Využití zbytkového tepla při větrání - rekuperace

Kuchyň je místo, kde při vaření vzniká velké množství tepla, které většinou vypustíme přes odsavač par nebo oknem ven. Když se nad tím zamyslíte, zjistíte, že objem tohoto tepla je poměrně velký, takže proč, respektive jak ho využít. A přesně o tom bude řeč - o využívání zbytkového tepla, čili o rekuperaci. V současnosti začíná většina majitelů bytů a domů přemýšlet nad tím, jak ušetřit při vytápění. Kromě hraniční možnosti přestat topit existuje i řešení, při kterém je snaha zachytit v prostoru co nejvíce tepla a důkladně jej využít. K tomu je však třeba, aby si teplo nemohlo jen tak nekontrolovaně odcházet, kam chce.

Při výstavbě rodinných i obytných domů stále převládá mylný názor,

že zdravá budova by měla dýchat, a proto sem tam nějaká netěsnost je vlastně vítaná. Ve skutečnosti jsou to lidé, kteří potřebují čerstvý vzduch. Z toho vyplývá, že pro zajištění zdravého vnitřního klima je podstatná výměna vzduchu a odvádění vlhkosti větráním. Jenže při větrání přichází nejen k výměně vzduchu, ale i k tepelným ztrátám. Tepelné ztráty větráním a infiltrací představují v běžných domech významnou část v celkovém nároku na teplo. Technické normy a hygienické předpisy stanoví, aby se za jednu hodinu vyměnila polovina objemu vzduchu v každé místnosti bytu či rodinného domu. Otázkou zůstává, jak zajistit, aby při větrání neodcházelo i teplo.

Řízené větrání

Pokud jste se rozhodli snížit náklady na vytápění vašeho domova určitě, začněte se zateplováním. Kromě dobré tepelné izolace má však i vzduchotěsnost, větrotěsnost a způsob větrání rozhodující vliv na dosažení požadovaných energetických úspor. Z tohoto důvodu je důležité i tzv.. řízené větrání. Hlavní výhody řízeného větrání je zajištění potřebného přísunu čerstvého vzduchu, zajištění zdravého mikroklimatu (řízení vlhkosti, prevence vzniku plísní, redukce škodlivin, bezprašnost, pylová ochrana atd..). A především zajištění energetických úspor i přes spotřebě energie zařízeními pro dopravu vzduchu. Řízené větrání se může realizovat dvěma systémy. Mezi jednodušší řešení patří systém odvádění vzduchu s řízeným přívodem vzduchu, respektive odvětrávání. V obvodové stěně obytných místností jsou zabudovány nastavitelné otvory pro přívod vzduchu z kuchyně, koupelny a WC, kterými je vzduch odváděn ventilátorem ven. Tento systém je energeticky dost nevýhodný, protože v odpadním vzduchu se ztrácí mnoho nevyužitého tepla. Při využití větracího zařízení se zpětným získáváním tepla je systém přivádění a odvádění vzduchu stejný jako u odvětrávacích systémech. Rozdíl je v tom, že odpadní vzduch proudí z místností s vyšší teplotou do větracího zařízení, kde mu výměník tepla odebírá část tepelné energie a předává ji čerstvému ​​vzduchu.

Když větrat, tak s rekuperací

Rekuperace neboli zpětné získávání tepla je děj, při němž se přiváděný vzduch do objektu přehřívá teplým odpadním vzduchem. Teplý vzduch není tedy bez užitku odveden otevřeným oknem ven, ale v rekuperačním výměníku předává většinu svého tepla přiváděnému vzduchu. Účinnost rekuperace nebo opětovného získávání tepla je vlastně využití odpadního tepla pro předehřev chladného čerstvého vzduchu.Takovou rekuperaci zajišťuje větrací zařízení s rekuperačním výměníkem, který umožní návrat tepla z odváděného vzduchu do přiváděného vzduchu zvenčí s účinností od 30% do 90%.Vzhledem k nepřetržitému větrání upraveným vzduchem se zlepšuje tepelný a vlhkostní stav vnitřního prostředí bytu. Rekuperační systém bývá kombinovaný s topným systémem, který doplňuje část tepelných ztrát budovy. Rekuperační jednotka se skládá ze skříně se dvěma ventilátory, z deskového nebo rotačního výměníku tepla, z filtrů a ovládání. Ve skříni dochází k předávání tepla přes lamely rekuperátoru bez smíchání vzduchových proudů. Získává se tak zpětně energie již jednou vložena do vytápění prostor, kterou bychom při klasickém větrání ztratili. Čerstvý vzduch může být dohříván na požadovanou teplotu vestavěným ohřívačem během několika dní v roce, které se vyznačují extrémně nízkou vnější teplotou. Rekuperační jednotky se liší výkony a rozměry. Menší se montují na vnitřní stěny místností. Větší zařízení se montují většinou do mezistropu se vzduchotechnickým rozvodem nebo do samostatné místnosti. Údržba zahrnuje čištění filtru a výměníku.

Rekuperační jednotky pro každého

Rekuperační výměníky tepla se nejčastěji osazují přímo do větracích jednotek. Rekuperace se tak dá využít prakticky ve všech typech objektů, a to od bytů a rodinných domů přes občanské stavby, bazény až po průmyslové stavby.Rekuperační výměníky se dají využívat i v klimatizovaných objektech, kde se v letních měsících využívají k rekuperaci chladu. Přiváděný teplý venkovní vzduch je ochlazován odváděným vnitřním, klimatizací vychlazeným vzduchem. Rekuperační a ventilační systém pro celý dům kombinuje nepřetržitou ventilaci s nejprogresivnějšími rekuperačními systémy. Bez ztrát energie se lehce z domu odstraní znečištěný vzduch a nepříjemné pachy z kuchyně, koupelny a WC a zajistí se stálý přísun čistého filtrovaného vzduchu. Ventilační systém s rekuperací zajišťuje nepřetržité větrání i v době, kdy je dům zcela uzavřen (dovolená, rekreační objekty).

Kvalita vnitřního prostředí v domě se také významně zlepšuje tím,

že vlhkost vzduchu je udržována na nízké hodnotě a do domu se přivádí ohřátý (nebo v létě ochlazený) čerstvý filtrovaný vzduch. Nepřetržité větrání celého domu snižuje relativní vlhkost a tím odstraňuje ideální podmínky pro množení roztočů a vznik plísní. Je ideální pro astmatiky, alergiky a při problémech s radonem. V případě, že nemáte možnost využít komplexní ventilační systém, můžete si pořídit samostatné rekuperační jednotky do každé místnosti zvlášť. Každá rekuperační jednotka zajišťuje větrání místnosti bez ztrát energie a zamezuje vzniku plísní a roztočů, a tak vytváří zdravé prostředí pro bydlení. Jednotka nezabírá v místnosti žádný prostor, na stěně je jen jedna plochá mřížka, která zajišťuje přívod i odvod vzduchu. Na umístění jednotky stačí otvor ve zdi. Díky využití nejmodernější technologie může jednotka i přes malé rozměry dosáhnout účinnosti až 84%.

Co je to rekuperace?

Rekuperace neboli zpětné získávání tepla je děj, při němž se přiváděný vzduch do budovy předehřívá teplým odcházejícím vzduchem. Teplý vzduch není bez užitku odveden otevřeným oknem ven, ale v rekuperačním výměníku předává většinu svého tepla přiváděnému vzduchu.

Co je účinnost rekuperace?

Účinnost rekuperace je účinnost zpětného získávání tepla. V principu jde o využití odpadního tepla pro předehřev chladného, ​​čerstvého vzduchu. Nulová účinnost je účinnost otevřeného okna, kdy teplý vzduch bez užitku odchází a studený, čerstvý vzduch je přímo přiváděn do místnosti, který se rychle ochlazuje až na venkovní teplotu. Stoprocentní účinnost (technicky nerealizovatelná je tehdy, když se přiváděný venkovní vzduch ohřeje odváděným vnitřním vzduchem na teplotu, která je uvnitř. Místnost by byla větrána bez ztráty energie. Reálná účinnost rekuperace se pohybuje u běžně dostupných vzduchotechnických zařízeních od 30 do 90%, přičemž účinnost nad 60% se považuje za dobrou, nad 80% za špičkovou.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus


Podobné články