Zásady ochrany domu před zloději
V době, kdy byty či domy necháváme opuštěné se spoléháme zejména na pevné dveře a zámky. Právě ty by měly náš domov nejlépe ochránit před nezvanými hosty.
Kontrola zabezpečení příbytku
Kdy naposledy jste kontrolovali úroveň zabezpečení svého příbytku? Není právě teď ten správný čas ověřit si, zda vaše cylindrická vložka splňuje vše, co má? Na co přesně si dát pozor a co všechno zařídit před odjezdem či odchodem na delší dobu, aby vás po návratu nečekalo nepříjemné překvapení v podobě vykradeného bytu, o tom hovoří specialista firmy, která se zabývá výrobou zámků, vložek a klíčů tradiční značky FAB.
1. Poraďte se se zámečníkem
To nejjednodušší a nejefektivnější, co můžeme udělat, je jít k zámečníkovi. "Stačí si s sebou vzít klíče od domu," radí odborník. Dobrý zámečník podle nich hned identifikuje, jakou máte ve dveřích cylindrickou vložku a zda není načase ji vyměnit. Buď proto, že je stará a překonat ji není pro zloděje není žádný problém, nebo z toho důvodu, že výrobce na ni nemá certifikát. Tehdy byste totiž v případě vloupání měli problém s pojišťovnou!
2. Svatá trojice dveře - kování - vložka
Vaše cylindrická vložka ve vchodových dveřích by měla v každém případě být certifikována minimálně ve třetí bezpečnostní třídě. A na této úrovni by v ní mělo být i bezpečnostní kování a také samotné dveře. Celá soustava je tak bezpečná, jak je bezpečný jeho nejslabší článek. Stejný názor na to mají i pojišťovny. Pokud máte supercylindrickou vložku namontovanou ve starých dřevotřískových dveřích, pojistku vám v případě krádeže pravděpodobně neuznají. Nezapomeňte také, že pokud máte s bytem propojenou garáž, musí mít i ta kvalitní zámek.
3. Pojistěte se
Před odjezdem je vhodné si byt pojistit. Pořádně si prostudujte pojistnou smlouvu, protože v ní najdete všechny podmínky, za kterých vám pojistku uznají - to znamená, jakým způsobem musíte mít svůj byt zajištěn.
4. Pozor na okna a balkony
Pozornost také věnujte dostupným oknům a proskleným lodžii. Na jejich překonání stačí sekundy. Existují bezpečnostní fólie, které rozbití výrazně ztíží, nebo je možné situaci řešit mřížemi. Hrubá síla zpravidla neplatí ani na vrstvená bezpečnostní skla.
5. Nechlubte se
Zprávu o tom, kdy a kam se chystáte na dovolenou, určitě přes sociální sítě nevěšte na nos celému světu. Být diskrétním se v tomto případě skutečně vyplatí. I policie potvrzuje, že zloději jsou na těchto sítích jako doma a mnoho tipů, kam "zavítat", nacházejí právě tam.
6. Ukryjte si cennosti do trezoru
Skryjte všechny cennosti, doklady, šperky a drobnou elektroniku. Pokud máte doma trezor, nejlépe zabudovaný ve zdi, využijte samozřejmě ten.
7. Požádejte souseda, aby vám vybíral schránku
Domluvte se se sousedem, aby vám během vaší nepřítomnosti vybíral poštovní schránku. Nic totiž neumí přilákat zloděje více, než přeplněná schránka, odkud doslova vypadávají noviny, obálky a reklamní letáky.
8. Nestahujte rolety a naopak, v bytě rozsviťte
Zatažené rolety nebo závěsy dávají zlodějům signál, že v bytě nikdo není. Navíc se jim takto lépe krade. Zkuste využít elektronické spínací zařízení, které lze nastavit tak, že v určitých intervalech rozsvěcuje a zhasíná světla nebo televizor. Moderní řešení si dokáže zapamatovat vaše návyky a během dovolené vám rozsvěcuje a zhasíná jednotlivé místnosti tak, jako kdyby jste byli doma. Postačující je i zásuvka s mechanickými hodinami a v ní připojena bezpečná lampa.
9. Odkládejte si účtenky
Je velmi praktické sepsat všechny cenné věci i s jejich výrobními čísly a také si je nafotit. Odkládejte si i všechny účtenky. Pomůže vám to nejen při komunikaci s pojišťovnou, ale i policii během případného pátrání.
10. Využijte elektronické monitorování
Stojí za zvážení, zda se nevyplatí investovat do některého z množství poplašných systémů, které jsou dnes mnohem dostupnější než v minulosti. Bezpečnostní systémy dnes dokáží komunikovat přímo s policií, která tak může zloděje zadržet přímo ve vašem obývacím pokoji, dokud vy si vychutnáváte dovolenou třeba u moře v Karibiku.