Základní elektrické a ruční nástroje

Rekonstrukce i opravy v domě vyžadují různé nástroje. Některé běžné nástroje jsou potřebné, ať už provádíte elektrikářské, instalatérské, tesařské nebo jiné práce.

Když budete mít správné ruční nebo elektrické nástroje, pomůže Vám to k hladkému zvládnutí práce bez zbytečných komplikací.

Ruční nástroje 

Každá bedna s nářadím by měla obsahovat kladivo o hmotnosti 0,5 kg, sadu šroubováků, nastavitelný technický klíč dlouhý 20 cm, špachtli na tmel, technický nůž, měřicí pásmo, vrtáky, soupravu hřebíků, pravítko dlouhé 15 cm, kovové pravítko-trojúhelník, pilník na dřevo i na kov, a také štípací kleště na dráty. Tyto nástroje Vám na většinu menších oprav budou stačit. Většina lidí začne se  základními nástroji a časem podle potřeby přidává další.

Elektrické nástroje

Většinu prací lze zvládnout bez elektrických nástrojů, to však není praktické ani žádoucí. Ze všeho nejdříve byste si měli koupit akumulátorovou vrtačku o výkonu 12 V-14 V, protože téměř každá práce v domě vyžaduje vrtání nebo zavádění šroubů.  Baterie s 12 V je lehčí než baterie s 14 V, takže se s vrtačkou lépe pohybuje.

Kotoučová pila se hodí na řezání dřevěných panelů, desek a dalšího dřeva. Existují pily profesionální a domácí úrovně. Profesionální pily bývají pevnější, funkčnější a vydrží déle než lehčí a levnější modely. Platí zde pravidlo, že dostanete to, za co zaplatíte.

Dobrou investicí je rovněž stolní pila. Je nebezpečné řezat na kotoučové pile úzké pásy dřeva. Přenosné profesionální stolní pily nebývají nákladné a stačí na většinu prací potřebných v domě. Pokud máte v plánu vyrábět nábytek nebo provádět jinou jemnou práci se dřevem, je vhodná větší stolní pila s bočním prodloužením. Pokud nemáte místa nazbyt, můžete si k pile pořídit kolečka, abyste ji mohli po práci odsunout do kouta.

Pokud máte v plánu rekonstrukci místností nebo celého domu, budete potřebovat také další nástroje. Nutností je reciproční pila. S ní můžete řezat mj. hřebíky a potrubí; hodí se také při demolici. Na práci s obklady a s podlahovými lištami Vám přijde vhod přímočará pila a elektrický hoblík.

Údržba    

Po větším používání potřebují údržbu i ruční nástroje. Když se špička křížového šroubováku opotřebuje, je zavádění šroubů mnohem obtížnější. Pokud nemá šroubovák vyměnitelnou špičku, musíte ho vyhodit. Když se však opotřebuje plochý šroubovák, můžete ho opravit pomocí pilníku nebo brusu.

Abyste uvolnili nastavitelný (technický) klíč nebo jiný nástroj s pohyblivými částmi, naneste na něj trochu univerzálního technického oleje. Také pilníky se časem opotřebují a je nutné je vyhodit.

Bezpečnost

Při práci s nástroji vždy noste ochranné brýle a pracovní rukavice. Pokud nástroje správně neudržujete, může dojít ke zranění. Pokud ztupený šroubovák sklouzne ze šroubu, může Vám propíchnout ruku nebo zničit povrch předmětu. Když používáte technický nůž, řezejte vždy směrem od těla.

Používejte ochranu sluchu (sluchadla, zátky), když pracujete s kotoučovou nebo stolní pilou nebo s jinými elektrickými nástroji, abyste předešli poškození sluchu. Pro řezání používejte pevný stabilní podklad, abyste nad pilou neztratili kontrolu, pokud by se zasekla ve dřevě. Pokud jsou v domě děti, vždy nástroj odpojte ze zásuvky, když od něj budete odcházet. Tlačítka děti přitahují a může dojít ke zranění.

Úvahy

Pokud nemáte nástroj, který potřebujete, můžete si ho vypůjčit, zvlášť pokud ho nebudete opakovaně používat. V půjčovnách nářadí obvykle najdete vše, co potřebujete, a vypůjčení nástroje na krátký čas Vás vyjde mnohem levněji než jeho koupě.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Elektrické nebo akumulátorové nástroje?

S elektrickými nástroji pracuje někdy každý z nás. Pokud s nimi pracujete pravidelně, musíte také řešit otázku....
více…

Elektrické nástroje s utahovacím momentem

Utahovací moment označuje množství síly, kterou je třeba vyvinout na předmět, aby začal rotovat kolem své osy....
více…

Elektrické nástroje pro práci se dřevem

Náklady na řemeslníky, kteří provedou opravy ve Vašem domě, mohou být závratné a za práci, která jim zabere...
více…

Elektrické nástroje používané v dílnách na dřevo II.

Tesařské a truhlářské dílny používají nástroje podle úrovně kompetence a pohodlí obsluhujících...
více…

Elektrické nástroje používané v dílnách na dřevo

Mnohé elektrické nástroje patří k standardnímu vybavení dílny.  Některé jsou pevné, zatímco jiné nabízejí...
více…

Elektrické nástroje používané při práci se dřevem II.

Elektrické nástroje výrazně zvyšují produktivitu při tesařských a truhlářských pracích. Jednomu pracovníkovi...
více…

Elektrické nástroje používané při práci se dřevem

Pět hlavních úkolů, ke kterým se tesařské a truhlářské nástroje používají, je měření, řezání,...
více…

Elektrické nástroje na řezání kovu II.

I když nejefektivnějšími nástroji na řezání kovu je řezací hořák nebo plasmový řezací stroj, tyto...
více…

Elektrické nástroje na řezání kovu

Pokud provádíte rozsáhlou opravdu domu nebo něco vyrábíte, je pravděpodobné, že budete potřebovat také řezat...
více…

Jaké jsou typy přenosných elektrických nástrojů?

Přenosné elektrické nástroje mají různé podoby a slouží k pracím, jako je řezání, vrtání nebo...
více…