Jak postupovat při probírání ovocných stromů?

Jedna z nejdůležitějších prací v ovocném sadu je probírka plodů. V současnosti se již netýká výhradně jádrovin, ale své uplatnění našla i při pěstování dalších ovocných druhů, především peckovin.

 

Ovocné stromy mají snahu nasadit mnohem více plodů, než je potřebné a pro pěstitele žádoucí. Během červnového opadu sice část této násady přirozeným způsobem shodí, zbývající množství plodů je však stále nadbytečné. Bez probírek by sice dozrály, byly by však velmi malé, neatraktivní, ale i špatně skladovatelné a chuťově často nevyhovující. Průvodní jev zanedbání probírky je také šíření chorob a škůdců, ale zejména střídání rodivosti.

 

Jádroviny

Kdy a jak dělat probírat?

Zažitý termín probírky je začátek června, těsně po přirozeném opadu. Častá chyba je však zevšeobecňování tohoto termínu, neboť každá odrůda má svá specifika, a to se týká i probírky. Proto například v případě odrůd se sklonem k střídavé rodivosti, jako 'Ontario', 'Jonagold' a jeho klony či 'Golden Delicious', se doporučuje provádět probírku před tímto termínem. Děláme ji ručně nebo pomocí nůžek. Čistší a dokonalejší způsob je nůžkami, je však třeba dát velký pozor na mechanické poškození, ke kterému může dojít při neopatrném zacházení.

 

Kolik plodů ponechat? 

Při množství ponechaných plodů se dělá nejvíce chyb. Zahrádkářům je často líto odstranit nadbytečné plody, obávají se malé úrody, proto provedou probírku nedostatečně. Je třeba si uvědomit, že každý strom má svůj potenciál, který dokáže bez problémů naplnit. Čili pokud má štíhlé vřeteno jabloně přinést úrodu například 15 kg ovoce, tak těch 15 kg tam dozraje bez ohledu na to, zda jste na stromě ponechali 100 nebo 300 plodů. Je však velký rozdíl dopěstovat 100 krásných ideálních plodů nebo 300 malých, nevyhovujících. Probírku je proto třeba provést precizně a dostatečně intenzivně. V případě jabloní necháváme v souplodí zásadně pouze jeden plod, logicky ten nejkrásnější a nejlépe vyvinutý. Při velkoplodých odrůdách v případě velké násady necháváme také jen jeden plod, v případě slabší násady 1 - 2 plody. Na větvi by neměly být plody blíže než 15 cm. Jednoduchá pomůcka je ruka - plody necháváme asi na šířku dlaně.

 

Peckoviny

Kdy a jak dělat probírku?

V případě peckovin je technika probírky podobná jako u jádrovin, na její realizaci však nejsou zapotřebí nůžky. Vzdálenost ponechaných plodů je závislá na ovocném druhu, přičemž platí jednoduchá zásada, že čím větší plody má daný ovocný druh, tím dále od sebe je necháváme.

 

Kolik plodů ponechat? 

V případě broskví je to na šířku dlaně, v případě meruněk obvykle postačuje vzdálenost 10 cm. I zde však je třeba brát v úvahu specifika jednotlivých odrůd a účel, pro jaký ovoce pěstujeme. Například pokud pěstujeme velkoplodé odrůdy meruněk určeny k prodeji ve formě stolního ovoce, je třeba udělat silnější probírku. V opačném případě plody nedorostou do potřebné velikosti, čímž ztratí z atraktivity a ceny. Naopak při pěstování na konzervování nebo jiné zpracování se provádí jemnější probírka.

 

Jedna probírka nestačí

Většina zahrádkářů ukončením červnové probírky plodů považuje tento problém za vyřešený a na rok ho vypustí z hlavy. Jde o omyl, na který je třeba co nejdříve zapomenout. V červnu provedená probírka je "pouze" základní. Po ní ještě následuje v průběhu roku opravná a takzvaná kvalitativní. Opravnou probírkou, jak již naznačuje její název, vylepšujeme probírku základní. Provádí se 1 - 2 měsíce po základní, když už plody dozrály a pěstitel je jasněji vidí, kde jich nechal nadbytečně mnoho a jejich počet je třeba ještě více zredukovat. Mezitím samozřejmě dochází k různým napadením chorobami a škůdci, stejně může dojít k mechanickému poškození plodů - při opravné probírce se odstraňují přednostně. S tímto faktem mnoho pěstitelů počítá již při základní probírce a záměrně ponechá na stromech více plodů, které zredukuje na optimum v tomto druhém stupni. Metoda to není špatná, je však dobré dbát na to, aby při základní červnové probírce nezbylo plodů takové množství, které může mít vliv na zakládání květních pupenů. Doporučujeme ponechat si při červnové probírce "rezervu" 10 - 15% plodů, které se následně odstraní ve druhém stupni. Jakoukoliv "rezervu" však je třeba vyloučit v případě odrůd s geneticky podmíněnou střídavou rodivosti. Kvalitativní probírka je poslední fáze. Provádí se prakticky během celého období zrání a spočívá v co nejranějším odstraňování nevyhovujících plodů s cílem dosáhnout optimálně vyrovnané plody, s procentem první a výběrové třídy blížícím se k číslu 100. Jde o poměrně nenáročnou činnost, kdy při letní procházce v ovocné zahradě pěstitel odstraňuje poškozené a slabě vyvinuté plody.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jablka - každá odrůda je jiná

Každý druh ovoce, do jisté míry i odrůda, se vyznačuje specifickými vlastnostmi. Každý druh ovoce, do...
více…

Jak začít pěstovat citrusy?

Citrusy přinášejí do našich příbytků kromě krásy a vůně často i užitek. Pokud se i vy rozhodnete pro jejich...
více…

Jak pěstovat rybíz?

Podnební podmínky pro jejich úspěšné pěstování máme, takže rybíz by neměly chybět v žádné zahradě. Vybrat...
více…

Proč pěstovat višně?

Pěstovat nebo nepěstoval višně? Možná více si kladou tuto otázku. Vždyť jejich ovoce je kyselé a...
více…

Jak pěstovat měsíční jahody?

Měsíční jahody, v zahraničních katalozích nazývané také alpinské nebo alpské jahody, byly v minulosti v...
více…

Několik tipů na doplňky, jež nemohou majiteli zahradního bazénu chybět

Máte doma zahradní bazén? Pokud ano, tak ho určitě v současných horkých dnech plně využíváte. Stejně tak dobře...
více…

Připravte terasu na letní sezónu a vezměte to od podlahy

Dlouhé a slunečné letní dny se pomalu blíží a s nimi také posezení na terase a letní grilovačky. Pokud ale vaše...
více…

Je uzení zdravé? 5 rad, jak si pochutnat bez výčitek

Můžete si dopřávat uzené maso, ryby, sýry, klobásy a další dobroty, aniž byste tím ohrozili své zdraví? Pokud se...
více…

Bazény pro osvěžení v parných dnech i pro vodní radovánky

Hitem v posledních letech jsou bazény na zahradách. V letním období ocení bazén nejeden majitel domu a zahrady....
více…

Na plynovém grilu připravíte famózní pokrmy!

Grilování patří k hezkému letnímu počasí stejně jako koupání v bazénech a v přírodních koupalištích....
více…