ale teplotou vody v bazénu. Se zazimováním třeba začít ve chvíli, kdy se zmíněná teplota ustálí přibližně na 10 až 12 ° C. V případě, že by voda byla teplejší, dojde k rychlejšímu růstu mikroorganismů, řas a plísní. Vodu je i tak nutné ošetřit speciálními zazimovacími prostředky, jejichž úkolem je zamezit tvorbě řas i v pozdějším období.
která má asi o 0,5 m větší rozměry než samotný bazén. Takové fólie se používají především na bazény, které se na zimu nemohou vypustit: jinak by mohlo dojít k jejich deformaci a případnému poškození.Zimní fólie mají dlouhou životnost a instalují se až po skončení koupací sezóny. Kotví se v dlažbě na speciální kolíky s výsuvnou hlavou nebo na kolíky zapuštěné v terénu.
Pro správné zazimování bazénu jsou důležité tři kroky:
1. odstranit nečistoty z vody i z bazénu
2. nedovolit, aby zamrzající voda zničila bazén a jeho technická zařízení
3. chemicky ošetřit vodu, aby se přes zimu neznehodnotila
Prvním krokem přípravy bazénu na zimu je dokonalé odstranění nečistot - těch plovoucích pomocí síťky a ty, které se usadily na dně a stěnách bazénu zas pomocí speciálního vysavače. Ruční typy vysavačů, které se skládají z kartáče, teleskopické tyče a pružné hadice jsou levnější a také jednodušší. Většinou se připojují přímo na filtrovací zařízení. Obsluha takových vysavačů je přibližně stejná jako u vysavačů na koberce. Koupit se však dají i automatické vysavače, které stačí vložit do bazénu a pak je už jen pozorovat, jak samy procházejí určenou trasu, aby vyčistili co je třeba. Automatické vysavače jsou sice velmi pohodlné, ale také osmkrát dražší než ty ruční. Po odstranění nečistot přijdou na řadu pískové filtry - je třeba je několikrát důkladně vymýt.Teprve potom následuje snížení vodní hladiny. V případě bazénů s fólií (tzv. linerem) se voda částečně vypouští přibližně 2/3 objemu, aby se zachoval dostatečný tlak nutný k pnutí fólie. Ve zbývající vodě se snižuje hodnota pH: měla by se pohybovat v rozmezí od 7,0 do 7,4. Nezapomeňte pak ještě vodu chlorovat! Pozor na to, aby se při foliovaných bazénech ještě před nalitím do vody tablety či granulát dobře rozpustily. V opačném případě se může stát, že se na exponovaných místech povrch fólie vybělí a zůstanou na něm skvrny! Chlor se do vody dávkuje v poměru přibližně 10 gramů na metr krychlový.
zda není poškozená. Na případné díry a trhliny jsou určeny lepící soupravy na opravy PVC fólie. Pak třeba do vody nalít zazimovací roztok (směs kvarterních amoniových solí), který konzervuje bazénovou vodu v zimním období. Aktivní látka se uvolňuje velmi pomalu a zabraňuje tvorbě řas. Takovou námahu oceníte na jaře, když budete chtít bazén probrat k životu - zprovoznění bude určitě méně náročné.
V případě stabilních filtračních systémů hladinu vody je třeba vypustit na úroveň minimálně 20 cm pod nejníže položené hrdla odtoků, trysek nebo ústí protiproudu. Voda se v zimě nesmí dostat na jejich úroveň, ani během dlouhotrvajících dešťů nebo při náhlé oblevě sněhové pokrývky. Tehdy je lepší zkontrolovat stav vody v bazénu. Voda nesmí zůstat v žádné části technologického zařízení a ani v potrubí. Všechny vnitřní rozvody je proto nezbytné profouknout tlakovým vzduchem. Zazimování mobilní filtrační jednotky je méně náročné - jednoduše se celá odmontuje a odnese do zateplených prostor.
Pokud je bazén v oblasti, kde mrazy častěji klesají pod -15 ° C, bude bezpečnější odpojit motor i čerpadlo a uskladnit je na teplém suchém místě. No a pak zbývají už jen malé, ale přece důležité úpravy: umístit na hladinu speciální plováky, které zabrání, aby po zamrznutí hladiny rozpínající se led poškodil stěny bazénu. Pro tento účel se dají použít i prázdné pet-lahve od minerálek nebo destičky či úlomky pystyrenu.Není to právě estetické řešení, ale splní svůj účel. Důležité je pak kontrolovat, zda je neodvál vítr, jestli se nepotopily nebo nerozdrobily. Pokud se přece jen v bazénu vytvoří led: nerozbíjet! Ostré hrany by mohly poškodit stěny bazénu a jde-li o bazény potažené fólií, tak i je nenapravitelně zničily.
(plachty, rolety) je nejlepší na zimu odmontovat a uschovat nebo alespoň zakrýt (zakrytí je pouze nouzovým řešením). V zimě s plachtami a roletami určenými na letní obsluhu bazénu není radno manipulovat. Nepoužívejte lamelovou roletu na zimní zakrytí - dovnitř lamel totiž může vniknout voda; pokud v nich zamrzne, nenávratně je poškodí. Na zimní zakrytí se vyplatí investovat do plachty z husté síťoviny, která zabrání znečištění bazénu a zároveň propouští dešťovou vodu (díky tomu ji nepotrhá louže). Pohodlným řešením je tzv.. univerzální plachta, která se dá používat stejně v zimě, jakož i během letní koupací sezóny.Neprůhledná plachta navíc zabrání, aby na hladinu pronikalo světlo, které podporuje tvorbu řas a mikroorganismů. Někteří majitelé bazénů ji ukládají tak, aby se na ní neshromáždila dešťová voda - nechají ji volně stékat do stran a ne přímo do bazénu.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu