Údržba venkovních bazénů - 2.část

Vodu v bazénu neznečišťují pouze viditelné částečky, kterých se dá zbavit poměrně jednoduše pomocí mechanických sběračů, ale také různé nečistoty, které se usazují na dně (kožní tuk, prach, nečistoty z ovzduší ...). Ty vytvářejí dobré podmínky pro tvorbu bakterií a řas. Do čištění je třeba pustit stejně před napouštěním bazénu, jakož i před snižováním hladiny vody před jeho zimním odpočinkem. Tehdy se neradno vyhýbat chemickému ošetření chlorovými přípravky. Důvod? Chlor v přiměřeném množství vodu dezinfikuje, zajistí úpravu pH hodnot, eliminuje tvorbu řas a zabrání vylučování vápníku a těžkých kovů. Množství chlóru (0,1 až 0,5 mg / l) určuje kvalita vody, její teplota a čas účinku chloru ve vodě. Pokud se stane, že během zimy se na delší čas led roztaje, pak se voda může kazit a chlorování je třeba zopakovat.

Bezpečně zazimovat bazén znamená prodloužit jeho životnost

Bez diskuse se tedy vyplatí věnovat této činnosti přiměřený čas a námahu, zejména pokud každý typ venkovního bazénu je jinak náročný a vyžaduje trochu jiný postup. Pokud si nejste jisti, že jste schopni odstávku zajistit sami, není žádnou hanbou pozvat si na zazimování bazénu odborníka. Firmu by si měl určitě minimálně jeden až dvakrát pozvat každý čerstvý majitel. Důvod je jednoduchý: na různé bazény je těžké uplatnit univerzální zazimovací postup. Pokud zazimování bazénu nezanedbáte, bude na jaře mnohem jednodušší rozjet novou sezónu. Základní instrukce na zazimování: Venkovní teplota má být ustálená na 10 až 12 ° C.

Odstraňte nečistoty

vyjměte z vody schůdky, očistěte je a připravte k uskladnění
odstraňte z vody v bazénu plovoucí nečistoty pomocí síťky
odstraňte nečistoty ze dna a vysajte dno bazénu bazénovým vysavačem

Očistěte bazén

očistěte stěny bazénu pod hladinou i nad ní, usazeniny na stěnách nečistěte saponáty, ale speciálním prostředkem! Vyčistěte skimmer

Ošetřete vodu

Zkontrolujte a případně upravte úrovně chemického složení vody (pH a chlor) - je nutné, aby po úpravě běžela filtrace, až se promísí voda.

Upravte výšku hladiny vody

Snižte hladinu vody - vypusťte zhruba na úroveň 10 až 20 cm pod spodním okrajem trysek, pokud máte v bazénu protiproud, tak ještě o dalších 20 cm níže.

Odpojte hadice

Odstraňte všechnu vodu z hadic. Poznámka: pro odstranění vody z rozvodů je vhodné použít vysavač na mokré vysávání.

Odpojte filtraci

Propláchněte písek roztokem chloru (pokud je písek starší než dva roky, zvažte jeho výměnu před začátkem nové sezóny). Demontujte čerpadlo a vylijte z něj a z potrubí zbývající vodu. Všechny části filtrační jednotky uložte na suchém místě chráněném před mrazem.

Odpojte solární ohřev

Odstraňte vodu ze všech panelů solárního ohřevu a odložte je na místo, kde teplota neklesne pod 0 ° C.

Zajistěte technologii proti mrazu

Všechny odpojené a demontované části příslušenství (hadice, schůdky, solární ohřev, filtrace apod..) odložte tam, kde teploty neklesají pod 0 ° C.

Aplikujte zazimovací prostředek

Aplikujte přípravek na zazimování vody - zabraňuje usazování tvrdých vápenatých usazenin, zjednoduší čištění bazénu na jaře (dávkování přibližně jeden litr zazimovací na 10 m 3 vody; jednotlivé výrobky mají však své odlišnosti). Zazimovací přípravek se odbourá po jarním oteplení (22 až 25 ° C na slunci) asi za 28 dní, po kterých se přípravek ve vodě vyskytuje jen v minimálním množství. Přípravek nezabrání zamrznutí vody v bazénu! Proti působení ledu je vhodné do bazénu umístit tzv. distanční plováky, které rozdělí plochu bazénu na menší úseky a nedovolí ledu vyvinout takový silný tlak na stěny bazénu.

Zakryjte bazén

Krycí plachta chrání bazén před padajícími nečistotami. Někteří výrobci nedoporučují, aby se bazény přes zimu zakrývaly (na jaře vás takto může nemile překvapit utopený hlodavec).

Stará nebo nová?

Jde o vodu: necháme si v další sezóně tu ze zimy nebo si na jaře dopřejeme novou? Pokud chceme "zimní" vodu dále používat, musíme před zimou věnovat chemické úpravě mnohem větší pozornost. Některé chemické přípravky, které slouží k zazimování bazénu mohou pěnit, po takové koupeli nikdo netouží. Před zimou proto třeba zvážit, jaký druh chemikálie bude vhodnější. Úsporné a ekologické příčiny, klesající hladina vody v mnoha studních, to jsou všechno důvody, které nutí velkou část vlastníků bazénů k šetření vodou: v případě kvalitně ošetřené vody nehrozí zdravotní riziko.

Když přijde jaro

S odzimováním netřeba spěchat. V našich podmínkách se mohou mrazy objevit i nečekaně po teplých jarních dnech, a v přechodném období se i tak většina z nás venku nekoupe. Po odstranění plováků, které bránily ledu v jeho ničivých aktivitách, a vylovení či odsátí nečistot, které se i přes opatrnosti mohou objevit, si nakonec všimneme tmavou čáru, která se usadila během zimy na úrovni hladiny. Předtím než doplníme do bazénu vodu, je třeba odstranit čáru zimní usazeniny. Pozor však na drsné postupy: žádné drátěné kartáče nebo agresivní chemii na nádobí, fólie by to těžko snesla!Na trhu existují speciální jemné čistící gely. Teprve pak doplníme vodu, spustíme filtraci a další techniku. Následuje "šokové" ošetření vody zvýšenou dávkou chloru a prostředky na likvidaci zárodků mikroorganismů, kombinované s intenzivní filtrací. Toho, kdo bazén zazimovat jak se patří, nemůže jaro překvapit tím, že bazén po napuštění teče.Takto se připomenou nedbalosti z přípravy na zimu: voda "zapomenutá" v cirkulačních rozvodech může v zimě zamrznout a pak se na jaře tlačí prasklinami. Podobnou nepřístojnost může napáchat i v případě uzavíracích ventilů, filtračních nádob a ostatního technologického zařízení.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články