni není nikdy dost. Proto je třeba využít doslova každý centimetr. A platí to nejen u kuchyní...
více…

Klimatizace v bytě - účinný pomocník nebo zabiják?

Mít v bytě či domě klimatizaci je výhoda. Ale na druhou stranu všechno má své pro a proti. Stejně je tomu i u...
více…

Kytice lučních květů - vkusná ozdoba každého bytu

Koupit květinu v obchodě nezabere mnoho času, ale když si ji sami natrháte během procházky po louce, určitě z ní...
více…

Pěstování olivovníku bez obav i v našich zahradách a terasách

Obdivujete olivovníky na svých cestách po Středomoří? Ale tento stálezelený strom, který dosahuje výšky 5 až 10...
více…