Zasklení lodžie - výhody a nevýhody

Současný trend bydlení upřednostňuje co největší přísun světla. Chceme se potěšit výhledem ven. Většina z nás pracuje v uzavřeném prostředí, a tak toto otevírání životního prostoru vítáme.

bydlení, zasklení lodžie, sklo

Sklo, díky průhlednosti a své schopnosti propouštět světlo,

se stalo velmi moderní. V oblibě jsou velké zasklené plochy, terasy, lodžie nebo balkony. Stavitel rodinného domu má situaci usnadněnou. Zasklené a otevřené prostory situuje do prostředí zahrady, které mu nejvíce umožní těšit se z krásného a klidného prostředí. Co však majitel lodžie nebo balkonu ve zděném nebo panelovém bytovém domě, s výhledem na rušnou komunikaci? Tady už člověk stojí před hotovou věcí. Některé skutečnosti se jednoduše ovlivnit nedají. Přesto můžete nedostatky alespoň eliminovat. Otázka zní: zasklít nebo nezasklít lodžii či balkon?

Proč zasklívat

Lodžie, na rozdíl od otevřeného balkonu, je zapuštěna do plochy bytu, a proto více plní funkci obytného prostoru. Díky tomu se nejčastěji setkáváme se zasklíváním lodžií právě ve starších, zejména panelových bytech, kde se nájemníci snaží zvětšit obytný prostor právě lodžií. Zasklíváme především proto, aby se její prostor dal využít převážnou část roku. Zasklený prostor lodžie přináší kromě příjemného posezení či pěstování rostlin i další výhody. Je to například omezení úniku tepla. Teplota v přilehlé místnosti stoupne o 2 až 3 ° C, což se projeví i na celkové tepelné bilanci. Úspory energie závisí od situování lodžie na světové strany a schopnosti akumulace tepla obvodovými konstrukcemi. Zasklení zároveň přispěje k utlumení hluku, a to až o 6 dB, další výhodou je omezení prašnosti. Nezanedbatelným aspektem je i eliminování působení sněhu a deště, což se projeví delší životností oken, dveří, podlah a stropu lodžie. V neposlední řadě je to i zvýšení bezpečnosti našeho bytu. To platí hlavně pro byty na prvních dvou podlažích, a také v nejvyšším patře.

Výhody zasklení lodžie v kostce

  • Snížení hluku a prašnosti v bytě
  • Zvýšení bezpečnosti
  • Snížení úniku tepla
  • Omezení působení sněhu a deště

Mylné představy

  • Zasklením lodžie však rozhodně nezískáme nový pokoj. Zasklení zvětší užitnou plochu na bydlení, ale ne obytnou plochu přilehlé místnosti. I zasklená lodžie zůstává neizolovaná, není vytápěna a při mrazech promrzá, i když podstatně méně než nezasklená.
  • Varianta zcela těsného uzavření lodžie a otevření obytné (vytápěné plochy) místnosti do tohoto prostoru je nevhodná z hlediska hygienického (větrání, kondenzace vodní páry na zasklení i na parapetu lodžie) i z hlediska spotřeby energie (ani po uzavření nejsou parapety lodžií dimenzovány jako vnější stěny obytných budov).
  • Nesmíme zapomínat ani na dostatečné větrání - to znamená nejen otevřít okna na lodžii nebo bytě. Je nutné vytvořit průvan. Jinak hrozí nebezpečí vzniku plísní, kterým se daří v nevětraných a vlhkých prostorách. Odborníci doporučují takzvané křížové větrání.

Způsob zasklení

Na zasklení lodžií můžeme použít bezrámový nebo rámový systém. Při bezrámových systémech je mezi jednotlivými okny několikamilimetrová mezera. Některé firmy nabízejí krycí lišty, které tyto spáry utěsní. Obecně se dá říci, že bezrámové systémy jsou levnější. Rámové systémy mají mezi tabulemi těsnicí kartáčky, které slouží i pro větrání. Rozdíl je pak ve způsobu, jakým se skla posouvají, případně z jaké části se dá lodžie otevřít. Některé bezrámové systémy kombinují pevná a posuvná skla, jiné bezrámové systémy mohou lodžii otevřít prakticky úplně. Skla se odsunou ke stěně, kde se otočí rovnoběžně s boční stěnou.Systém dokáže snadno ovládat i starší člověk. Skla se posouvají k boční stěně lodžie, ke které se přiklopí a zajistí, takže v případě potřeby, především v letních měsících, lze otevřít celou lodžii. Navíc posuvné a otočné skla umožňují snadné čištění včetně vnější strany, a to bez nebezpečného vyklánění. Podstatná je i kvalita skla. Mělo by být tlusté minimálně 4 - 6 mm a splňovat parametry bezpečnostního skla.

Nevýhody zasklených lodžií

Investory může od zasklení lodžií odradit výše investice - až po důkladném zvážení celkové situace může majitel bytu dospět k rozhodnutí, zda se zasklení lodžie vyplatí, nebo ne. Zasklení je velmi příznivé v bytové a zejména panelové výstavbě. Majitelé rodinných domů však mají lodžie nebo balkony situované do zahrady, proto zasklení nebývá tak atraktivní a zajímavé jako v panelácích a bytovkách, které jsou v rušném městském prostředí.

Formality

V případě, že se rozhodneme pro zasklení lodžie, musíme se informovat u vlastníka domu a na příslušném stavebním úřadě, což je nezbytné pro povolení zasklení. Většinou je to souhlas majitele domu a stavební povolení. Někde stačí doklady na ohlášení stavební úpravy. Běžná lhůta od zaměření po montáž je 3 - 4 týdny (v sezóně i pět), samotná montáž trvá asi 4 - 6 hodin. Kromě zasklení lodžie (od zábradlí po strop) zajišťují specializované firmy i vykrytí spodní části zábradlí (od zábradlí po podlahu), aby dodávka byla kompletní. Důležitý je výběr specializované firmy. Jen tak předejdeme pozdějším komplikacím, protože ani dnes není schopen každý dodavatel zaručit potřebnou kvalitu.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Vyměnitelná vůně OURFRESH – Cotton Blossom

Používání osvěžovače vzduchu se již stalo téměř samozřejmostí v našich domácnostech a komerčních prostorech....
více…

Luxusní vůně do interiérů? Vybírejte ty, které se uvolňují pomocí praktických senzorů!

O svěží vzduch v interiéru se nemusíte starat, pokud zvolíte bezúdržbový přístroj a k němu vhodnou esenci. Své o...
více…

Vůně My Fresh Alpine Forrest

Interiérové vůně mohou zútulnit a osvěžit pobyt v uzavřených prostorech domů a bytů. Ale jsou také vůně, které...
více…

Vůně My Fresh Tea Lily

Harmonizující vůně jsou ideální společníci útulných domovů, ale také kanceláří a míst, kde se uzavírají...
více…

Vůně My Fresh Coconut Vanilla

Osvěžovače vzduchu se staly téměř běžným sortimentem v našich nákupních košících. Často rozhoduje akční cena,...
více…

Vůně My Fresh - originální osvěžení do malých místností, šaten a přihrádek

Americká jednička na trhu s interiérovými vůněmi, firma Fresh Products, přichází s novinkou v oblasti interiérových...
více…

Vůně Easy Fresh Fabulous

Interiérové vůně ve formě vyměnitelných krytů do osvěžovače vzduchu, americké jedničky na trhu s interiérovými...
více…

Vůně Easy Fresh Kiwi Grapefruit

Koupili jste si elektronický osvěžovač vzduchu, jedničky na trhu s interiérovými vůněmi, americké firmy Fresh...
více…

Vůně Easy Fresh Mango

Milujete exotické ovocné vůně? Jednička na trhu s interiérovými vůněmi, americká firma Fresh Products, která...
více…

Vůně Easy Fresh Spiced Apple

Elektronické osvěžovače vzduchu v interiéru, to je měsíc bez starostí z nepříjemných pachů. Cenově přijatelné,...
více…