Výběr garážových vrat

Kde je auto, tam je i garáž! A kde je garáž, tam jsou také garážová vrata. Jak si však vybrat ty správné? Stejně jako na mnoho jiných otázek, ani na tuto nelze odpovědět bez toho, abychom se nedozvěděli něco více o možnostech vyhotovení vrat a jejich technických vlastnostech.

garážová vrata, garáž

Užitečné doplňky 

Vrata si před koupí vyzkoušejte. Když vypnou proud, musí zvládnout otevření brány nejen domácí pán, ale i ostatní členové rodiny. Pokud má mít brána pohon na dálkové ovládání a garáž nemá vedlejší vchod, zeptejte se prodejce, zda a jak se může brána nouzově otevřít bez proudu a znovu uzamknout bez toho, abyste opouštěli bránu sice zavřenou, ale nezamčenou. Také se ptejte, jak je brána zajištěna proti nadzvednutí, aby nemohlo dojít k vykradení garáže. Můžete se také výrobců ptát na atest od společnosti TÜV, i když na tento požadavek neexistuje jednoznačná legislativa. Dalším "malým velkým vynálezem" je plastová pata na spodní části zárubně, která ochrání kování před korozí. Například výhodou některých integrovaných vrat je nízký práh a rychlý  garážový pohon. Výhodou je, když se integrovanými dveřmi v garážových vratech dá projít, aniž by se musela otevírat celá vrata, čímž se mimo jiné prodlužuje životnost pohonu. Výhodou jsou integrované dveře s velmi nízkým prahem (cca 15 mm), přes který i malé dítě dokáže přenést své kolo bez pomoci rodičů. Rychlý pohon se stává velmi praktickým doplňkem v případě, že do garáže vcházíte přímo z ulice. Bránu nechcete otevřít příliš brzy, aby náhodní kolemjdoucí neměli možnost cokoliv si "půjčit" bez vašeho svolení, ale zároveň nechcete zdržovat silniční provoz. Brána se zavírá stejnou rychlostí jako brána na obyčejný pohon, aby byly dodrženy maximální síly povolené při nárazu vratového křídla na překážku, jak je uvedeno v normě EN 13241-1. Dnes je k dispozici široká nabídka nejrůznějších dálkových ovladačů - například ovladač vhodný do zásuvky zapalovače v autě. I když na začátku lze koupit pouze vrata, po čase přijdete na to, že je velmi praktické a pohodlné mít například kódovací spínač na vnější straně garáže, nejlépe s ochranou před vandaly. Ne vždy nosíte dálkový ovladač s sebou a často potřebujete otevřít bránu, i když právě do garáže nevjíždíte s autem (například při práci v zahradě). Proto se ptejte prodejce, jaké příslušenství je v nabídce.

Výše investice 

V současnosti je často nutné zvážit výši investice. Co vše je zahrnuto do ceny garážových vrat a s jakou částkou je třeba zhruba počítat v případě jednoduchých vrat nebo vrat u dvojgaráže? Otázka ceny je vždy na prvním místě. Před jakoukoliv nabídkou, technickou nebo cenovou, je třeba zjistit mnoho informací a nejlepší je, když si může prodejce prohlédnout místo realizace a mluvit s uživatelem o jeho představách a potřebách. Vyvarujte se obchodníků, kteří řeknou nějakou cenu do telefonu, bez bližší znalosti podrobností. Obecně se k ceně dá říci, že se skládá z ceny výrobku a jeho příslušenství, montáže, dopravy a DPH. Dobrou informací při rozhodování je i cena případných náhradních dílů. Není totiž nic výjimečného, ​​že si zákazníci vrata časem nabourají. Pochopitelně nikdo z nás nechce utrácet zbytečně, ale všichni chceme nejlepší poměr kvality a ceny.

Výběr firmy

Není důležitý jen výběr vhodných vrat, ale i výběr dodavatele. Dodávka vrat je spojena s dodávkou služeb, jako je poradenství, montáž, záruční a pozáruční servis. Dá se říci, že výběr dobré firmy je polovina úspěchu, protože jen tak zákazník získá kvalitní služby. Je vhodné obracet se na autorizované prodejce známých značek - zde je záruka, že personál je kvalitní a vyškolený. Je samozřejmě dobré prověřit si historii firmy, aby se zákazník ujistil o stabilitě společnosti, a zajímat se o rychlost případného servisního zásahu. Při rozhodování hodně napoví i samotný přístup k zákazníkovi. 

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Židle aneb nezbytná součást domácnosti v mnoha ohledech. Jakou vybrat?

Při vybavování domácnosti nebo kanceláře jsou velkým tématem židle. Vybrat si totiž můžete z několika různých...
více…

Dálniční známky v roce 2021 aneb jaké změny nás čekají?

Od nového roku už konečně nebude potřeba vylepovat na přední sklo aut papírové dálniční známky, po letech...
více…

Adventní kalendář vám může poskytnout jedinečné dárky

Vánoce se nezadržitelně blíží a ty největší e-shopy začínají pomalu připravovat zajímavé marketingové akce,...
více…

I váš sklep si zaslouží stabilní a pevné regály

Vydali jste se do sklepa pro zavařeninu a málem jste upadli? Na vině byl samozřejmě nepořádek na podlaze. Prodírat se...
více…

Užitečné tipy na kancelářské židle

Základem úspěchu pro práci v kanceláři je kvalitní a pohodlná kancelářská židle. Pokud trávíte v práci...
více…

Deset parametrů, které by měla splňovat kvalitní okna

Pokud chceme mít kvalitní okna, nestačí jen zvolit materiál, tvar a barvu. Pečlivě musíme vybírat nejen firmu, u...
více…

Topení ekonomicky a s optimální tepelnou pohodou

Mírná zima přeje optimismu. Ale je dost možné, že vám přesto bude běhat mráz po zádech - a to při pohledu na...
více…

Rekonstrukce podkroví - podlahy a klimatizace

Rekonstrukce prostor pod věkovitými střechami je úžasný počin. Abyste se však při rekonstrukci starého podkroví na...
více…

Rizika neovlivníte, škody ano!

Pokud se pustíte do stavby rodinného domu, většinou do ní vložíte všechny své životní úspory a velice...
více…

Od projektu rodinného domu ke kolaudaci

Příběhy rodinných domů a životů v nich jsou různé a jedinečné. Až tak jedinečné však nejsou administrativní...
více…